• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
TDB’den Eylem Kararı TSE: Suçsuzum İTO Meclisi: Şaşkın

TDB’den Eylem Kararı TSE: Suçsuzum İTO Meclisi: Şaşkın

TDB’nin 31 oda yöneticisi sektörel sorunların çözümü için eylem kararı aldı. Öte yandan Expodental 2004’te ürünlerini sergileyecek Firmaların CE sertifikası nedeni ile gümrüklerde yaşadığı sorun basında geniş yer aldı.

Gümrüklerde yaşanan sorunun kamu oyuna taşınması üzerine aynı günlere denk gelen İTO meclis toplantısında gergin dakikalar yaşandı. TSE, Dış Ticaret Müsteşarlığı, Sağlık Bakanlığı, Gümrük Muhafaza Başmüdürlüğü bürokratları ile tıp ve dişhekimliği ithalatçıları, CE işareti uygulamaları toplantısında bürokatların yaptığı açıklamalar karşısında şaşkına döndü.

TDB ODA BAŞKANLARI:  Sorunlarımızı çözecekse eylem yaparız

HÜSEYİN ÖZDAMAR: TSE olarak suçsusuz

TSE’de 5 günden fazla bekleyen firma varsa gelsin ispatlasın

ALİ ÇAKIR: Sizde o halde TSE’yi kapatın

Biz ağlamaya geldik gördük ki TSE daha çok ağlıyor

11. Uluslar arası Bilimsel Kongre öncesi yapılan 3 günlük Meslek Sorunları Sempozyumu (MSS) sonrası ortak görüş bildiren Türk Dişhekimleri Birliğinin 31 Oda başkanı Sorunlarımıza kamuoyu oluşturmak için eylem yapmamız gerekiyorsa yaparız dedi.
Hatırlanacağı üzere; Türk Dişhekimleri Birliği genel sorunlarına kamuoyu oluşturmak için 24 Mart 2004 tarihinde yapmayı planladığı ‘büyük eylem’ kararını, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile 15 Mart 2004 tarihinde yaptığı görüşme sonrası erteleme kararı almış 12 saat sonra aldıkları haberle hayal kırıklığına uğramışlardı. Sağlık Bakanlığı 16 Mart 2004 günü itibariyle ‘Temel Sağlık Hizmetleri Genelgesinde dernek, vakıf gibi kuruluşlara poliklinik açılmasına ve uygulamaya alınmasına devam edilmesi kararını çıkartarak dağıttığı mavi boncukları bir bir geri almıştı.

Öteyandan TDB Kongresi’nin başladığı 17 Mayıs 2004 tarihinde İstanbul Ticaret Odası (İTO) Meclis Salonlarında da bir toplantı düzenlendi. TSE’nin gümrük yetkilileri, Dış Ticaret Müsteşarlığı, Sağlık Bakanlığı bürokratları ile Dişhekimliği ve Tıp Cihazları 57, 58, 90’cı Grup Meslek Komiteleri’nin katıldığı olağanüstü toplantı büyük tartışmalara sahne oldu.

İTO Genel Sekreter Yardımcısı Selçuk Tayfun Ok’un yönettiği Tıbbi Malzemeler İthalatında CE İşareti Uygulamaları Toplantısına 57. GrupTıbbi Aletler ve Dişçilik Malzemesi üyeleri Altan Hayreddin Uras, Adil Sevim, Ali Çakır, Hızır Yılmaz, Yusuf Hikmet Arpacıoğlu, Metin Gürsan, 58. Grup Tıbbi İspençiyarı Malzemesi Üyesi Nurettin Şişman, Zekeriya Avşar, Nihat Çelik ve 90. Grup Özel Sağlık Kuruluşları Üyesi Muzaffer Bostancı katıldı. Tıbbi Malzemeler İthalatında CE İşareti Uygulamaları Toplantısında Sağlık Bakanlığı’ndan Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Bio-Medikal Mühendislik Hizmetleri Daire Başkanı Musa Erdoğan, DTB Standardizasyon Daire Başkanı Nuri Öztürk, Gümrük Muhafaza Başmüdürlüğü Ata. Havalimanı Serbest Bölge Gümrük Müdürü Hüseyin Dermenci, TSE İthal Malları Belgelendirme Daire Başkanı Hüseyin Özdamar’da birer konuşma yaptı.

