• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
BAŞKAN DİŞHEKİMLERİNİ SUÇLADI BAKAN SAVUNDU

BAŞKAN DİŞHEKİMLERİNİ SUÇLADI BAKAN SAVUNDU

Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen 28 dişhekimi odası başkanı sorunlarını konuşmak için bakanlıkta Sağlık Bakanı’nı ziyaret etti.

Mesleklerinde yaşadıkları sıkıntıları çözmek isteyen dişhekimleri mensup oldukları oda başkanları ve  AK Parti  dişhekimi milletvekilleri ile  birlikte gittikleri  bakanlık  makamında  bakan Akdağ’ın kendilerinden  daha çok  dişhekimlerini savunması  karşısında  şaşkına döndüler.

 Türk Dişhekimleri Birliği  Başkanı  Celal  Korkut  Yıldırım’ın  ‘ Kamudaki hizmet  kalitesi  konusunda  ciddi  endişeliyiz.Elimizde  veriler  var.Kamuda çalışan dişhekimlerinin  50-70 arası  dolgu  yaptığı  vakalar  var’  demesi üzerine  konuşmayı  kesen  bakan Akdağ; ‘Her  meslekte  bir iki  ahlaksız bulunabilir.Meslektaşlarınız  için  böyle konuşmayın.Kamuda  sistemi  suistimal edenleri  söyleyin.Biz  gerekeni  yaparız.Dişhekimleri  dürüst  ve seviyeli insanlardır.2-3  tanesi  böyle  yapmış diye tüm  hekimleri  töhmet altında bulundurmayın’ dediği  belirtildi.

Bursa Diş Hekimleri  Odası Genel Sekreteri, Kayseri,Adana  ve  Erzurum  Oda Başkanlarının sorunları  anlatmalarını  dinleyen  Sağlık  Bakanı  kendi memleketi  olan  Erzurum  hakkında söylenenlere  ise  itiraz etti.

Erzurum  Oda Başkanı’nın   Erzurumda  dişhekimi  eksikliğinin  olmasını söylemesi  üzerine Bakan  Akdağ    tekrar  itiraz  ederek    Hasankale’de  Ağız Diş Sağlığı  Merkezi  kurduklarını  hatta  içinde  ağız  kamerası  dahi var olduğunu  söyleyerek   savunma  yaptı.

 

  KAMU  HASTALARININ  ÖZEL  DİŞ  MUAYENEHANELERİNE  SEVKİ  İSTENDİ 

Uzun  bir  süredir  tıbbi  hastalıkların  büyük bir  çoğunlunun  özel hastanelerden  hizmet  almasını  emsal göstererek  diş hastalarının da  özel  diş muayenehanelerine  sevkini  uygun görmesini  isteyen  dişhekimleri  yaptıkları Çarşamba günü  bakanlık  ziyaretinde de bu konu üzerinde  ısrarla durdular.Bursa  ve Kayseri Odalarının  bir  muayenehanenin  yaklaşık  50 milyara;  beş yıllık tahsil hayatının  da  100 bin dolara  mal olduğunu  şu anda  iş yokluğundan  buraların atıldurduğunu  kamunun ise  durmadan  yatırım yaparak ihale açıp  diş hastanesi  yapmasının anlamsız  olduğunu  eğer yapılacak  bir çözüm varsa  kamunun  hemen  hizmet verebilecek  hazır  halde  bekleyen bu muayenehane  ortamlarından  istifade  edilmesi  gerektiğini  söylemesi  üzerine toplantıya katılan bakanlık  bürokratlarının  notlar  aldığı  gözlendi.

MİLLETVEKİLLERİ   BAKANLIKTA  TARTIŞTI

Toplantıya  AK Parti  Sakarya, Ankara, Konya, Erzurum, ve Muğla Milletvekilleri  katıldı.Seyfi  Terzibaşoğlu  ile  Ankara  Milletvekili  Dişhekimi Remziye  Öztoprak’ın   ceza kanununun  çıkmasında  Terzibaşoğlu’nun  Adalet komisyonunu  tanıyıp  konuşması  gerektiği halde ‘Cezaları azalttınız’  diye  sert çıkması  üzerine  birden alevlenen ortamı  diğer  milletvekillerinin  ‘Burası TBMM  değil  bunları  orada  tartışırız’ demesi  ile  ortamın yatışması sağlandı.

