• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
Dişhekimi Vekil Dert Dinledi; Sonra Çözdü

Dişhekimi Vekil Dert Dinledi; Sonra Çözdü

Dental sektörün sorunları Türk Dişhekimleri Birliği’nin düzenlediği ’2004 Expodental Fuarı’nda politikacılara iletildi.

Sektörel sorunlarını siyasi çevreye ulaştırmaya çalışan DİSSAD Başkanı Yusuf Arpacıoğlu, Dentsan Genel Müdürü Ethem Aslan, Paşa Dental Genel Müdürü Hakkı Kara ve Nira Dişçilik Genel Müdürü Nuri Çimik Ak Parti Milletvekili Muzaffer Gülyurt ile Expodental Fuarı’nda yaşadıkları sorunları tartıştılar.

Türkiye’de CE Belgesi verecek akredite edilmiş bir kurumun olmaması, Hazine Dış Ticaret’in Sağlık Bakanlığı’nın imzasına sunduğu kararnameler konusu ilgili firma yetkililerince AB Karma Komisyon Üyesi ve Dişhekimi Milletvekili Prof. Dr. Muzaffer Gülyurt’a iletildi. Sorunları dinleyen milletvekili Gülyurt çözüm önerilerinin yanı sıra şunları söyledi;

“SORUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN EN UFAK BİR ENDİŞENİZ OLMASIN” 

Muzaffer Gülyurt: Şu anda yasal olarak işlemde olan bir kararname var. Önemli olan bundan sonra ne yapabiliriz; bunu değerlendirmek gerekiyor. Bundan sonra hazırlanacak kararnamelerde kiminle temasa geçmek gerekiyorsa bizzat ben kendim o kişi ile görüşeceğim. Sorunun çözümü için en ufak bir endişeniz olmasın.

“KDV ORANINDAKİ DENGESİZLİK DÜZENLENSİN”

Güney Diş Deposu Genel Müdürü Ferudun Peker ise; “Bizim KDV ile ilgili yaşadığımız sorunlar var. Bu konu ile ilgili düzenlemelerin bir an önce yapılmasını istiyoruz. Çünkü bu uygulama bizi çok mağdur ediyor” dedi.

“SANAYİYE DÖNÜK İLAÇLARDA VE MALZEMELERDE KDV İNDİRİM ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR” 

Muzaffer Gülyurt: Bu konu ile ilgili Maliye Bakanımız ile görüşüldü. Maliye ve Sağlık Bakanlığı ortak çalışarak, ilaçlar ile ilgili bir indirim yaptı. Sağlık hizmetlerinde kullanılan sanayiye dönük ilaçlarda ve malzemelerde henüz bir KDV indirimi yapılmadı. Bu konuda çalışmalar devam ediyor. Tahmin ediyorum 2004 yılında bu çalışmaların sonucu alınacak. Ama zamanlama olarak net bir tarih veremiyoruz.

“VERİLEN TALİMAT YANLIŞ ANLAŞILMIŞ” 

Hakkı Kara: CE belgesi ile ilgili yaşanan sorun bürokratik çevrelerce anlaşılmış ve çözüm yolunda büyük adımlar atılmıştır. İlgili ve yetkili birimler tarafından verilen talimatın, uygulama aşamasındaki memurlar tarafından yanlış anlaşılmış olacağını ve sorunlarında bu yüzden yaşandığını düşünüyorum. Üçüncü dünya ülkesinden gelen bir malı biz 3 yada 4 ayda çekemezken, Avrupalı anında çekebiliyor. Sonra aynı ülkeler bizim üç yada dört ayda ülkeye alamadığımız ürünler üzerine CE belgesini koyarak bire on katıp bize geri satıyor. Böylesi çelişkili bir ortamda ticaret yapmak inanın çok zor.

“TSE DAHA DETAYLI İNCELEME YAPIYOR”

Muzaffer Gülyurt: Bu işin merkezi İtalya’da var. Merkezi İtalya’da olan CE belgesi veren kurumun Türkiye’de şubesinin açılması ile ilgili bir talepte bulunuldu. Bu konu ile ilgili bilgiyi bakanlığa bildirdik. Almanya’daki akridite edilmiş CE belgesi veren birimin Türkiye’deki bir kurumu da akridite etmesi gerekiyor. Bizim çözüm yollarını bulmamız lazım. TSE standardının etiketinin olduğu belgeler CE’den daha kaliteli. TSE daha detaylı incelemeler yapıyor. CE o kadar incelemede yapmıyor ve bu belgeyi çok kolay veriyor. O bakımdan bunun akridide edip oraya kabul ettirilmesi lazım. Hükümet o noktada çalışmalar yapıyor. Bu noktada genel sekreterin özel olarak ziyaretine gittim. Yaşanan sorun ile ilgili olarak yakından ilgileneceğini söyledi. Bundan sonra çıkacak protokollerde sizlerinde görüşlerine başvurulsun. En azından ne yapılacağına birlikte karar vermeniz çok önemli.


Dentha Haber Ajansı / 2004-05-24Editör Dental Gazete    Tarih 17 Temmuz 2014, 03:53

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84