• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
İHALEDE DİŞE DİŞ MÜCADELE

İHALEDE DİŞE DİŞ MÜCADELE

İSTANBUL BASTIRDI İZMİR İHALEYE ALINMADI.. Sağlık Bakanlığına bağlı Ağız ve Diş Sağlığı Merkezlerinde Ocak ayı içinde yapılan diş protez ihaleleri bu yıl oldukça çekişmeli geçti.

Halkın diş sağlığı için gittiği  bu merkezlerde  başlanan yeni uygulama şöyle: Dişi için başvuran emekli;yeşil kartlı,sigortalı hastanın dişine gerekli müdahale  ile  diş ölçüsü alınıp diş protezi (köprü, takım damak vs ) yapılmak üzere  sözleşme usulüne göre kazanan    özel diş laboratuarlarına  sevk edilmekte.

Eski  adı   ‘ihale sistemi’ olan yeni  sistemle ‘sözleşme’ olarak adlandırılan  yönteme Sağlık Bakanlığı’nın bu konudaki şartlarını yerine getiren tüm laboratuarlar  katılabiliyor.Bu katılıma yasal işlemini  tamamlayanlar  arasında noter huzurunda kura çekilerek seçim yapıldığını söyleyen   yetkililer ‘Hal böyle olunca büyük pastanın paylaşıldığı  İstanbul’a  il  dışından da  katılımlar  olmakta’ dedi.

Geçtiğimiz  hafta Bakırköy  Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesinin diş protez ihalesine  katılan dişteknisyenleri  ile görüşen Dentha Ajans burada  olağan  seyreden  ve kura çekimi ile sonuçlanan  yöntemde  uygulamaya yönelik  sorunlarla  alakalı  röportajlar  yapmış ihaleyi yapan kurulda bulunan yetkili dişhekimi  Dr.Metin Kınacı’dan  bilgi almıştı.Ajansımız  aynı hafta içinde  bu kez  Şirinevler’de  bulunan Kamu Sağlığı’nın ihalesinede   kameraları ile  katılarak kamuoyunun  ağız ve diş protezlerinin nasıl yapıldığını araştırdı.Diş teknisyenlerine ait  odanın temsilcisi Ramazan Tahmaz’ın  bu ihalelerde bulunmasını  görüntuleyerek  bu görüntülerle    kamunun şeffaflaşması adına  olumlu  bir gelişmeyi kaydetti. Teknisyen odasının  artık kamusal alanda  yer aldığı  haberini yaptı.Bu  haberi ulusal  yayınlara aktaran  ve  olayları  yerinde  gözlemleyen   ajansımız ancak  bu kez  İstanbul Şirinevler’deki Kamu Sağlığı Hastanesinin  bünyesinde bulunan  Ağız Diş Sağlığı Merkezi’ndeki  ihalede  ise değişik   durum ile karşılaştı.

İzmir den  dosyasını tamamlayarak Bahçelievler   Kamu Sağlığı Diş protez  ihalesine   katılmak isteyen  Özel Lüks Emre Diş Protez  Laboratuarı  yapılan itirazlar üzerine  çekilmek zorunda kaldı.İçeri verdiği dosyasında  herhangi bir eksik olmamasına  rağmen  çekilecek kuraya alınmamasına bir anlam veremediğini  belirten ve  ihaleye İzmir’den katılan Lüks Emre  Laboratuar yetkililerinden  Mümin ÇOKOĞLU  ise  İstanbul laboratuarlarından  Candan Diş adına konuşan  diş teknisyeni Aynur Can  ile  şiddetli  tartışmaya girerek  Can’ın‘ İzmir den katılan firma aslında otobüs firmasıdır’ iddiasını  yanıtsız  bıraktı. Can’ın daha sonra ‘Sizi çok iyi biliyorum  nasıl çalıştığınızı da..Ben  İzmirliyim.Dental Labordan ayrıldım.94-98  senelerinde çalıştım.İzmir  bu işe girerse  fiyatları düşürür.% 60  düşürür.Ben bu konuda İzmir Diş Teknisyenleri odasını da aradım.Oda başkanı Hafız Karabulut  kontrol edemiyorum ne yapayım  diye dert yandı’ demesi   üzerine   ise Lüks Emre  yetkilisi ‘Hafız Karabulut öncelikle  kendi  laboratuarını kontrol etsin’  yanıtı ile   birden  gerginleşen  ortam  üzerine  Eseler Diş Laboratuarı  sahibi devreye girdi.İstanbul Diş Protez Odası   denetleme kurulunda da görevli olan Eseler Labratuarı sahibi dişteknisyeni  Ali TURAN   söz alarak; ‘Ben kendi adıma bu çekilişten  çekiliyorum.Bunun bir tutanakla belirlenmesini  istiyorum.Arkadaşlar beni destekler  yada desteklemez bu onların bileceği bir şey’ diyerek  toplantıyı  terk etmek istedi.Böylece ihale  ortamı  tekrar  hareketlenerek salonda  bulunan  oda üyelerinin Ali Turan’a   destek vermesi  üzerine   noter ve yetkili doktorlar başhekimlikle görüşerek sorunu  çözmek üzere  salondan ayrıldığı gözlendi.Akabinde  yaklaşık  yirmi dakika  sonra salona geri dönen  sorumlu doktor ve noterden oluşan heyet İzmir’in  bu kuraya  alınmaması kararını açıklayınca gergin ortam alkışlara dönüştü.
Daha  sonra konu hakkında konuşan Gözde Diş laboratuarının sahibi Hürriyet Maden ‘İzmir’in aslında  katılma hakkı yoktu.Bunlar  yanlış   uygulamadan  kaynaklanıyor.Yanlış uygulamada Bakanlık’tan  değil onun emrini  yanlış uygulayan  memur arkadaşlardan  kaynaklanıyor. Bakın Kartal da da kazandılar, ama sonradan  başhekimlik ihaleyi vermedi.Evrak  alımında  yanlış uygulamadan oluyor  tüm  bunlar.’ dedi.

