• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
VİZYON VE MİSYONUMUZU YENİDEN ELE ALDIK.. İLK ADIM EĞITIM…

VİZYON VE MİSYONUMUZU YENİDEN ELE ALDIK.. İLK ADIM EĞITIM…

2006 Yılı’nın ilk değişim mesajını İstanbul Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi verdi. Dekan ve dekan yardımcıları geçen dönemden devraldıkları ve yeni yılda ortaya koyacakları değişim programlarını açıkladı.Buna göre ilk adım ‘eğitim’ olacak.

Daha çağdaş ve mutidisipliner eğitim hedefleyen fakülte yöneticileri Türkiye’nin her alanda bu değişimi yaşamasının Bologna 2010 Deklarasyonunun gereği olduğunu, diğer fakültelerinde bu değişime biran evvel başlamalarına dikkat çekti.

Geçtiğimiz ay online yayından yazılı basın hayatına geçen ve tüm Türkiye’de dişhekimlerine ulaşan Dental Gazete’nin ‘Eğitim Çağdışı’ haberi oldukça ilgi uyandırmıştı.Bu habere ilk tepki Ankara Expodental Bilimsel Toplantılarında Ankara Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Necat Bora Sayan’dan gelmiş; meslekte 40 yıl plaketi töreni esnasında ise kendisine plaket verilen ve bu habere konu olarak manşetlere oturan Çukurova Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesinin Dekanı Prof.Dr. İlter Uzel ise manşet olan demecine ait yaptığı savunmasında ‘ fakültelerin bu konuda kendilerini yeniden gözden geçirmesi gerektiğini’ ısrarla belirtmiş idi.

İşte bu haberimizin üzerinden henüz bir ay dahi geçmeden 2006 yeni yıl mesajında Tütkiye’nin en köklü eğitim fakültesi olan İstanbul Çapa’daki Dişhekimliği Fakültesinden çok yönlü açıklama geldi.Bu açıklamalar oldukça ümit verici ve çağdaş eğitimde dev adımların atılmasının ilk işaretleri olmasının yanında eğitimde hedefin 2010 olduğunu gösterdi.

Yeni yıl mesajında okulundan mezun olan binlerce dişhekimine seslenen Dekan Prof.Dr.Hasan Meriç kendisinin de öğrenci temsilciliğinden geldiğini, 2006 yılında uyulması gerekenin 2010 senesinin Bologna Deklarasyonuna uygun eğitime odaklanmak olduğunu söyledi.

Dekan Meriç açıklamasına şöyle devam etti: ‘17 temmuz 2005 tarihinden itibaren fakultede dekanlık görevine başladım.Bu benim için çok önemliydi Bu fakulte Beyazıt’tan buraya taşındığımda ben ikinci sanıftaydım.Daha sonra öğrenci temsilcisi oldum.Asistan oldum daha sonra aisitan temsilcisi oldum.Yönetimlere girdim Docent oldum Bir şekilde yönetimde bulundum ve fakultede 1988 de profösör oldum Ondan sonra çeşitli idari görevler aldım ama part time çalışıyordum Taki 2005 senesinin temmuz ayından itibaren yetişdiğim ve herşeyimi borçlu olduğum fakulteme dekan olarak atandım.Bu benim için tabikide bir onur.’ Diyerek aldığı dekanlık görevinin onemine ve anlamına değindi.

Yardımcıları Serdar Çintan ve Çetin Kasapoğlu ile değişime soyunduklarını buna da eğitimden başladıklarını anlatan Dekan Meriç daha sonra şunlara değindi:
‘2006 senesinde eğitimde gereken 2010 Bologna Deklarasyonuna uymaktır.Bizim önemli işler yapmamız lazım Onların çalışmalarını başlattık Bu bizim içn çok önemli Çünkü biz üniversiteyiz. Bizler burada meslektaşlar yetiştiriyoruz.Diş hekimi yetiştiriyoruz.Fakat diş hekimlerini yetiştirirken de en iyisini en doğrusunu tanıyı doğru koyan, bunun sentezini iyi yapan tedavi yöntemlerini çok iyi algılayan bir meslek grubu yetiştirmek istiyoruz.Bundan evvelkilerde böyleydi:Ama daha iyisini yapmak açısından çalışıyoruz. Üniversitenin görevi eğitmdir araştırmadır ve toplumu bilgilendirmektir. Burada en büyük görevi bunların doğrusunu bunların en iyisini yapmadır.Tabiki öğrencileri en iyi şekilde yetiştireceğiz Tabiki araştırmalar yapacağız.Avrupada ve dünyada yaptığımız yayınlar açısından çok önemli yerlere geldik Bunlar daha ileri boyutlarda nasıl olur bunları araştırmamız lazım. 2006 senesinde bunu devam ettireceğim. Eğitim amaçlı olsun araştırma amaçlı olsun ama en öenmlisi bu yaşadığımız ülkemizin T.C nin T.C olarak kalması Bugün görüyorsunuzki gerek içeriden gerek dışarıdan bizi eskiye götürmek bölmek sağcısı solcu, şu, bu diye gruplara ayıran uğraşanlar var.İşte bizde ünüversite bilinci içerisinde bu tip insanlara demokratik laik T.C altında bir bir hukuk devleti olarak yaşamayı ve bundan asla ve asla ödün vermemeyi düşünüyorum herşeyimizle bunun için çalışıyoruz Bu yolda bize bir şekilde mani olan olur ise bizleri öğretim üyesi olaraktan, bizleri üniversite mensupları olarak, bizleri öğrenciler olarak bunun karşısında bizi dimdik ayakta bulacaklar.’ Şeklinde devam eden açıklamasını ’Tüm beni dinleyen kişilerin, meslektaşlarımın 2006 senesine sağlıklı mutlu başarılı geçirmeini diliyorum herşeyden evvel önce sağlık diliyorum ve yüzünüzden gülücükler ağzınızdan dişleriniz eksik olmasın sağlıcakla kalın’ diyerek sonlandırdı.

