• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
Sağlık Bakanlığı’ndan Vatandaşlara Uyarı…“Zehirlenmelere Dikkat”…

Sağlık Bakanlığı’ndan Vatandaşlara Uyarı…“Zehirlenmelere Dikkat”…

Sağlık Bakanlığı, vatandaşları ‘zehirlenmeler’ konusunda uyardı.Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı’nca yapılan açıklamada;2000-2003 yılları arasında Başkanlığa bağlı Zehir Danışma Merkezi’ne toplam 64 bin 805 vaka başvurusunun yapıldığı belirtilerek;çocuklarda 3 yaş,erişkinlerde ise 20-29 yaş grubunda,’zehirlenme sıklığında’ artış gözlendiği bildirildi.

Açıklamada;zehirlenme etkenleri incelendiğinde yüzde 70.7 ile ‘tedavi edici ilaçların’ yol açtığı zehirlenmelerin ilk sırada yer aldığına dikkat çekilerek,vaka başvurularında haşere ilaçları,fare zehirleri,naftalin,kibrit,petrol türevleri ile çamaşır suyu,tuzruhu,deterjan gibi temizlik maddelerine bağlı zehirlenmelerin önemli bir yer tuttuğu vurgulandı. “Gebelik Ve Emzirme Dönemlerinde İlaç Kullanmadan Önce Mutlaka Doktora Başvurun…” Açıklamada,evdeki zehirli maddelerin kilit altında veya çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklanması gerektiği belirtilerek şu görüşlere yer verildi: “Çamaşır suyu ve tiner gibi görünümü su ile karışabilecek maddeleri bardak veya su şişesi içinde,tezgah üstünde bırakmayın.İlaç ve zehirli maddeler, gıda kaplarına veya meşrubat şişelerine konulmamalı,kendi ambalajlarında saklanmalıdır. Gebelik ve emzirme dönemlerinde ilaç kullanmadan önce mutlaka doktora başvurun.Gece veya karanlık bir odada etiketini görmeden ve çocuklarınızın yanında ilaç kullanmayın.Deterjan, çamaşır suyu, tuzruhu gibi yakıcı maddeler ile tiner,benzin, mazot gibi petrol ürünleriyle zehirlenmelerde asla kusturma yöntemine başvurmayın.Difenbahya,devetabanı, fil kulağı, yılbaşı çiçeği gibi zehirli salon bitkilerini çocuklardan uzak tutun.” “Doğadan Toplanmış Mantarlar, Tanınmayan Bitkiler Kesinlikle Yenmemelidir…” Gıda zehirlenmeleriyle ilgili uyarıların da yer aldığı açıklamada; “doğadan toplanmış mantarlar, tanınmayan bitkiler kesinlikle yenmemeli, kayısı, şeftali, zerdali ve erik çekirdekleri veya bu meyvelerin çağlaları, özellikle çocuklar tarafından yenildiği zaman ciddi siyanür zehirlenmelerine yol açacağı için bu konuda dikkat edilmelidir. Ispanağın pişirildikten sonra bekletilmesi nitrit zehirlenmesine yol açacağı için hemen tüketilmelidir.Evde konserve yapılmamalı,şişkin ambalajlı hazır konserveler kullanmamalı,rengi yeşile dönmüş veya üzerinde yumrular bulunan patateslerin tüketimi solanin zehirlenmesine yol açacağı için tüketilmelidir” denildi. (VEYSİ PAMUKOĞLU)


Sağlık Bakanlığı / 2005-03-21Editör Dental Gazete    Tarih 17 Temmuz 2014, 12:11

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84