• E-DERGİ
 • HAKKIMIZDA
 • KÜNYE
 • KANAL DENTAL
 • SİTENE EKLE
 • RSS
 • ARŞİV
 • İLETİŞİM
 • YENİ ÜYELİK
 • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
Gündüz Dünya Gündeminde…

Gündüz Dünya Gündeminde…

İnsanoğlunun ne zaman acılı bir durumu olsa kendisini bu işlere adamış olan birileri bulunuyor. İşte bu kişilerden biri de meslektaşımız dişhekimi Süleyman Gündüz…

Süleyman Gündüz  yıllardır  yaşadığı ister istemez  içinde  kendini bulduğu toplumsal  olaylardan belki de  en acısını  ‘asrın  felaketi’ diye adlandırılan Tsunami olayında yaşadı.

Adapazarı  depreminde  depremi hem  kayıplarla  hissederek  hem de koordinasyon hizmetlerinde  bulunarak  yaşayan, afetler  konusunda oldukça  tecrübesi  bulunan

.Sakarya  Milletvekili  şimdi adeta  ACEH MİLLETVEKİLİ  gibi  tüm  yoğunluğunu kullanıyor.Tsunami  üzerinden  daha  henüz birkaç gün geçmişti ki  dişhekimi milletvekili  askeri  nakliye  uçağı  uçağı  ile 16 Ocak 2005  günü  tıbbı  malzeme  ve afet  yardımları  alarak  Başbakanlık  Acil Durum Yönetimi Genel Müdür  Yardımcısı Alpaslan Kavaklıoğlu  ile  Endonozya  ve Sri Lanka  bölgesine  uçtu.Bölgede  hayatının en zor  günlerini  yaşadığını  anlatan Gündüz  dönüşünde  yaptığı  basın tolantısında  şunları  söyledi: “

Üç gün boyunca felaket bölgesinde yaptığımız incelemeler sonucunda görülen manzara, felaketin sanılandan çok büyük olduğudur. Deprem ve Tsunami’den en çok etkilenen bölge Endonezya’nın Aceh Sumatra Adası olmuştur. BM yetkililerinin açıklamalarına göre Banda Aceh bölgesinde defnedilen insan sayısı 144 bin ve kayıp 40 bin. Toplam Aceh Sumatra’da ölü sayısı 170 bine ulaşmış durumda. Şu ana kadar ulaşılamamış bölgeler bulunmaktadır. Bunların başında Aceh Sumatra’nın Hint Okyanusu tarafındaki Meulaboh ve Calang şehirleri gelmektedir. Bu şehirlere tek ulaşım deniz kıyısındaki karayoluyla sağlanmaktaydı. Helikopter görüntülerine bakıldığında bu iki şehir yok olma derecesinde yıkılmış durumdadır.

 

Bölgeye ziyaretimiz esnasında görülen aksaklıkların başında organizasyon sorunu bulunmakta. Organizasyon Birleşmiş Milletler tarafından gerçekleştirmeye çalışılmaktadır. Bölgede yaşayan Aceh halkı Endonezya merkezi yönetimin organizasyona yardımcı olmadığını söylemekte. Bu açıkça görülmektedir.

 

Bunların başında;

 1. Yerel kriz yönetim merkezleri bulunmamakta (Banda Aceh’de sorunlu BM Basın Merkezi bulunmamakta)
 2. Diğer ülke yardımlarının kontrolü ve verimli dağıtımı yapılamamakta. Havaalanında ve depolarda birçok malzeme bozulmakta veya bekletilmektedir.
 3. Henüz bir çok alanda insan cesetlerinin bulunması enkaz kaldırma ve temizleme çalışmaları ağır bir şekilde ilerlemektedir. (Yetersiz araç ve keyfi uygulamalar yapılmakta)
 4. Resmi kurumlar ve Sivil Toplum Kuruluşları arasında sağlıklı ilişki biçimi geliştirilememiştir.

Her ülke kendi yardım operasyonunu kendisi kontrol etmekte ve uygulamaktadır.

 

Ülkemizden başta Başbakanlık Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü ve Kızılay’ın dışında bir çok sivil toplum kuruluşu bölgede yardımda bulunmakta. Bunlara Avrupa’daki Türk sivil toplum kuruluşlarını da eklemek gerekir.” dedi.

