• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
Bakan Hemşerisi Başkanın Derdi Aynı…

Bakan Hemşerisi Başkanın Derdi Aynı…

Yeni yılın ilk beyanatını veren Erzurum Diş Hekimleri Odası Başkanı Alper Eminoğlu İl Sağlık Müdürlüğü ve ilgili birimlerin sahte diş hekimleri ile mücadelede yetersiz kaldıklarını, gerekeni yapmadıklarını açıklayarak sahte diş hekimlerinin halk sağlığı ile oynadıklarını ifade etti.

Sağlık  Bakanı Recep  Akdağ  ile   aynı üniversite de  aynı  dönem  arkadaş  olan oda başkanının  bu  beyanatı  oldukça  ilgi uyandırarak  AB normlarına  hazırlanan  bakanlığın  üst  birimlerini  rahatsız etti.

Erzurum, Erzincan, Kars, Ağrı, Ardahan, Iğdır illeri  gibi  Türkiye’nin  kalkınmakta birinci  derecede  önemli  illerinin  bağlı  olduğu  Diş Odası  Başkanlığının  bölgesel haberlerde       yayınlanan  basın  duyurusunda  sahte  diş hekimliği  konusunun önemi  belirtilerek  şöyle denmekte :  ‘  Sağlıkta  ciddi  bir  denetim  eksikliği  yaşanıyor.Bu da  endişeye  neden oluyor.Kirli  ve  öldürücü  mikrop  taşıyan malzemelerle  çalışan bu  insanlar AİDS ve HEPATİT  mikrobu  gibi  bulaşıcı hastalıklara  neden olmaktalar.Sağlık  Müdürlüğü  bu  konuda  gerekli denetimlere  önem  vermiyor.

Bu  bildiri  karşısında Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü Müdür  Yardımcısı  Akif  Eryiğit  sahte diş hekimleri  ve  ağızda  çalışan diş teknisyenleri  ile  mücadele  ettiklerini söyleyerek konunun bir  başka  boyutunu  ele aldı.

‘ MAALESEF  SAHTE  DİŞ HEKİMİNE  HALK DAHA ÇOK İLGİ  GÖSTERİYOR’

Erzurum   İl  Sağlık Müdür Muavini  Akif Eryiğit sahte  diş  hekimleri  hakkında  savcılığa suç duyurusunda  bulunduklarını, ceza yaptırımlarının  yetersiz  kaldığından bahsederek  ‘Asıl  sorun  sahte  diş  hekimlerine halkın daha  çok ilgi  gösterdiğidir.’  dedi.

Halkın  sahte  diş  hekimini  yada  ağızda çalışan  diş teknisyenini  polise  yada en yakın sağlık  kurumuna  bildireceği  yerde  bu durumdan memnun  kaldıklarına  dikkat  çekerek ‘Maalesef  halkımız  sahte  diş hekimine  daha çok ilgi  gösteriyor.’  dedi. DENTHA AJANS’ın  bölgede  Dentalgazete  için yaptığı  konu  ile  ilgili  araştırmada  ise ilginç bulgulara rastlandı.Bunlardan biri   önceki  yıllarda aynı ilde oda  başkanlığı yapmış  aynı  ile  mensup  üniversiteden  öğretim üyesi  ve  milletvekili  olan dişhekimliği  profesörü Muzaffer Gülyurt’un da   hazırlanmasında  katkısı bulunduğu  1928  yılına  ait ilgili kanunun değişmesine  rağmen il  sağlık müdürlüğü yetkilisinin ‘cezai  yaptırımlar yetersiz’  iddiası oldu. Bu iddia  ise ortalığı  karıştırdı.Bölge milletvekilinin  hazırladığı  yasaya ait yapılan çalışmanın  yeterli  olup  olmadığı ve bölgeden bakan olan Recep Akdağ’ın  konu  ile yapacakları  açıklama  ise  merak konusu .

Bilindiği  gibi  2 Haziran 2004  günü  meclis konuşmasında bu  kanunla  alakalı   meclis görüşmelerini  Dentalgazete  ‘1928  in kanununu  tarihe  gömdüler’ şeklinde vermiş kanun  tasarısı  hakkında   CHP ve AKP milletvekillerinin  meclis  konuşmalarını  yayınlamıştı.Halen www.dentalgazete.com da ‘diğer haberler’  bölümünde  aynı  başlıkla yayınlanan  bu  habere  göre  AKP Erzurum  Milletvekili  Muzaffer Gülyurt adı  geçen  bu kanunla  ilgili  yaptığı meclisteki  konuşmasında  Sağlık  Bakanlığı’nın  dişhekimlerine  şimdiye kadar hep  üvey  evlat  muamelesi  yaptığını, homojen  dişhekimi dağılımının  olmadığını,ayrıca  koruyucu dişhekimliğine  önem  verilmesi gerektiğini  söylemişti.

Bir  diğer  yandan arşiv  detaylarında  rastlanan  kayıtlara  göre Erzurum’da dişhekimliği yapan meslek mensuplarının geçmiş  yıllarda  Sağlık Bakanlığı  yapan  Erzurumlu Nihat Kitapçı  zamanında da  aynı sorunu  yaşadığı  saptandı. Yaşanan  olayı anlatmasını  istediğimiz  oda yetkililerinden  Mehmet Akçay  ‘ O  zaman  oda yoktu.Cemiyet vardı.Cemiyet  içinde  yaptığımız  çalışmalarda da aynı  sorunları yaşamıştık. Sahte  diş hekimleri  ağızda  çalışıyorlardı. Şimdi  hala devam ediyorlar.Hatta  bu konuyu  protesto eden meslektaşımız  Metin Gürsan o zaman Sayın Kitapçı  ile  Sağlık Bakanlığı olarak ters  düştü.  Yıllar  süren birbirlerine hakaret dolu,  mahkemelere intikal  eden  davaları oldu. Yıllar  sonra bölgede sahte  dişhekimi  olayı  tekrar yaşanıyor. Tabii  olay sadece yasal  değil. Bakan Sayın Recep Akdağ Erzurumlu.Yeni yasama  dönemi milletvekilimiz de meselenin  içinden  çıkmış biri.Ama  hala Erzurum’da  sahte  diş hekimi  ağızda çalışıyor.Tarih   sanki  tekerrürden ibaret.Bakın  elimizdeki  fotoğraflardan anlaşılıyor.’dedi.

Türkiye  genelinde  sorun olan sahtecilik olayına  Sağlık  Bakanının  memleketinde dahi çözüm bulamayan  dişhekimlerine  geçmiş  yılların  arşiv fotoğraflarını ve tüm  haberlerini açan  haberajansımız  bu  konuyu takip  etmeye  devam  ederek  ilgililere  bu  sütunları  açacak, SAHTE DİŞHEKİMLERİ  konusuna ilgili  kaynak  olmaya  devam edecektir.

Not: Geçmiş yılların “sahte dişhekimleri” basın haberleri için tıklayınız


Dentha Haber Ajansı / 2005-02-05Editör Dental Gazete    Tarih 17 Temmuz 2014, 11:45

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84