DİŞ TEKNİSYENLİĞİNE  KAPASİTE  RAPORU  TALEP EDİLDİ
Diş teknisyeni  Fadıl Liman ise ‘ Ben 6 hastaneye  dosya verdim.Çekilişte  çıkarsa çıkar, çıkmasa çıkmaz diye bekliyorum.bu yanlış.Bizim işimizde de tekstildeki gibi  kapasite  raporu olmalı.Tekstilde  atölye  10.000 atlet çıkaracaksa  ona göre ekibi var.Bizde ise  3 kişi ile çalışan  bir bakıyorsunuz  ihaleyi almış.Bunların düzeltilmesi lazım.Kapasite  raporu şart’ dedi.

Daha sonra kazananları odasında tebrik eden  hastane başhekimi Dişhekimi  Mustafa İşcan  ise  Dentha  Ajans kamerasına  konu ile alakalı olarak şunları  söyledi: ‘1998 yılında 10 adet  ünit ile kurmuş olduğumuz bu merkez anormal  derecede talep aldı.Bu talep karşısında  talebi yerine getirmenin sıkıntısını aşmak için şimdi 40 ünitlik bir kapasiteye ulaştık. Yeni bir bina yapıyoruz ve o binada 40 ünitlik bir hizmet vereceğiz ,bunu verirken bize en büyük yardımı sağlayacak olan diş teknisyenleridir.Yani bizim kurumda yapamadığımız döküm işlerini ve bitim işlerinin bazı birimlerini dışarıda özel laboratuarlara yaptırmak zorundayız.Çünkü biz o işin altından kalkamıyoruz  personel yetersizliğinden dolayı biz bu  hizmeti satın alma yoluyla yapıyoruz. Bu hizmet satın alma yoluyla yaparken  birtakım  kıstaslarımız var. Bu kıstaslarımızda sağlık bakanlığının çıkarmış olduğu yönetmenlikteki  diş teknisyenliğinin hizmet yönetmenliği ile ilgili bir yönetmeliğe göredir.O statüdeki kişiler arasından kurumun ihtiyacına göre ben kendi birimimiz için söylüyorum 5 tane asil 5 tane yedek diş teknisyeni seçtik. Bunun (sistemin) en azından diş teknisyenliği mesleğinin ilerlemesi açısından; bizimde hizmeti  almamız açısından çok iyi bir sistem olduğuna inanıyoruz. Bize hizmet verecek olanlarla ve bu kurada çıkan kişilerle, illa ki bunlarla devam edecek diye bir şey yok ,bizim kendi tespit etmiş  olduğumuz şekle uydukları süreç içerisinde devam edecekler .Bizim hizmetimizde yapmış oldukları aksamalar esnasında bizde işleri fes edeceğiz’ dedi.Başhekim Dr.İşcan  daha  sonra kendisine  yöneltilen  ‘Dişteknisyenleri odasının temsilcisinin ilk kez bu tür ihaleye  gözlemci olarak  katılmasını  nasıl buluyorsunuz sorusuna ise‘Yönetmenlik diyor ki çekilişler  noter huzurunda çekilsin ve diş teknisyenler odasından da bir yetkili gözlemci olarak katılsın. Bu doğaldır ve doğrudur. Bizde  yazdık çizdik oradan da eleman geldi ve meseleyi bitirdik.’ Dedi.

Kamu  Sağlığı  adına şartnameye uygun teklif veren diş teknisyenlerine  yapılan kurada  kazanan laboratuarlar  ise  şunlar: ‘ Özel Gözde Diş,Özel Öztürk Diş protez Laboratuarı,Özel Sefer,Eroğlu Diş Protez;sperdent,Eseler Diş Laboratuarı, Özel Doruk,Eser Diş,Özel Turdental,Özel Gizem,Candan Diş,Özel Doğurman,Özel Teknik Yöntem,Şener Diş Protez,Özel Çağdaş.’


Dentha Haber Ajans / İstanbul / 2006-01-01Editör Dental Gazete    Tarih 17 Temmuz 2014, 22:06

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84