Erzurum  milletvekili  Muzaffer Gülyurt’un  ‘ Dişhekimlerinin  %  80 i  serbest çalışıyor.Koruyucu  dişhekimliğini  muayenehanelerden  satın alalım.Maliye Bakanı  ile  görüştüm;siz  bana projeyi verin  ben  Maliye Bakanına veririm’ demesi   üzerine  Sağlık Bakanı  Recep Akdağ  ‘Sen  sorumluluk  aldın.Bundan sonra  sen takip et.’  Dediği  belirtildi.

 

DENTHA  AJANS  KONUNUN  TAKİPCİSİ..

Geçtiğimiz  yıl  Konya  Ağız ve Diş Sağlığı  Merkezinde  yapılan  mesleki toplantıları  izleyen  ajansımız  konu  ile alakalı  Konya’ya  gelen  bakanlık mensupları  üniversite  öğretim  üyeleri  ve  katılımcılarla  görüşmüş;  meslek te iddia  edilen ‘devlet  söğüşleniyor’ söyleminin yorumunu   almıştı.O toplantıdan sonra  her  yapılan  açıklamanın  diş sektörü  açısından  takipcisi  ve  dürüst yorumsuz  habercilik  anlayışı  ile  aktarımcısı  olan  Dental Gazete  bu kez bakanlık  konuşmaların da  geçen  ilginçlik  karşısında  yetkilileri   arayarak  bilgi aldı.

  Sağlık Bakanlığı    Tedavi  Hizmetleri  Genel  Müdürü  Doç.Dr.Osman Güler konu  ile  alakalı olarak ajans  yetkilimize;  ‘Ben  bu  toplantıda  kamu  adına bulundum.Dişhekimliği  hizmetlerinin  topluma  daha  etkin ve yaygın verilebilmesi  için  Sağlık  Bakanlığı ve Sivil Toplum Kuruluşları  ile  çalışma grupları oluşturulacak; yapılacak  işler  mercek altına alınacak, ve  yol haritası çıkarılacaktır.’  Dedi.

Daha  sonra  memleketi  Erzurum’da  bulduğumuz  Erzurum Oda Başkanı Dişhekimi Alper  Eminoğlu  ile  aşağıdaki  söyleşiyi  yaptık:

Dentha Ajans- ‘Alper  bey  Bakan  Bey  sizinle  bu  makamda  (oda’da) bundan  aylar  önce aynı konuyu  tekrar  konuşmuştu.Ama  siz  bakanlık makamında  aynı  şeyleri  tekrar  söylediğinizde  sanki  sayın bakan size  biraz kızdı… Ne  dersiniz?’

A.Eminoğlu -   ‘Valla  kızdı mı  kızmadımı  bilemem.Ama  ben  kendisine yönelik  kızdırmak  için vs  söylemiş olmam söz konusu  olamaz.Biz  sadece Erzurum  için demedik diş tabibi  eksiğimiz  var diye.Ben  sadece  Erzurum’un da değil  Erzincan,Ağrı,Kars,Iğdır,gibi  illerinde  diş hekimleri odası başkanıyım.Yani  onlarda bize bağlı.Onlarında  sorununu  söylüyorum.Ama sayın bakan bize  Pasinleri  örnek veriyor.Orada kamera  var diyor.Oraya Erzurumdan  diş  hastası  geliyor diyor.Evet  doğru.Bizim Erzurum’daki  bu merkezden  Hasankale’ye    diş  hastası  gidiyor.Ama  niye? İşte  orda biraz durmak lazım.O  hasta  niye gidiyor  biliyormusunuz? Ben  size  söyliyeyim.O hastaya  Erzurumda  9 aya gün  verdikleri  için gidiyor.İşte  sorun bu.Bakan bey  kamera  var  hasta burayı  tercih ediyor değil.Sayın  Bakanı  sanırım yanlış  bilgilendiriyorlar.’

