• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
DİŞSİAD Bölündü, Sektör Mecliste Temsil Edilemedi

DİŞSİAD Bölündü, Sektör Mecliste Temsil Edilemedi

Oldukça çekişmeli geçen İstanbul Ticaret Odası meslek komiteleri seçimleri sonuçlandı. 57.Komite olarak seçimlere giren diş hekimleri, ithalatcı,depocu ve sektöre dahil olan diğer bileşenler artık İTO meclisinde temsil edilemeyecekler.

Sektörün sanayi ve iş adamları grubu olan DİŞŞİAD geçtiğimiz seçimlerde komiteye üyeleri ile girmesine rağmen bu yıl seçime ağırlık veren MÜSİAD la bölündü. MÜSİAD üyesi aynı zamanda DİŞŞİAD üyesi olan diş sektöründeki İTO üyeleri kime ne amaçla oy vereceklerini tartışırlarken en büyük etkenin zıtlaşmadan çıktığını belirten oy kullananlar sonuçta her iki tarafında kaybetmesi karşısında şaşkına döndü.

Günler öncesinden seçim trafiğine tesir eden MÜSİAD bu seçimde karargah olarak İkitelli’yi seçmişti.İTO 2005 seçim işleri ile görevli YENİ İTO PLATFORMU İkitelli de karargah olarak diğer meslek komitelerinde çalışırken, ASKON Başkan Yardımcısı ve Giyimkent Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Çınar’ı da 57.Meslek Komitesinden sorumlu tutmuş ve bunu MÜSİAD üyelerine açıklamıştı. Ancak Abdullah Çınar’ın kendisine yakın arkadaşı olan Mannas Diş Deposu sahibi Faruk Mannas’ın iş yerinin Fındıkzade’de tıbbi sektörde karargah olarak kullanılmaya başlaması üzerine seçim son akşamı tepki oylarının yoğunlaşması ile sektörün bir diğer merkezi olan Galatasaray’da ikinci bir karargah kurulmasına neden oldu.

Çok hızlı gelişen listeleşmeler,tepkisel gruplaşmalar bazı firmaların seçimden çekilmesine neden olurken sektörün dev firmaları MÜSİAD karşısında listeleştiler.’Seçer ve seçilir’ ibaresini göz önüne alan firmalar Güney Diş Deposu ve Rem Ticaret aralarına MÜSİAD üyesi aynı zamanda DİŞŞİAD üyesi Yüksel Akyolu alarak liste hazırladılar.

Bir diğer MÜSİAD adına hareket eden Mannas Diş Deposu seçmeni Faruk Mannas ise hem yaş hemde meclis üyeliğindeki ısrarı ile tepkisel oylar oluşmasına, dolayısıyle yeni l listenin yapılmasına birde son anda DİŞŞİAD’dan kopanların katılması ile seçime son darbeyi vurdu.

İTO seçimlerinde ASKON destekli gruba son anda Şafak Diş deposu nun destek vermesi ve Dentsan Firması adına Ethem Arslan’ın meclis üyeliğine katılması sektörün şaşkınlıkla sonucu beklemesine neden oldu.

Diğer yandan sektörün her iki adaylar listesinde de diş deposu,diş laboratuarcısı bulunmasına rağmen diş hekimlerinin listede bulunmaması konusu oylamaya katılan ve isminin açıklanmamasını isteyen bir bayan dişhekimi tarafından protesto edilmesine neden oldu..

Dentha Haber Ajansının sektörel etüt birimi yetkililerince alınan İTO 57.Komite seçim sonuçları şöyle: Yeni İTO Platformu destekli MÜSİAD üyesi liste başı adayı ile seçime giren DİŞŞİAD Başkanı Yusuf Arpacıoğlu 54 oy; ASKON Başkan Yardımcısı destekli listede bulunan DİŞŞİAD Saymanı Ethem Arslan ( Meclis üyesi adayı ) 55 oy aldı. Diş sektörüne ait bu grupların çekişmesinin çok önceden başladığını, MÜSİAD ve ASKON ‘un diş sektörünü parçalayacağını bildiklerini ifade eden medikalciler diye adlandırılan seçim galibi grup ise daha sonra Dentha Haber Ajansına şunları söyledi:’Sonucu günler öncesinden kestirebiliyorduk.Karagül adeta kazanan taraf gibi davranıyordu.Her iki taraf da BİZ MÜSİAD’CIYIZ diyordu.Halbuki 90. grup gibi tıbbi diğer gruplarda MÜSİAD rakipsiz yani kendi aralarında tek liste giriyordu.Bu nu da saptayınca arkadaşlarımıza seçime mutlaka katılmalarını vurguladık.Zaten DİŞŞİAD’ın listesine aldığı Atlan Hayreddin Uras’ ve Adil Sevim’ ile bizim bir önceki komiteden tartışmalı istifa edişimiz herkes tarafından biliniyordu..Bunu bile bile DİŞŞİAD’ ın bu kişileri listeye alması bardağı doldurdu.Yani biz avantaja geçtik., sonra dişçi olmadıkları halde dişçilik adına 57.den girmelerine de oluşan son tepki bize adeta hazırlanmış bir ortam oluşturdu.

Aslına bakarsanız biraz da kader adalet etti.Çünkü onlar biz komiteden istifa edince her türlü şeyi arkamızdan söylediler.Sonrada gittiler dişçilerle müsiadçılarla birleştiler.İster inanın ister inanmayın sektör adına bizde olanlardan üzüldük.Ama dediğim gibi kader..’ dedi. Aralarına diş sektörünü almayarak seçimi kazanan tıbbi cihazcılar ise 83 oy alarak farkla kazandıklarını bundan bir sonraki seçime kadar İTO’da Norm Medikal ve Tech Contactlens San.Tic. Ltd. Şirketleri ile mecliste 57.Meslek Komitesi (Tıbbi Cihaz ve Dişçilik Meslek Komitesi)’ni temsil edeceklerini vurguladılar.Dentha Haber / Dünya Ticaret Merkezi-İstanbul


Dentha Haber Ajansı / 2005-03-02Editör Dental Gazete    Tarih 17 Temmuz 2014, 11:57

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84