• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
İğneyi Kendimize, Çuvaldızı Başkasına…

İğneyi Kendimize, Çuvaldızı Başkasına…

Neşter Operasyonundan Doktorlar Tutuklandı… SSK´daki tıbbi malzeme yolsuzluğuna yönelik başlayan, ancak daha sonra Bağ-Kur ve Emekli Sandığı´nı da içine alacak şekilde genişleyen operasyon sürüyor.

Kısa adı “Neşter Operasyonu” olan SSK´da iyileştirmede kullanılan sarf malzemesi yolsuzluğuna bu kez ünlü cerrahların ismi karıştı. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi´nin ünlü kalp cerrahı Prof. Dr. Derviş Oral ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi´nin ünlü kalp cerrahı Prof. Dr. Mehmet Metin, SSK Etlik Hastanesi´nde görevli Ender Örnek, toplam 2 profesör bir doktor ve 10 medikal firma çalışanı gözaltına alındı. Soruşturmayı yürüten Ankara DGM Cumhuriyet Savcısı Ömer Suha Aldan, Ankara Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü´ne talimat vererek yolsuzluğa adı karışanların gözaltına alınmasını istedi. Ankara 2 No´lu DGM Yedek Hâkimliği, 4 kişiden Oral, Metin ve Aygen tutukladı. Tolga Şardan ve Türker Karapınar´ın Ankara Milliyet Bürosuna geçtikleri habere göre tutuklanan 3 kişi, söz konusu raporda rüşvet vermek ve almakla suçlandı. Raporda, Denktaş´ın bypass ameliyatını da gerçekleştiren, Oral´ın, aktarılan paraların bulunamaması için çeşitli bankalarda 40´a yakın ayrı hesabının bulunduğu belirtildi. Raporda, ayrı yerlerde 8 villasının bulunduğu saptanan Oral´a, MEDAY Medikal´den, firma çalışanı Salur adına açılan hesaptan para aktarıldığı saptandı. Metin´in de eşinin hesap numarasını kullanarak tıbbi malzeme satan firmalardan 181 bin dolar aldığı ifade edildi. Metin´in villasının aidatlarının da firmalar tarafından ödendiği vurgulandı.Aygen´in ise firmasında 200 milyon maaşla çalışan Hakan Coşkun adına bir hesap açtırdığı ve bu hesap üzerinden doktorlara 400 bin dolara yakın para verdiği anlatıldı.


Bazı bürokrat ve doktorların gözaltına alınmasıyla devam edeceği bildirilen operasyonda, daha önce tutuklanan firma sahipleri Mehmet Edin, Fahri Örküp, Cezmi Mutlu, İbrahim Erdoğan ve Uğur Ocak, Ocak ayından bu yana cezaevinde. Doktorlar, SSK ve firmalar arasında 1994´te yapılan protokole göre SSK, doktorların yazdıkları reçetelerde belirttikleri firmaların ürünlerini, ihalesiz almak zorunda kaldı. Bu nedenle, doktorlarla özel ilişkiler kuran firmalar, rüşvet karşılığında reçetelere kendi ürünlerinin yazılmasını sağladı. Reçeteler dışında, acil ameliyatlarda, rüşvet aldıkları firmaların ürünlerini kullanan doktorlar, SSK´nın bu firmalardan alım yapmasını da sağladı.

Bu haberin duyulması üzerine tıp camiası derin bir üzüntüye kapıldı. SSK üniversite, devlet hastaneleri alım komisyonlarında çalışan tüm dürüst doktorlarımızın bu tür operasyonlardan rahatsızlık duymayacakları her meslekte olduğu gibi tıp ve diş hekimliği camiasında bu tür olaylara rastlanabileceği belirtilerek “Neşter Operasyon”u gibi sağlığı ilgilendiren her çalışmayı size Dentha Ajans tüm ayrıntılarıyla diğer ajans ve gazete destekleriyle bildirecektir.

Dentha Haber Ajansı / İstanbul / 2004-03-11Editör Dental Gazete    Tarih 16 Temmuz 2014, 13:37

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84