Dentha Ajans – ‘Toplantı  da  aldığımız  bilgi  siz dişhekimi  istihdamı istedikçe sayın bakan üç buçuk  yıl içinde  1000  dişhekimi  istihdam  ettiklerini  dişçi koltuğu  denilen ünit  sayısını  yüzde  elli  arttırdıklarını,  nerede  ise her dişhekimine bir koltuk  düşecek  şekle  getirdiklerini;  kamuda  en mükemmel payı  dişhekimlerinin aldığını  söylediler.Bakan Bey’in  bu  söyledikleri karşısında  neler  söylersiniz?’

A.Eminoğlu -  ‘ Doğru.Kamuda  1000  dişhekimi  alındı.%  50  de  ünit sayısını  arttırdınız.O da tamam.Peki  ben  şimdi  soruyorum : Bunlar  diş ve ağız  sağlını çözmeye yettimi? HAYIR.. Çünkü  dört  tane  şehir  merkezinde hastayı  tedavi etmek yeterli  değildir.Gelin  size  doğuyu  gezdireyim.Bakan Bey’ de  gelsin.Diş hastası  nasıl çile çekiyor  hep beraber  görelim.Ama  çözüm bu değil.Çözüm  halihazırda  her ilde her ilçede  bulunan  hem de  her türlü hizmeti  vermeye  hazır  dişhekimi  muayenehanesinden  hizmeti  satın almaktır.Biz  demiyoruz ki   devlet  pahalı  hizmet satın alsın..Şu anda hastanelerin  yapım işinde  bir dolgu  devlete  neye  mal oluyorsa  o fiyattan satın alsın.sanırım  bu fiyat  33  milyon  bizdeki  fiyatı ne?  50  milyon.Zaten  hasta  o aradaki  15 -18  milyon  farkı  cebinden  vermeye razı.Çünkü  çabuk  hizmet alacak.Burada  coğrafi  dağılım  çok  önemli.Benim Bakan Bey’e   Odamızdaki görüşmemizde de ısrarla  üzerine basa basa  durduğum  noktada buydu.Birde kayıt  dışılık  var.Küçük yerde  herkesin  dişhekimine ihtiyacı  olur.Siz  onu (dişhekimini) polisiye  yada mali  tedbirlerle  takip  altına alamassınız.ama  o devlete  işini  yaptığında  makul  olan dan da faturasını  kestiğinde  görün bakın kayıt  dışılık  ne kadarmış.Bir de  bu  konu  istihdam  oluşturacak.Hekim kazanacak, laboratuar  kazanacak  yanlarına  bir değil  beş adam alacaklar.Türkiye  genelinde biz hesap ettik  30.000 kişiye  istihdam  kapısı açılacak.’

 

KOMİSYONLAR   BU HAFTA  KURULACAK…

 

Sağlık  Bakanı  Recep Akdağ   31 Mayıs Çarşamba  günü  yapılan  bu toplantıdan  hemen sonra  komisyonların  kurulmasını  isterken  aynı  anda  Türk Dşhekimleri Birliği  Başkanı  Celal Korkut  Yıldırım’ın  bir sorusu  ile karşılaştı.Sorusunda  Yıldırım bu  komisyon işine  daha öncede  karar  alındığını ancak  müsteşara  bile ulaşamadıklarını  söyleyince  salonda  bulunan Bakanlık Müsteşar  Yardımcısı  İsmail  Demirtaş’a    hemen  bu  hafta  kurulması talimatını  verdi.

Komisyonlar  iki  milletvekili;  iki   birlik temsilcisi  dişhekimi  ve  bakanlık bürokratlarından  oluşacak.Bu  komisyonlar  TCK, Aile hekimliği  ve kamunun özelden hizmet  satın alması   gibi  konuları  belirleyecek

(   HABER / 2006-Mayıs)


Dentha Ajans – ÖZEL / 2006-06-02Editör Dental Gazete    Tarih 17 Temmuz 2014, 22:20

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84