• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
1928′in Kanununu Tarihe Gömdüler

1928′in Kanununu Tarihe Gömdüler

76 yıldır devam eden dişhekimlerinin sancısı sona erdi. Tüm Anadolu’da ve büyük kentlerde dişhekimlerinin ve hastalarının kabusu olan ve sahte dişhekimliğine yol açan kanun maddeleri TBMM’de yapılan görüşme ve oylama sonucu değiştirildi.

1928 yılından bu yana yürürlükteki Türk Tababet-i Şuabat-ı Tarzı İcrasına Dair Kanun’daki yasa maddeleri değişikliği ile sahte dişhekimliği yapan kişilere ağır cezalar geldi.
Sağlık Bakanlığı Sağlık Komisyon Üyesi  AK Parti Ankara Milletvekili Remziye Öztoprak yasa değişikliği hakkında, CHP Ankara Milletvekili Dr. Muzzafer Kurtulmuşoğlu ve AK Parti Erzurum Milletvekili Muzaffer Gülyurt kanun taslağı hakkında birer konuşma yaptı.

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ REMZİYE ÖZTOPRAK:
“DİŞHEKİMLİĞİ FAKÜLTELERİMİZİN İLMİ ÇALIŞMALARI ÖN SIRALARDADIR”

TBMM Sağlık Komisyonu adına konuşan Remziye Öztoprak yeniden düzenlenen bu yasa ile diş teknisyenliğinin belli bir düzen içine gireceğini ifade etti. Öztoprak, “Mesleğin icrasına başlayan dişhekimi, protez yapımında laboratuar çalışmalarını diş teknisyenlerinden hizmet alarak yürütür. Bu durumdan da anlaşılacağı gibi diş hekimliği ve diş protez teknisyenliği birlikte çalışan iki ayrı meslektir” dedi.

Öztoprak konuşmasında Türkiye’de eğitim veren dişhekimliği fakültelerinin dünya üzerindeki yeri konusunda da bilgi verdi. Öztoprak, “1909 yılında İstanbul Dişhekimliği Okulu’nun açılmasıyla  başlayan öğretim, bugün Türkiye geneline yayılan fakülteleri ile eğitimine devam ediyor. Dünya standartlarında ilmi çalışmaları ile göz dolduran fakültelerimiz ön sıralarda yer almayı da başardı. Diş protez teknisyenliği ise; usta çırak ilişkisi ile yürütülerek süregelmiştir. Diş teknisyenleri 1989 yılına kadar herhangi bir iş yeri açar gibi sağlık koşullarını göz ardı edilerek muayenehane açmayı sakıncalı bulmamıştır. 1219 sayılı yasada 14 Haziran 1989’da yapılan 3575 sayılı değişiklik ile diş protez teknisyenliği tanımlanmıştır” dedi.

CHP MİLLETVEKİLİ MUZAFFER KURTULMUŞOĞLU:
“DOĞRU YAPILAN HER İŞİ DESTEKLERİZ”

Yıllardır Anadoluda hekimlik ve sağlık müdürlüğü görevlerinde bulunan sahte dişhekimliği yapan teknisyenlerden dert yanan CHP Milletvekili Muzaffer Kurtulmuşoğlu ise konuşmasına Sağlık Bakanlığı’na teşekür ederek başladı. Kurtulmuşoğlu Milli Eğitim Bakanlığı’nın Çıraklık Eğitim Merkezleri’nde dişteknisyenliği ve protez bölümü açarak belge verdiğini söyledi.

Kurtulmuşoğlu, “Bu ve benzeri okullardan mezun olan insanlar sahip oldukları belgeler ile dişhekimliği muayenehaneleri açmaya başladı. Buda yetmiyormuş gibi ağızda çalışarak birey hayatını tehdit etti. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Çıraklık Eğitim Merkezleri’nden alınan diş teknisyenliği ustalık ve kalfalık belgeleri, yeni yasa değişikliği ile Sağlık Bakanlığı şartlarına uygun hale getirilmiş ve 3 imtihandan sonra diş teknisyenliği belgesi vermeyi uygun görmüştür” dedi.

Kurtulmuşoğlu sözlerine şöyle devam etti; ” Türk Tababet-i Şuabat-ı Tarzı İcrasına Dair Kanun’daki değişiklikten sonra Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen diş teknisyenliği belgeleri iptal edilecek. Sağlık işleri ile ilgili belge verme yetkisi Sağlık Bakanlığı’nda olacak”

“HERKES KENDİ İŞİNİ YAPACAK”

Kurtulmuşoğlu geçmişte sahte dişhekimleri ile yapılan mücadelenin sonuçsuz kaldığını sahte hekimin ön görülen para cezasını ödedikten sonra muayenehanesini tekrar açtığını ifade etti. Diş teknisyenliği belgesi ile dişhekimliği muayenehanesi açan bu kişilerin tesbiti halinde uygulanacak cezai işlemden de söz eden Kurtulmuşoğlu şunları söyledi; “Sahte Dişhekimliği yapan birisi yakalandığı taktirde muayenehanesine el konacak. 3 sene ile 5 sene arasında hapis cezası verilecek. Ayrıca 1 milyar ile 3 milyar arasında da para cezası ödemek zorunda bırakılacak. Aynı suçu tekrar işlediği tesbit edilirse aynı ceza tekrar uygulanacak. Eskiden teknisyen para cezasını ödeyip tekrar işine başlardı. Bu yaptırımlardan sonra herkes kendi işini yapacak. Kimse kimsenin işine karışmayacak. Ehliyetsiz kişiler insan hayatı ile oynayamayacak” dedi.

