• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
GİRİŞİM BAŞLADI..VE DEVLET SAHAYA İNDİ…

GİRİŞİM BAŞLADI..VE DEVLET SAHAYA İNDİ…

Kobi anlayışı ile birleşen üretici kitleler devlete sesini duyurdu. Çeşitli sektörleri bünyesinde bulunduran Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi İşletmeleri üretimde ve ihracatta bilinen kısır döngüyü kırmak ve verim almak için girişime geçti.

İçinde   mühendislerin  yoğunlukta  olduğu  Türkiye’nin  ilk  kobi  derneğinde  diş sektörüne  ait  olan  makina  mühendisleride  bulunmakta.Bu derneği  harekete  geçiren  üyelerin  girişimi  ile  ‘Devlet  Millet  el ele’  anlayışı  sergilendi.Buna  üniversite  AR- GE    bölümleri de  katılınca  sektörler  umutlandı.

Milletvekili; Valisi  öğretim  üyesi  hatta  devletin  defterdarı  ile  Erzurum’dan  İstanbul’a   gelerek   küçük ve orta işletmeleri  çalışmalarında  umutlandıran  GİRİŞİM  ilk  kabülünü diş sektöründen  gördü.
Diş sektörü  imalatçılarının da içinde bulunduğu  kısa adı  KOSİD olan Küçük  ve Orta  Ölçekli  Sanayi  İşletmeleri  Derneği  Türkiye’nin  ilk kobi derneği.
Dernek başkanı Rıdvan Mertöz  üyelerini   İstanbul  Eresin  Otelde  toplantı ya çağırırken   içinde  diş sektörünün de bulunduğu  çeşitli sektörlere ait  firmaları  kendilerine  devletin verdiği teşvik ve destek   konusunda  bilgilendirmeyi hedefledi.Bu hedef doğrultusunda  toplanan  üretici  sanayicilere  brifing  verildi.Katılımcılar brifingi   dinlerken  devletin  valisi  defterdarı; milletvekiline  ve  üniversite  öğretim üyesine   aynı anda  soru sorma  fırsatı buldular
Brifingde  konuya  ait  ilk anlatım  Erzurum AK Parti  Milletvekilinin  sözleri ile başladı.
Yapılan  bu girişimin  TBMM deki kanunlaşması  evresinden  ve yatırımcıya  verilen destek  ve teşviklerden  kısaca bahseden  milletvekili  Prof.Dr. Muzaffer Gülyurt   ‘Gelişen  olaylar karşısında  iş adamı  mühendisleri  bölgesine  davet ettiğini;  Teknopark  alanı  ve yatırım  bölgesini  gezdirdiğini  konunun   Doğu TV de  yapılan bir programla   kamuoyuna  duyurulduktan sonraki   akabinde  geçen bir aylık  süre  sonunda  iş  yeri  sahibi  kobileri İstanbul da  ziyaret  etme kararı  aldıklarını’  söyledi.
Daha  sonra Erzurum Defterdarı Osman  Şimşek  söz  alarak  devletin bu tür imkanlarından faydalanıldığı zaman maliye muhasebe  ve işçi sigortalanması  ile vergilendirme muafiyetleri yönünü ele alan  bir  konuşma  yaptı.Defterdar   konuşmasını  şöyle sürdürdü :
‘ 5084  sayılı kanun 49  ilde  uygulanmaktadır.Enerji  desteği  sağlamak; istihdam  avantajı  sağlamak; bedelsiz  arsa vermek  bu kanunun  temel amacıdır.En az  30  işçi  şartı vardır.En az 30 işçi ile  5084 kapsamında  hazine arazisi  bedelsiz  devirle  verilmektedir.Sağlık, imalat  turizm  gibi sektörlerde  asgari  30  işçi çalıştıran  kuruluşun  % 20  enerji  desteği  devletten  sağlanmakta  halbuki  tarım arazisinde  ise  bir büyükbaş hayvan için ise  3500  metrekare  alan tahsisi yapılmaktadır.Yani  sektörlere  göre  değişen imkanlar  tahhütlerinde  vaaat  ettiklerine  göre de  değişiyor.Örneğin taahhütnamesinde  yatırımcı  bilgi  formunda  en çok  istihdamı sağlayan kişi  yada  yatırım bedeli  ile  o  işin  önceliğini  alıyor.’  Dedi.
Bedelleri  ve bölgeleri  ayrı  ayrı  anlatan  defterdar Şimşek  yapılan yatırımlardan  örnekler verdi. Ünitet  Elektroniği  250  trilyon, çelikte  1.6  trilyon, ayakkabı  sektöründe  150  kişi istihdam ile  17  dönümde  yer aldığını  şirket  ve kurum  adı ile örnekledi.
Daha sonra  konu hakkında  konuşan Erzurum  Valisi  Celalettin Güvenç  ise  daha çok  devlet  kurumu  olarak  KOBİ’lere  nasıl davrandıklarını  ve nereden  baktıklarını  anlattı.
Vali  Güvenç  ‘İnsanlarımız  batıda  rahat  yaşamak  istiyorlarsa  doğuyu  ve güneydoğuyu  kalkındırmak zorundadır’  diyerek  sektörlerin  devletle  yakınlaşmasının  Turgut  Özal  zamanında  kabuk değiştirdiğini  bir  örnekle   anlattı: ‘Ben  rahmetli  Özal  zamanında  Gümüşhane’nin  Kürtin Kazasında Kaymakam  idim.Burada  halk  el körüğü ile  silah yapıyordu.Bunu  devlet de biliyordu.Pazara  gelenler  silah  satılarak geçimlerini  sağlıyorlardı. Herkes  hiçbir şey olmamış gibi davranıyordu.Bana  vatandaş  gelip  Fransız yada  Amerikan  silahını  namlu hariç  tıpa tıp  aynısını  fark edilemeyecek  derecede  nasıl yapacaklarını anlatıyordu.Biz  o zamanlar  yasa derdi  çektik.Daha  sonra  devlet  yasa çıkardı.Mevzuat  ile vatandaşın önü yıllarca kapanmış  maalesef’’ dedi.İstanbul’un  gündüz  22  milyon olduğunu  ancak Anadolu’nun karanlık  olduğuna  vurgu   yapan Vali,  Bakan Kemal  Unakıtan’ın  Erzurum’a  yatırım yapan  mikrocip  fabrikasının sahipleri  hakkında  ‘Biz  bu yatırımı  yapmaları  için  Vestel’e  Koç’a  söyledik; sırf  denemek  için  verelim  dedik  cesaret  edemediler’  dediğini anlatarak  ‘Erzurum  Anadolu’da  en avantajlı   illerden  biridir.İstanbul’un  bir yerinden diğerine  giderken  geçirdiğiniz  bir buçuk saatte  Erzurum’a gelebilirsiniz.Günde  6  kez  hava yolunun kullanıldığı  ilimizin  organize sanayi  bitişiğinde  127   dönüm  arsası vardır.Trabzon  ve Van ilerinden  sonra  il sıfatı  ile alt yapısı  bulunan  kamunun tüm birimlerinin  bulunduğu bir diğer  ildir.Yazın  dahi  dağdaki   turistik  otellerde    %  50  ile  doluluk oranı yaşanmaktadır.Sizleri  5084  kapsamında  yatırım yapmak  üzere  Erzurum’a  veya  Teknokent’ de  katılıma bekliyoruz.’  Dedi.

