• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
‘KAMUDA EN ÇOK HEKİME SAHİP İL İZMİR.. O AÇIDAN ŞANSLI’

‘KAMUDA EN ÇOK HEKİME SAHİP İL İZMİR.. O AÇIDAN ŞANSLI’

İzmir Eğitim Diş Hastanesi Başhekimi Prof.Dr.Necmi Gökay Türkiyenin tek eğitim diş hastanesi olduklarını emekli şehri İzmir’e kamuda çalışan 400 den fazla hekimle hizmet verdiklerini söyledi.Prof Gökay eğitimini 1981 yılında bitirdiğini ve 1997’de Ege Üniversitesi’nde Profesör olduğunu 2003 yılından bu yana da Sağlık Bakanlığına bağlı Diş Hastanesinde çalıştığını söyledi.

Diş Hastanesi ile ADSM’ler arasındaki farkı soran Dentha Haber Ajansına Sağlık Bakanlığındaki 1., 2., 3. basamakla Eğitim Diş Hastanesi konumundaki hastanenin daha çok eğitim vermek üzere düzenlendiğini söyledi. Uzmanlık eğitimini ise ancak tüzük değişikliği ile genelge ve yönergelerin değişmesi neticesinde verebileceklerini söyleyen Prof. Dr. Nemci Gökay %80-90 oranında hastanenin ünitlerini yenilediklerini anlattı.Hekimler için elektrik, su, hava gibi altyapıyı yeniledikten sonra mevcut 105 kadrolu hekime halen 80 civarı ünit bulunduğunu bunun da arzu edilen ‘her hekime bir ünit’ manasına geldiğini söyledi. Hastanede 72 diş teknisyeni bulunduğunu ADSM lerde protez ihtiyacı için dışarıdaki diş teknisyenlerine yönlendirme ile daha verim alınacağını vurguladı.
Kamudaki diş hastanesi ile özel diş hastanelerini değerlendiren Prof. Dr. Gökay bu konunun hukuki boşluktan kaynaklandığını Bakanlığın özel diş hastanesi tüzüğünü henüz hazırlamadığını belirtti.
Kamuda diş hizmetinin çok ucuz verilip verilmediği konusu ile bir hekimin 70 dolguyu bir günde yapıp yapamadığına dolgu uzmanı bir profesör olarak nasıl baktığı konusunu ise “ Hekim arkadaş performans yasası çıkmadan önce kaliteli dolgu yapıyorsa bu yasadan sonra da aynı kaliteyi yakalamıştır’ dedi.Daha sonra ‘Bu iş biraz vicdan işidir. Devletin diş için ayırdığı para ve maliye bakanlığının bize verdiği bu para hakkında bir şey söyleyemeyiz. Biz önce hekim olduğumuzu unutmamalıyız. Bir dolgu büyüklüğüne küçüklüğüne göre 15 dk. ile 30 dk. arasında yapılıyor. Hekim 8 saat çalışıyorsa günde 30 dolgu normaldir. Ayakkabıcının da iyi ve kötü yapanı vardır. ADSM’ nin kalitesi serbest piyasada yaptığının altında değildir. Serbest piyasada ne kadar iyi yapan varsa ADSM’de de o kadar iyi ya da kötü yapan vardır.” Diyerek kamuya karşı güvensizlik uyandıran bu beyanatın bir talihsizlik olduğuna dikkat çekti.
Diş sağlığını turizm açısından değerlendirmesini yapan ADSM başhekimi ve öğretim görevlisi Prof. Dr. Necmi Gökay bu konuda şunları söyledi: “ Bu konu çok önemlidir. Antalya gibi illerde çalışmalar var. Arkadaşlarımızdan çok sevindirici haberler alıyoruz.” dedi. Alman Milletvekili Vural Öger’ in Türk yetkililerini davetine “ Şu anda biz SSK müracaatı ile uğraşıyoruz. Bu tür konuları henüz gündemimize alamadık. Ancak İzmir için bu bir turizm konusudur ve bir an evvel inşallah ele alacağız.” dedi. Bir gün önceki oturumda yardımcı personel konusundaki teklifleri değerlendirmesini isteyen Dentha Haber Ajansına ise mevzuata göre bir teknisyeni ya da yardımcı personeli eğitim sahası dışında çalıştıramadıklarını bu konuda da adım adım ilerleyeceklerini söyledi.
Konuşmasının son bölümünde İzmir’in şanslı il olduğunu söyleyen Prof. Dr. Gökay Sağlık Bakanlığında en fazla diş hekimi bulunduran ilin İzmir olduğunu 400 hekim sayısı ile 200 hekimi bulunan İstanbul’u geçtiğini ve emekli şehri İzmir’e bu kadrolarla daha iyi hizmet verdiklerini o açıdan şanslı olduklarını söyledi.
(Dentha Haber –Konya)


Dentha Haber Ajansı / 2005-10-01Editör Dental Gazete    Tarih 17 Temmuz 2014, 21:54

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84