Dekan yardımcılarından Prof.Dr.Serdar Çintan ise Dentha Ajans kamerasına yaptığı açıklamasında;
‘2005 yılının ortasında temmuz ayınında fakultemizde yönetim değiştiYeni bir dekan yeni iki dekan ayrdımcısıyla yeni bir dönem başladı Bu dönemde ilk olarak geçirdiğimz dönemin bize bıraktığı işleri sürdürmeyi hedefledik.Bunun yanında işlere adepte olduktan sonra da yeni yönetim olarak kendi misyonumuzu ve vizyonumuzu ortaya çıkarıp bunla ilgili adımalar atmaya başladık İşin en başında diş hekimliği eğitimi ile ilgili attığımız adımlar geliyor’ dedi.

2010 yılında Avrupa Birliği sürecinde Bologna Deklerasyonu çercevesinde bir diploma denkliği söz konusuna değinen Çintan ‘Bu şu demek: 2010 yılından itibaren her meslekte olduğu gibi diş hekimliğinde de ülkeler arasında diplomaların eşit düzeyde olması gerek. Türkiyenin bu konuda atması gerekli çok büyük adımlar var: Sadece dişhekimliği fakultelerinin değil diğer fakultelerininde bu konuda atması gereken adımlar var.Öncelikle eğitimimizi klasik eğitimden çıkarıp daha çağdaş, multi disipliner, moduler bir eğitme geçirmeyi hedefledik.Bunun için yoğun bir çalışma yaptık.Önümüzdeki örnekleri gözden geçirdik.Daha sonra oluşturduğumuz bir eğitim komusyonuyla bunları fakültemize uygulamaya çalıştık.Bunların sonucunda varmış olduğumuz konu şu: Fakultemizin eğitim konusunda misyonunu ve vizyonunu belirledik. Bunu açıkladık.Daha sonra ana bilim dalı ve bilim dallarının amaç ve hedeflerini belirledik.Eğitim komüsyonu şimdi bunları bir araya getirip fakültenin bu konuda ki çatısını çatmaya çalışıyor.’ Dedi.

Dekan yardımcısı Prof Dr.Çetin Kasapoğlu ise ‘Sn Dekan ve Sn.Çintan en önemli konumuz olan eğitim üzerinde durdular ben de bunun yanında yönetim olarak sadece eğitimle değil diğer sistemlerle de hasta memnuniyetiylede iligileniyoruz. Burda fakultemizin hepsinin İSO 2000 sertifikasını almak için bir araya getirip bu sertifikaya müracat ettik ve bunuda şuandan itibaren 2006 mayıs ayına kadarda bunu fakultede gerçekleştirmek isityoruz.

Tabi bu bizim için kalite yönetimide çok önemli gerek hasta memnuniyeti açısından, gerek öğrencinin eğitimi açısından.İşte eğitim komisyonuyla ve Bologna Deklarasyonuyla beraber bir çatı altında bunlarıda gerçekleştireceğiz. Ve bu gerçekleştirmelerle beraber 2006 yılında hem meslektaşlarımızın, hem bütün fakultenin öğretim üyesi arkadaşlarımızın, öğrencileirmin yeni yılını kutlar sağlık ve mululuklar dilerim.’ dedi.


Dentha Haber Ajansı / İstanbul Editör Dental Gazete    Tarih 17 Temmuz 2014, 22:00

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84