• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
İSRAİL SALDIRILARINA SİVİL TOPLUM TEPKİSİ

İSRAİL SALDIRILARINA SİVİL TOPLUM TEPKİSİ

Türkiye genelinde sayıları 20.000 i aşan kamu-özel hastaneler ile serbest muayenehane dişhekimlerinin meslek örgütü Türk Diş Hekimleri Birliği bir basın bildirisi yayınlayarak İsrail saldırılarını kınadı.

İsrail’ in   Beyrut’a   yaptığı  askeri  harekatı  biran evvel  durdurmasını isteyen kısa adı  TDB  olan  meslek örgütü  Türk Dışişleri  Bakanlığı’nın  yayınladığı bildirinin  hemen ardından   ajansımıza   gönderdiği  bir  basın açıklaması  ile  dikkatleri  üzerine çekti.

Bildiri  genel  başkan  Celal Korkut Yıldırım’ın  imzası ile   yayınlandı.Bildiri  de

İsrail  Hükümetinin  askeri  harekatı ABD’nin  Ortadoğu’da   sürdürdüğü senaryonun bir parçası olarak  değerlendirilirken    Sivil Toplum Kuruluşları bu   akan kan ve göz  yaşına  karşı  tepkisiz  kalmamaya  ve insanlık adına  güç birliği  yapmaya çağırıldı.

Türk Diş Hekimleri Birliği (TDB)  nin   yaşanan  vahşete  tepkisiz  kalmamaya; güçbirliği  oluşturulmasına  ait  çağrısını  içeren  basın bildirisi  şöyle:

 

  KAN VE GÖZYAŞI  AKITMANIN

HİÇBİR MEŞRU AÇIKLAMASI OLAMAZ !

 

 

“Kaçırılan 2 askerini gerekçe göstererek geçtiğimiz çarşamba günü Lübnan’a giren İsrail’in Hizbullah operasyonunda ölen sivil sayısı 60′ı geçti. Sabaha karşı Beyrut-Şam karayolu, Beyrut Havalimanı ve Filistin Halk Kurtuluş Cephesi’ne ait bir üssü bombalayan İsrail, Beyrut Havalimanı’nı bu sabah tekrar vurdu. Havalimanı, kullanılamıyor.”

 

İsrail Hükümetinin  hem bölge barışını, hem uluslararası hukuk kurallarını hiçe sayan böyle bir  askeri harekatı, sadece İsrail iç politikasının ve sadece Filistin’e ilişkin güvenlik kaygılarının çerçevesinde değerlendirilemez.  Amerika Birleşik Devletleri’nin açık desteği ile İsrail’in başlattığı bu harekat, Ortadoğu’da orta ve uzun vadede arzu edilen barış ortamından daha da uzaklaşılmasına neden olacaktır. Aslında,  bu harekatın yakın bir zamanda İran’ı hedef alacak bir Amerikan saldırısının ön hazırlığı olduğu varsayımına ulaşmak çok zor değil.

 

Böylece ABD,  “Büyük Ortadoğu Projesi” hedefi için  o malum o bilinen senaryosunu yazdı. Aktörlerini  aynı oyunun bir başka perdesinde bir daha  sahneye sürmüş oldu.

 

Harita mühendislerine sözde meşru zeminler yaratarak, Ortadoğu petrol kaynaklarına ABD patenti  vurmak için yeni ülke sınırları çizme amaçlarına, halkların kendi özgür iradeleri dışında yaratacağı kukla  devletler  eliyle ulaşma senaryoları.

 

Bu senaryoda, yangın var.  Alevler içinde haykıran masumlar. Onları çaresiz seyreden donmuş gözyaşları var. Kan gölüne dönmüş evler,  ocaklar var.  Bu senaryonun bir başka yerinde,   sözde uygar dünya, sessiz ve tepkisiz seyrediyor yaşanan vahşeti.

Bu utancı yüreğinde taşıyanların birlikteliği ülke sınırları tanınmadan sağlanmalıdır. Resmi otoritelerin yerine sivil toplum güçleri, dünya halkları insanlık adına güç birliği yapmalıdır. Çünkü; kan ve gözyaşı akıtmanın  hiçbir meşru açıklaması olamaz..!      

 

                                                                 Celal Korkut YILDIRIM

                                                                        TDB Genel Başkanı


Dentha Haber Ajansı / 2006-07-17Editör Dental Gazete    Tarih 17 Temmuz 2014, 22:28

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84