• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
Başbakan Avrupa Birliği’ne Katkı İstedi…

Başbakan Avrupa Birliği’ne Katkı İstedi…

Kamu Kurum ve Kuruluşlarından AB uyum çalışmalarına katkıda bulunulmasını isteyen Başbakan Recep Tayip ERDOĞAN, kısa vadede 2003 -2004 yılları içinde, orta vadede 2005 sonunda gerekli kurumsallaşma ve finansman ihtiyacının belirlenmesini istedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kopenhag kriterleri ve Ulasal Program´da öngörülen şartların yerine getirilmesi için kamu kurum ve kuruluşlarından AB Genel Sekreterliği eşgüdümünde çalışmaların titizlikle yürütmesini istedi. Erdoğan, Resmi Gazete´nin bugünkü sayısında yer alan genelgesinde AB üyelik çalışmalarının önemine değinerek uyum çalışmalarının bir takvime bağlanarak kısa vadede yapılacak çalışmaların 2003-2004 yılları içinde, orta vadede yapılacak çalışmaların ise 2005 yılı sonunda tamamlanacak şekilde planlanması ve uyum çalışmaları için gerekli kurumlaşma ve finansman ihtiyacının belirlenmesinin gerekliliğine işaret etti. Erdoğan genelgede, 4587 sayılı yasa ve Bakanlar Kurulu ilgili kararı uyarınca Türkiye´nin AB üyeliğine hazırlanması amacıyla, kamu kurum ve kuruluşlarının yapacakları çalışmaların plan ve programlara uygun olarak yönlendirilmesinin ve Ulusal Program´ın uygulanmasına ilişkin koordinasyon görevlerinin Avrupa Birliği Genel Sekreterliği´ne verildiğini anımsattı. Erdoğan, Türkiye´nin AB´ye katılım müzakerelerinin başlaması konusunun, AB konseyi tarafından, AB Komisyonu´nun 2004 yılı sonbaharında yayınlayacağı “Türkiye´nin Katılım Yönünde İlerlemesi Üzerine Düzenli Raporu” dikkate alınarak anılan yılın sonunda kararlaştırılacağını bildirdi. Erdoğan, bu çerçevede Türkiye Ulusal Programı´nın uygulanması ve özellikle Kopenhag Siyasi Kriterleri´nin uyum çalışmalarının hızlandırılarak tamamlanmasının büyük önem taşıdığına işaret etti. Erdoğan, şunları ifade etti: “Diğer taraftan, Ulusal Programın güncelleştirilmesi çalışmalarına hızla devam edilerek 15 Mayıs 2003 tarihinde tamamlanması öngörülmektedir. Avrupa Birliği Genel Sekreterliği tarafından hazırlanan yapı çerçevesinde yürütülen bu çalışmalarda, Katılım Ortaklığı Belgesi ile paralel önceliklerin tespit edilmesi, bu öncelikler kapsamındaki uyum çalışmalarının bir takvime bağlanarak kısa vadede yapılacak çalışmaların 2003-2004 yılları içinde, orta vadede yapılacak çalışmaların ise 2005 yılı sonunda tamamlanacak şekilde planlanması ve uyum çalışmaları için gerekli kurumlaşma ve finansman ihtiyacının belirlenmesi büyük önem taşımaktadır. Yukarıda açıklanan hususlar bağlamında tüm kamu kurum ve kuruluşları, Avrupa Birliği uyum süreciyle ilgili çalışmalarını, 21 Mart 2003 tarihli ve 25055 Sayılı Resmi Gazete´de yayımlanan tezkerelerle Dışişleri Bakanlığı´na bağlanan Avrupa Birliği Genel Sekreterliği eşgüdümünde titizlikle yürütmeye devam edecektir. Kamu kurum ve kuruluşlarının yukarıda belirtilen görevlerin ifasında ve Ulusal Programın hazırlanmasında, Avrupa Birliği Genel Sekreterliği´ne her türlü katkıyı sağlamalarını önemle rica ederim.”

Dentha Haber Ajansı / 2004-03-11Editör Dental Gazete    Tarih 16 Temmuz 2014, 19:28

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84