• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
KONGRE'DE KONGRE KARARI ALINDI

KONGRE'DE KONGRE KARARI ALINDI

Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Yavuz Yenidünya Dentha Haber Ajansına verdiği özel demeçte çok yakın bir gelecekte diş hekimliği sektöründe kamusal alanda çalışan diş hekimlerini içine alan büyük bir kongreye imza atacaklarını söyledi.

Türk Diş Hekimleri Birliği’nin her yıl yaptığı fuar ve kongrelerde katılımcıların çoğunlukla serbest çalışan ve muayenehanesi olan diş hekimlerinden olması, kamudan izin alarak katılan diş hekimlerinin daha az sayıda olması bu kararın alınmasın da tek etken değil. Daha çok mesleki sorunlarını resmi kanallarda çözen kamu çalışanlarının ‘ I.Kamu Dişhekimleri Kongresi’ kararından sonra büyük bir sevinç yaşadığı görüldü. Yavuz Yenidünya’nın konu ile alakalı verdiği bilgide ’30 Ağız Diş Sağlığı Merkezi, 2Adet Diş Hastanesi 100 den fazla Diş Tedavi Protez Merkezi ve Sağlık Bakanlığında 81 ilde Ağız Diş Sağlığı Şube Müdürlüğü ‘nün olduğu öğrenildi. Daha sonra bu kongrenin yapılmasına neden ihtiyaç duydukları konusunda ise Yenidünya; ‘Ben yıllarca kamuda idarecilik yapmış bir dişhekimiyim. Diş hekimliğinin hem uygulayıcısı hem de uygulatıcısı oldum.Başhekimlik yaptım.Malzeme alımında tutun sevk sorununa kadar her konusunu bilirim .Bugün kongrede de açıklandı Türkiye’de diş hekimine düsen hasta sayısı 3650 kişi.Almanya’da ağız endeksi 2-3 Türkiye’de 6-7 dir. Bizde 145-160 kalem is var. Hücreleme Sistemi diye bir sistemden bahsediyoruz. Bunlar gibi sürü konuştuğumuz konu var.Bunları oturup bir kongrede bize has sorunlarla ele alıp panellerle çok geniş bir katılımla yapmayı düşünüyoruz. Sayın Bakan Dişhekimliğine ait konulara özel önem veriyor. Kongreye gelememesi her ne kadar istismar edilse de Bakan Bey’in diş’e ait konularda beyanatlarını basından takip ediyorsunuzdur. Hatta geçende bir vesile ile periodontoloji ile genel sağlık konusunu kalp ve diğer hastalıkları anlatmasına şahit oldunuz. İşte bu yüzden Sayın Bakan’ın da hassas olduğu bu diş konusunu biz bu kongre ile ulusal anlamda geniş platformda ele almak istiyoruz. Bakiniz size bir konuyu hatırlatayım. Hepimizin hafızasındadır.Almanya’ya çalışmaya giden Türk isçisinin ağzında dişi var mı yok mu diye bakarlardı hatırlarsınız.İşte o tarihlerden 78′e kadar Almanya Türkiye’den diş hekimi aldı.yani uzun bir süre kapılarını bizim mesleğimize açtı.Bunun sebebini hiç düşündünüz mü? Çünkü kendileri ileri teknoloji ile uğraştılar.Bugün de bu haldeler.Simdi biz bu tür kongrelerle yanı başımızda ki komşularımıza ulaşmamız lazım.Onlardan mesleğe ait gerekirse ucuz işgücü almamız lazım. Yüksek teknolojiyi yakalamada en kısa yolu bulmamız lazım.İşte bu yollardan biride kamusal alan desteği ile ulusal bazda bir kongre ile diş dünya ya açılacağız ve beraberinde verimli entegrasyon gelecek…’ dedi.


Dentha Haber Ajansı / 2005-06-29Editör Dental Gazete    Tarih 17 Temmuz 2014, 21:35

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84