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ MUZAFFER GÜLYURT:
DİŞHEKİMLERİ SAĞLIK BAKANLIĞI’NDAN İTİBAR GÖRMEDİ

Konuya ilişkin söz alan bir başka milletvekili ise Erzurum AK Parti Milletvekili Muzzafer Gülyurt’tu, söz konusu yasa değişikliğinin yanı sıra dişhekimliğinin genel sorunlarına da değinen Gülyurt, “Dişhekimleri Sağlık Bakanlığı’ndan itibar görmedi. Dişhekimlerimiz Sağlık Bakanlığı tarafından hep üvey evlat muamelesi gördü. Hükümetimiz dişhekimlerinin sorunlarını ve problemlerini çözmek ve gündeme taşımak için çalışmalar yapıyor” dedi.

 

YENİ DİŞHEKİMLİĞİ FAKÜLTESİNE İHTİYAÇ YOK

Gülyurt mesleki sorunlarına ilişkin şunları söyledi. “Dişhekimliği alanın bitmez tükenmez sorun yeni açılan dişhekimliği fakülteleridir. Türkiye’de 20’ye yakın dişhekimliği fakültesi oluştu. Ülkemizin yeni dişhekimliği fakültelerine ihtiyacı yok. Yeni açılacak bu üniversiteler devlete yük oluyor. Bu yetmiyormuş dişhekimi istihdamı sağlanamıyor. Dişhekimliğinin ülkemiz üzerindeki homojen dağılımı yok.  Sağlık Bakanlığımızın bu konu ile ilgili çalışmalar yaptığını biliyorum. Ayrıca koruyucu dişhekimliğine önem verilmeli”.

“ÖZEL MUAYENEHANELER KAPSAM İÇİNE ALINSIN”
Sağlıkta dönüşüm projesi ile ilgili de konuşan Gülyurt, “Bu projede amaçlanan halkın hekime ve tedaviye ulaşmasını kolaylaştırmak, özel kurum ve kuruluşlardan da hizmet alımını sağlamaktır. Serbest muayenehanelerin de bu kapsam içerisine alınması gerekmektedir. TDB bu konu ile ilgili sorunun çözümünde hükümete güveniyor” dedi.

SAĞLIK BAKANI RECEP AKDAĞ:
“BU TASARI 15 SENEDİR SÜRÜMCEMEDEYDİ”

Oylama sonucunda teşekkür konuşması yapan Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise şunları söyledi. “Sağlıkta dönüşüm programımızın bir zihniyet gibi düşünülmesini sağlayan yaklaşım ile bir taraftan programımızı yürütüyor bir taraftan da süreç iyileştirmeleri ile ilgileniyorum. Aslında 1928’de yapılmış olan mesleğin icrası ile ilgili kanunumuzda çağın şartlarına uygun bir değişim yapılmalıdır. Bakanlığımızca bu ve benzeri çalışmaları yürütüyoruz. Ümit ediyorum ki yüce meclisimizin önüne bu tasarılarımızı getireceğiz. Bugün yüce meclisimizin oyları ile kabul ettiğimiz bu tasarı, 15 senedir sürümcemedeydi. Bu konu değerli bürokratlarımızın, komisyonumuzun çok kıymetli çalışmaları ve sizin de yüksek kabullerinizle gerçekleşmiş oldu. Bunun ardından da gümrükçüler ve optisyenler ile ilgili kronikleşmiş bir yarayı getireceğiz. Tekrar emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

REMZİYE ÖZTOPRAK DENTHA AJANS ARACILIĞI MESAJ VERDİ

Yasa teklifinin kabulunden sonra görüştüğümüz AK Parti Ankara Milletvekili Dişhekimi Remziye Öztoprak bu yasa tasarısı ile ilgili değişiklik için 2 ay geceli gündüzlü çalıştığını söyledi.

Öztoprak, “Dişhekimi arkadaşlarım bile bu cezaların ağır olduğunu düşündü. Ama ben tüm milletvekili arkadaşlarıma bu cezalar için baskı yaptım. Çok uğraştım çok mutluyum çünkü eşim dişhekimi, iki çocuğum var biri ortodonti uzmanlığında diğeri 4 sınıfta okuyor. Eşimin yeğenleri dişhekimi biz ailece bu sıkıntıyı yıllarca yaşadık. O nedenle mutluluğum bir kat daha artıyor. Dental Gazete aracılığı ile tüm Dişhekimliği camiasına kanunun hayırlı olmasını diliyorum. Cuma günü İstanbul’da TDB Başkanı ile organize edilmiş bir basın toplantısına katılacağız. Tekrar yasanın Dişhekimliği camiasına hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” dedi.


TRT3 MECLİS TV / 2004-06-02Editör Dental Gazete    Tarih 17 Temmuz 2014, 03:57

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84