HÜSEYİN  ÖZDAMAR: TSE OLARAK SUÇSUZUZ
FİRMALAR DEVLETE GERİ ADIM ATTIRMAK İSTİYOR
TSE’DE 5 GÜNDEN FAZLA BEKLEYEN FİRMA VARSA GELSİN İSPATLASIN
TSE TIBBİ MALZEMELER KONUSUNDA SPESİFİK UZMANLARLA ÇALIŞIR

Hüseyin Özdamar konuşmasında TSE’nin 1995 yılından bu yana Gümrük Anlaşmasında karşılaşılan sorunları, AB uygulama direktiflerini anlatarak, 4703 sayılı kanun ve tebliğler hakkında bilgi verdi. Özdamar konuşmasında Firmalar devlete geri adım attırmak istiyor. Hükümete de AB konusunda geri adım attırmak isteyenler var. Bizim laboratuarımıza müracaat edip de 5 günden daha fazla bekleyen varsa, bu nedenle ‘gümrükte malım kaldı’ diyen varsa, sizden birisi gelsin ispatlasın. Biz TSE olarak suçsusuz. Her kurum bizi şamar oğlanına çevirdi. TSE olarak tıbbi malzemeler konusunda her uzmanlıkta spesifik uzmanlarla çalışıyoruz.

Yönetmeliklerin uygulamada garip olan yanının gözler önüne seren Özdamar  imalatçı aleyhine ve ithalatçı lehine olan durumu ‘basınçlı kaplar’ konusunu ithalatta nasıl onay aldığını anlatarak açıkladı. Özdamar konuşmasına şu şekilde devam etti; TSE AB’nin istediği her türlü alt yapıyı tamamladı. AB akreditasyon şartı getirdiğinde biz kraldan çok kralcı olduk. 16 tetkikçiye günde adam başı 1500 dolar ödedik. AB hala üçüncü ülke olduğumuzu iddia ediyor. Bu 50 milyar dolarlık bir Pazar kavgısı. AB ‘bunu TSE’ye yedirmem’diyor. 1995’ten bu yana yapılan yanlışlıklar var. AB’de çok etkin piyasa kontrolu yapanlar var. Türkiye’de şu anda hiçbir kuruluş piyasa denetimi yapamıyor. Bunu üzülerek söylemek istiyorum. Şırnak’taki hastane CE işaretli mal almazsa suç işlemiş oluyor. Sağlık Bakanlığı Uygunluk Değerlendirme yetkisini TSE’ye devr etmiştir. Örneğin ABD’de her elektrikli cihaz 110 Volttur. AB mevzuatı diyor ki ‘her ülkenin milli şartları vardır. Şu anda 110 voltla ithal edilen ürünleri CE belgeli diye pazara sokarsanız (milli şartlar) dolayısıyla suç işlersiniz. Örneğin buzdolabında Urfa için geçerli olan ne ise o olmalıdır. Yani milli şartlar için TSE vardır’ diyor şeklinde konuştu.

ALİ ÇAKIR: SİZDE O HALDE TSE’Yİ KAPATIN
BİZ AĞLAMAYA GELDİK GÖRDÜK Kİ TSE DAHA ÇOK AĞLIYOR

Bu konuşma üzerine İTO 57. Meclis Grubu Üyesi Dişhekimliği Ürünleri İthalatçısı Ali Çakır Uzak Doğu’dan getirdiği ürünlerden nasıl vazgeçtiğini anlatırken TSE İthal Malları Belgelendirme Daire Başkanı Hüseyin Özdamar’a Sizde o halde TSE’yi kapatın diyerek şaşkınlığını ifade etti. Ali Çakır konuşmasına şu şekilde devam etti; Biz buraya dişçilik malzemelerinin ithalatı ile ilgili sorunlarımıza konusunda ağlamaya gelmiştik. Gördük ki TSE bizden daha çok ağlıyor. Böylece biz dertlerimizi unuttuk.

Sağlık Bakanlığı yetkilisi Musa Ardoğan ise, 31 Aralık 2003 olarak yürürlüğe giren yönetmenlikle akşamında onaylanmış olarak satılan mal sabah problem oldu. Tüm tıbbi cihazlarda CE işareti varsa Ek 2, Ek 4, Ek 5, Ek 6’yı karşılamış hale gelmiş demektir. Stoktaki mallar konusunda satıcılarımıza yıl sonu envanteri ile ilgili bir şeyler yapabilirmiyiz diye araştırma içindeyiz. AB dönem dönem izleme raporları hazırlıyor. O nedenle çekinceli davranıyoruz dedi.


Dentha Haber Ajansı / 2004-05-20Editör Dental Gazete    Tarih 17 Temmuz 2014, 03:48

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84