• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
Koroner Kalp Hastalıkları İçin Ana Risk Faktörleri; ‘Sigara,Alkol,Yüksek Tansiyon Ve Bilinçsiz Beslenme

Koroner Kalp Hastalıkları İçin Ana Risk Faktörleri; ‘Sigara,Alkol,Yüksek Tansiyon Ve Bilinçsiz Beslenme

Sağlık Bakanı Recep Akdağ:”Ülkemizde gerçekleşen tüm ölümlerin ilk sırasında yer alan kalp-damar hastalıklarından korunmak,‘sağlıklı beslenme’,‘sigara ve alkolün öldürücü zararları’ konularında oluşacak toplumsal bilinçle mümkün olacaktır”

Ülkemizde erken ölümlere yol açan ve kişilerin yaşam kalitesini olumsuz etkileyen kronik hastalıklardan korunmak, alınacak ‘koruyucu önlemler’ ile mümkün oluyor. Dünyada her yıl 17 milyon kişinin hayatını kaybetmesine yol açan kalp damar hastalıkları,ülkemizde de en önemli halk sağlığı sorunu olarak varlığını sürdürüyor. Türkiye’de yaklaşık 2 milyon koroner kalp hastası bulunduğunu ve bu hastaların yılda 130 bininin hayatını kaybettiğini belirten Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ,kalp-damar hastalıklarının ortaya çıkmasında rol oynayan etmenlerin başında, kişinin beslenme durumunun önemli bir yer tuttuğunu bildirdi. “Yüksek Tansiyon,Sigara Ve Alkol Kullanımı,Şişmanlık Ve Diyabet, Kalp-Damar Hastalıklarına Yakalanma Riskini Artıran Faktörlerin Başında Yer Alıyor…” Ülkemizde gerçekleşen tüm ölümlerin ilk sırasında yer alan kalp-damar hastalıklarından korunmanın,‘sağlıklı beslenme’,‘sigara ve alkolün öldürücü zararları’ konularında oluşacak toplumsal bilinçle mümkün olacağını ifade eden Akdağ, “Hayvansal kaynaklı gıdaların yoğun olarak tüketimi,yemeklerin aşırı yağlı pişirilmesi,meyve ve sebze tüketiminin yeterli düzeyde olmaması ve fiziksel aktivitelerin yetersizliği,yüksek tansiyon,sigara ve alkol kullanımı,şişmanlık ve diyabet,kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskini artıran faktörlerin başında yer alıyor” diye konuştu. Kalp-damar hastalıklarının oluşumunu önlemek için; beslenmede doymuş yağ oranının azaltılması,tekli ve çoklu doymamış yağ asitleri içeren yağların oranının artırılması gerektiğine dikkat çeken Akdağ, “Koroner kalp hastalıklarından korunmak için; posa içeren yiyecekler ile meyve-sebze tüketiminin artırılması,besinler yoluyla alınan kolesterole dikkat edilmesi,şeker ve tuzun alt düzeyde tüketilmesi gerekiyor” dedi. “Sigara Dumanı,‘Pasif İçici’ Durumundaki Çocuklar İçin Büyük Sağlık Sorunlarını Beraberinde Getiriyor…” Kalp-damar hastalıklarının yol açtığı ölümlerin önemli bir bölümünün ‘sigaraya bağlı’ nedenlerden gerçekleştiğini vurgulayan Akdağ şu görüşleri kaydetti: “sigarada bulunan nikotin, bağımlılık yapma özelliği olan bir maddedir. Sigara dumanın içerdiği katran akciğerlere zarar verirken,karbon monoksit kan dolaşımına girerek pıhtılaşmaya yol açar,atardamarların iç duvarlarına zarar verir ve kalp krizlerine neden olur. Türkiye’de sigaraya bağlı ölümlerin önemli bir bölümü 35-70 yaş arasındaki kişilerde görülüyor.Ne acıdır ki,bu vatandaşlarımız yaşamlarının en verimli 20-25 yılını sigara nedeniyle kaybediyor.” Sigara dumanının,‘pasif içici’ durumundaki çocuklar için büyük sağlık sorunlarını da beraberinde getirdiğini dile getiren Akdağ,çok az sigara dumanına maruz kalan çocukların bile bundan son derece olumsuz etkilendiklerini ve kalp-damar hastalıklarına yakalanma risklerinin artığını sözlerine ekledi. (VEYSİ PAMUKOĞLU)


Sağlık Bakanlığı / 2005-03-21Editör Dental Gazete    Tarih 17 Temmuz 2014, 12:13

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84