Daha  sonra  bölgede  40.000  civarında  yetim  çocuğu  kimsesiz kaldığını  ve  bu  çocuklardan birini  manevi  evlat  olarak  aldığını anlatan Gündüz  Dentha  Haber Ajansı’na  verdiği  özel  demeçte ise milletvekili  olarak  Türkiye  adına  bulunmanın  hazzının  yanında  bir  diş hekimi  olarak da  orada  Tsunami  afetzedelerinden  birkaçının  diş ağrısını  muayene  ederek  yanlarında  götürdükleri  ilaçlardan verdiklerini  aslında  diş acil  ağrıları  içinde  bir  takım  aletlerin  bu tür afet  bölgelerinde  bulunması  gerektiğini  ifade  ederek  Başbakan Erdoğan’la  yapacağı  ikinci  uçuşta  bu tür  ihtiyaç  malzemelerini  de beraber  götüreceklerini  anlattı.

Endonezya  ve Aceh  Sumatra halkının  ülkemizi  yakından  tanıdığını, küçük  çocukların  futbol takımlarımızın  adını  futbolcularımızın isimlerini  ezbere  bildiklerini  söyleyen Sakarya  Milletvekili Süleyman Gündüz yapılması gerekenler  hakkında ise şunları   söyledi :

Asrın  felaketi için  yapılması gerekenler;

 1. Yardımların verimli bir şekilde yürütülmesi için Resmi ve Sivil Toplum Kuruluşları’nın koordinasyonun sağlanması.
 2. Aceh Bölgesinde Türkiye’nin temsilinin sağlanması, yardımların koordinasyonu ve enformasyon için sorun çözülünceye kadar bir temsilcilik açılması.
 3. Su sorunu yaşandığı için temiz su elde edilmesi için su arıtma sistemleri ve su kuyusu açmak için sondaj cihazları gerekli. Banda Aceh’de Kudüs Kilisesi(!) önünde Avustralyalı askerler arıttıkları suyu halka dağıtmaktadırlar. Bu yeterli olmamaktadır.
 4. Konut sorunu ve barınma ihtiyacı bulunmaktadır. Bu konuda Endonezya hükümeti Başkent Cakarta’da Afet işlerinden sorumlu bakanlık yönetiminde proje hazırlıklarının sürdürüldüğünü söylemektedirler.(Ziyaret esnasında bu konuda bilgi alınabilir.)
 5. Alt yapı yıkıldığı için alt yapı sorunu bulunmakta. Yol ve kanalizasyon.
 6. 40 bin dolayında yetim çocuk bulunduğu iddia edilmekte. Bu çocuklar için yaşadıkları yerlerde evlat edinme ve eğitim sorunlarının çözümü için çalışmalar yapılabilir.
 7. Eğitim ve ibadet yerlerinden zarar görenler bulunmaktadır. Eğitim, sabah okullarda ve öğleden sonra da camilerde sürdürülmektedir. Çocuk rehabilitasyonu için okulların açılması önemlidir.
 8. Sağlık sorununda; yaralı sayısının çok az olmasından dolayı daha çok koruyucu hekimlik ve hijyen alanında tedbir alınması gerektiğini ortaya koymaktadır. (Bulaşıcı hastalıkları önleme gibi) Bölgede birçok gönüllü kuruluş prefabrike ve mobil sağlık hizmetleri yürütmektedir. Bizde  ülke  sivil  toplum  örgütlerimizle  yek vucut  bu  sağlık  hizmetleri  için  ve  yetim  kalan  binlerce çocuk  için  mobilize hizmetlere  katılmalıyız.

Süleyman  Gündüz’ün  tüm  çalışmalarını  DENTAL  GAZETE  ve DENTHA  HABER  AJANSI  olarak   izleyip  siz  değerli  okuyucularımızla paylaşmayı  ulusal  bir  görev  bilerek  asrın  felaketine    duyarlılığa katılacağımızı  bunu  ve  gelişen  haberleri  bu  sayfalardan paylaşacağımızı  duyururuz.

 

Suleyman Gündüzün Aceh ziyaretinde çekmiş olduğu fotograf sergisini görmek için tıklayınız

 


Dentha Haber Ajansı / 2005-01-30Editör Dental Gazete    Tarih 17 Temmuz 2014, 04:06

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84