• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
‘BAĞIMSIZ KLİNİSYEN’ HİT YAPTI…

‘BAĞIMSIZ KLİNİSYEN’ HİT YAPTI…

Türkiye de her yıl yapılan Dişhekimliği kongresi bu yıl büyük değişikliklere sahne oldu. Serbest çalışan bir hekimin hastasına yaptığı tedavi Dişhekimliği Kongresinde izleyici sayısında hit yaptı. İlk kez karşılarında kendileri gibi çalışan bir hekimin uygulamalarını gören dinleyiciler oldukça şaşkındı.

Sayıları tüm dişhekimlerinin  % 90 ını  bulan ve ’ klinisyen’ diye adlandırılan serbest çalışan dişhekimleri  salonu adeta konser izlercesine doldurdu. Bu şekilde  çoğunlukta olduklarını gösteren kendilerine klinisyen denilen  diş hekimleri meslektaşının .sunumlarını büyük bir dikkatle ve sonuna kadar izledi.
Geçtiğimiz  cumartesi  günü yaşanan bu olaydan bir gün önce gece geç saatlere kadar süren  boğaz gezisi dişhekimlerinin yorgun düşmesine neden oldu.Buna  rağmen  sabahın erken saatlerine denk gelen konferansa böylesine bir ilgi yetkililerin aklına gelmese de, salon bu hit karşısında yetersiz kaldı. Salonun yetersizliği i dişhekimleri’ ne konferansı izlemede zor anlar yaşattı.Günlerdir  konuşmacıları izlemek için salonların  birinden ötekine koşan hekimler  o sabah  ‘ İşte aradığımız konferans şekli bu’ diyerek dileklerini dile getirdiler.Konuşmacısının  kendisini ‘Bağımsız  klinisyen’ diye tanımladığı konferansın  konusu her hekimin sürekli gelişimini takip etmek zorunda olduğu endodonti ( tedavi ) diye adlandırılan bilim dalının diş kanallarına ait  kanal tedavisi idi. Konuya ait  geçtiğimiz ay  Eresin Otel’de  yapılan bir kongrede de bu tür anlatımlar  olmuştu.Ancak bilimsel metotların hasta üzerinde uygulama ile ilk defa bir klinisyen hekim tarafından bu tür verilmesi ise  ilk oluşu ve veriliş biçimi nedeniyle yoğun ilgi görmesine neden oldu..
Lütfü Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı  Haliç salonunun   400 oturan dinleyiciye göre ayarlanmış olduğu, ayakta ve merdiven boşluklarını dolduran  dinleyicilerle  900’ü aşkın izleyicisi olabileceği  konferans sonrası yetkililerden alınan bilgiler arasında.Kongre başkanı Dişhekimi Celal Korkut Yıldırım dan alınan bilgi ise ‘Teknik olanaksızlıklardan dolayı 1000  kişilik diğer salonları konferansın tekrarında tahsis edemedikleri’  şeklinde idi.

Konuşmacı Dişhekimi Hüseyin Meşeci  konferans sonrası  muhabirimize şunları söyledi ‘’Ben uzun yıllar meslek hayatımı kanal tedavisi yaparak geçirdim.Halada o şekilde geçiriyorum.TDB nin  (Türk Dişhekimleri Birliği)  organizasyonunda yaptığım bu sunum benim klinikteki tecrübelerim.Ben bir akademisyen değilim.Zaten konuşmamı da izlediyseniz orada da söyledim ‘ben sizlerin öğretmeni değilim’diye.Ancak bugüne kadar endodonti ile ilgili her konferansa katıldım.Her yeni ürünü kullandım.Muayenehanemde I500 den fazla çekilmiş dia var.İstedimki hatalarımı ve başarılarımı benim gibi klinisyen meslektaşlarımla  paylaşayım.Hepsi bu.’’
Sunumunda teknik olarak hazırlanan  ve arka  fonda  ekranda  gösterime sunulan film yaklaşık 30 dakika sürdü.Konuşmacı dişhekimi Meşeci’nin özel hazırladığı diş röntgen filmlerinden oluşan gösteri esnasında salon doluluğu tüm konuşma boyunca devam etti.Smültane çevirilerin yapıldığı 11.Uluslararası Dişhekimliği kongresinde  yabacı  konuşmacılara  tepki oldukça yoğundu.Tepki gösterenler arasında  kongre katılımcısı dişhekimlerinden  Mustafa Koçak ‘Biz muayenehanemizde neyi nasıl kullanabiliriz diye bu tür yerlere para ödeyerek ve işimizi gücümüzü bırakarak geliyoruz.Yurt dışından gelen bilim adamının vereceği bilgiyi anlayana kadar akla karayı seçiyoruz.Zaten anında çeviriyi yapanlar dişhekimliğini bilmedikleri için bir çok yanlışlıklar yapıyor.Hem biz artık şu ‘yabancı konuşmacı’ hayranlığını bırakmamız gerekiyor.Birileri kendilerini onure edecek diye yabancıları  tutturmasınlar.Bizim hocalarımızın nesi eksik? Onlar dan her şeyi öğrendiktemi sıra  yabancılara geldi’’ diyerek Hüseyin Meşeci’yi  özel olarak tebrik edeceğini söyledi.Daha sonra  salon  dışında  onlarca hekimin soru yağmuruna tutulan Meşeci şunları söyledi:   ‘’Görülen o ki bu bir arz talep meselesidir.Serbest çalışan hekimin talebi bu yönde.Yani görsel ve teknolojiyi uygulamalı görmek istiyor.Ben kanal tedavisinde hocalarımın sözleri ile pratik anlayışı birleştirmek için İlter Uzel’in , Tayfun Alaçam’ın  sözlerini söyledim.Tekrar ediyorum kanal tedavisi sosyalleştirilmelidir.’’


Dentha Haber Ajansı 2004 / 2004-05-26Editör Dental Gazete    Tarih 17 Temmuz 2014, 03:55

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84