• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
ÇİNTAN HOCA ADSM TOPLANTISINDA ‘BAŞLIKLARINI VE HAYALLERİNİ’ ANLATTI

ÇİNTAN HOCA ADSM TOPLANTISINDA ‘BAŞLIKLARINI VE HAYALLERİNİ’ ANLATTI

İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı Konya’da kısa adı ADSM olan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri Başhekimlerine ve Sağlık Bakanlığı İl Müdürleri ile diğer bakanlık katılımcılarına dişdeki kaliteli uygulamanın nasıl olacağı konusunu anlattı.

Kamuoyunun radyo programlarından tanıdığı Prof.Dr. Serdar Çintan aynı zamanda Türk halkının diş kaybında en çok etken olan Diş Eti Hastalıkları diye adlandırılan ‘Türk Periodontoloji Derneği’ başkanı.
Eğitimci ve akademisyen sivil toplum örgütü başkanının Konya’da yaptığı bu konuşma sonrasında; kendisini online canlı yayına alarak hayallerini soran Dentha Haber Ajansına şunları söyledi:
‘Çok teşekkür ederim beni davet ettiğiniz için. Burada bulunmaktan çok mutluyum hem bu toplantıya katılmaktan hem de sizinle bu programı yapmaktan .
Sabah içerideki toplantılarda izlediğimiz gibi sağlıkta toplam kalite yönetimi ve akreditasyon süreci gerçekten çok güncel ,ama sonuç olarak en kalın hatlarıyla özetlersek kaliteyi yakalamak iyi sağlık hizmeti vermek ve sağlığın gelişmesini sağlamak bütün bu işin özeti bunun için Türk toplumunda belki biraz farklı bir açıdan bakmak gerekiyor işlere…
Biz her şeyden önce halkımıza ağız diş sağlığı konusunda daha iyi eğitmek ve ondan belirli taleplerin gelmesini beklemek zorundayız.Bizim halkımız ağız diş sağlığı konusunda bizden neler talep ediyor, ne ediyor bunu bir gözlememiz gerekiyor.Bunun ötesinde son yıllarda diş hekimliği eğitimi hızla gelişiyor. Çünkü teknoloji gelişiyor , eğitimi modern bir hale getirmek durumundayız Benim başlıklarım bunlar.
Benim hayalim tabi her şeyden önce çocuk yaşlarından başlayarak koruyucu hekimliği ön plana çıkararak çocuklarımızı anaokulunda ve ilköğretim okullarında iyi eğiterek çürüksüz çocuklar yetiştirebilmek. 12 yaşına geldiğinde %80’in altında çürük olmasını sağlayabilmek. Tabi bunun için de fakültelerin meslektaşlarımızı eğitmek, araştırma yapmak gibi görevleri dışında dişhekimleri birliğinin, dişhekimleri odalarının, bilimsel derneklerin bir plan içinde birlikte hareket etmesi ve bu bilgileri topluma yaymaları gerekiyor. Bir stratejiyi belirlememiz varolan stratejileri belki güncelleştirmemiz ve birbirlerine paralel hale getirmemiz ve topluma bunu çok iyi bir şekilde sunmamız lazım. Ben hep şunu düşünüyorum fakülteler, TDB, Dişhekimleri Odaları, Bilimsel Dernekler, kurumlarda çalışan ve serbest çalışan meslektaşlarımız dişhekimleri hepsi aslında aynı yönde giden bir trenin içerisinde yer alıyorlar. Kimisi lokomotifte, kimisi farklı vagonlarda.Ama hepimizin hizmet ettiği yol bir.Bu da topluma daha iyi ağız diş sağlığı hizmeti götürmek ve toplumu daha sorunsuz bir ağıza sahip hale getirebilmek. Böyle bir hayalimiz var ama işimiz zor.’
Dentha Haber Ajansı –Konya / Ekim- 2005


Dentha Haber Ajansı / 2005-10-01Editör Dental Gazete    Tarih 17 Temmuz 2014, 21:56

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84