• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
DMS Periyodik Bakımı Sözleşmeye Bağladı

DMS Periyodik Bakımı Sözleşmeye Bağladı

Bundan 22 yıl önce İstanbul’da bir sanayi sitesinde başlayan Diş Makineleri Sanayi (DMS) şirketinin sahibi 22 yıllık birikimini ve tecrübelerini adı altında bir sözleşme ile imza altına aldı.

Türkiye’de ekonomik krizler , savaş, hükümet istikrarsızlıkları gibi birçok iç ve dış sebepten etkilenen yerli diş hekimliği üreticilerinin başında gelen Firmalardan biri olan DMS (Diş Makineleri Sanayi) yetkilisi İbrahim Belenlioğlu bugün üretimden çok ithalatın daha cazip olduğunu yerli üreticinin makine parkuru kurmasının öz kaynakla zor olduğunu hatta olanaksız olduğunu vurgulayarak daha sonra şunları söyledi:

“Biz periyodik bakım üzerinde çok duruyoruz. Biliyorsunuz ben makine mühendisiyim. Bir makinenin fizibl çalışması yani istenilen verimin hekim tarafından alınması için o makineye ait aksamlar yılda en az iki kez elden geçmelidir. Örneğin Cerrahi aspiratör ya da kuru hava ile emiş yapan bir kompresör yılda en az iki kez bakım yaptırılmadan çalışırsa diş hekimi farkında olmadan hastasına çok iyi davrandığı halde “sistem ona ve hekime (gizli gizli ikisinin de haberi olmadan)” zarar veriyordur. O nedenle bizim derdimiz. Önce sistemi hekim bize bu sözleşme ile beyan ediyor. Cihaz muhteviyatını kayıt altına alıyoruz. Sonra oturup yıllık toplam kaç ünite varsa hizmet bedelini çıkarıyoruz. Sözleşme günü I.sini 4 ay sonra II.sini 8 ay sonra III. olmak üzere yılda toplam 3 defa servis veriyoruz. Bu arada cihaz örneğin otoklavın mekanik tamire ihtiyacı varsa bakımda kaldığı sürede diş hekimine bir diğer cihaz veriyoruz ki klinikte işleri aksamasın. Bu kapsama dahil olan ana cihazlardır; yani aspiratörde, kompresörde film banyo cihazından otoklav gibi cihazlarda yenisi ile değiştirerek yapılabiliyor” dedi.

DENTHA HABER AJANSI’nın İstanbul Bürosu bu röportajdan sonra yaptığı araştırmada şimdiye kadar ciddi bir sözleşme olmadığını diş hekimlerinden öğrendi. Konu ile ilgili görüşü alınan diş hekiminden Neşe Uskuay “periyodik bakım Avrupa veya ithal alet kullanan hekimler için elbetteki çok iyi olacaktır. Özellikle Alman Siemens firmasının Türkiye eski temsilcisi Volkan Denninger gibi tecrübeli bir kişinin de böyle bir sözleşmede imzasının bulunması bizi çok mutlu etti. Çünkü ben Kavo ünit kullanıyorum. Her an her voltaj değişiminde yada herhangi bir arızası olabilir. O zaman işin uzmanı olup belli bir zaman elinizin altında olmayan insanlara cihazınızı teslim ediyorsunuz. Bu da bizi rahatsız ediyor. Örneğin sizin Avrupa arabanızı servis dışında bir yere göstermeniz gibi bir şey. Yılda bir kez değil 3 kez bakımdan geçmesi en azından o insanların kayıtları altında olmamız “geçen sefer şu oldu ya” diye hatırlatmamamız bizi mutlu eder. Zaten biz diş hekimleri de hastalara sürekli düzenli fırçalama ve periyodik muayeneyi önermiyor muyuz? Bu konu da aynı. Periyodik bakıma gelen hasta nasıl bizi mutlu ediyorsa, hasta da işini kolay atlatıyor. Bizler de cihazlarımızda aynı şeyi düşünmeliyiz” dedi.

Dentha Haber Ajansı / 2004-03-11Editör Dental Gazete    Tarih 16 Temmuz 2014, 13:22

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84