Toplantıda   üniversite – sanayi  işbirliğindeki  bilgileri  ise   Teknopark  Müdürü  Prof .Dr Avni  Çakıcı  verdi.
Çakıcı  konuşmasını  teknokentlerin avantajları  üzerine yoğunlaştırırken   burada  üretilenlere  patent  alma kolaylığından bahsetti..
Üniversitedeki  hocalardan  nasıl  istifade  edilebileceğini de anlatan  teknopark  sorumlusu  Prof.Dr. Çakıcı   beyin  ve ortopedik  cerrahide  kullanılan  implantları  örnek vererek  buralarda   nasıl üretildiğini; böylece  ülkeyi  cari  açık yönünden  etkileyen  bu harcamalardan   kurtularak  nasıl  kar marjı  oluşturulabileceğini  örnekledi.
KOSİD  Başkanı  toplantının  ilerleyen bölümünde  bugüne  kadar  TÜBİTAK’ın  bir kez  dahi  120  bin çalışana hitap eden  İkitelli  sanayi  bölgesine gelmediğini  söylemesi  üzerine  vali  ve  milletvekili  TÜBİTAK  kurumunu   cep  telefonu ile  arayarak  bağlantı yaptı.TÜBİTAK   başkanı  Prof.Dr. Nükhet  Yetiş ve başkan  yardımcısı  Prof.Dr.Ömer Cebeci’nin   KOSİD’e   işbirliği  sözü  vermesi  ve eğitim çalışmalarına başlayacaklarına dair  alınan  sözler  ile  salon katılımcılarının  neşesi arttı.
Erzurum’a   Alman  Kredi  desteği  ile  160  dönüm arazide  55 milyon Euro’luk   yatırım  yapma  çalışmalarını  başlatan  işadamı  İbrahim Aksu  salonda  bulunan  misafirler arasında idi.Daha  sonra  söz alarak  yurt  dışı  yatırımlarından  bahseden  Aksu   devletin gösterdiği  prosedür  fazlalığından  sanayicinin  korktuğunu;  bu yüzden  yatırım, AR-GE  ve  projelerin  geliştirilemediğinden  bahsetti.Salonda  bulunan  iş adamlarına  hitaben  konuşan Aksu ‘Hatta sizlerin  projelerinize de  yardımcı  olabilecek  bir  danışmanlık  şirketimi de  bu amaçla kurdum.Buralardan  sizlerin  ücretsiz  danışmanlık alma imkanınız  var’ dedi.
Soru   cevap  kısmında  Hürpaş  şöminenin sahibi  tarafından  Erzurum’a  tur  yapılması  önerilirken  bir diğer işadamının  İstanbul  Ticaret  Odasınca  ihale  edilen  bir  mimarlık işinde  bedelin  160  bin eurodan  50  bin euruya   kobi  gücü  ile  nasıl düşürülerek  Alman firmanın kendilerine nasıl dava açtığı  anlatıldı.
Konuşmacılara  soru sorma  kısmında İstanbul  Dşhekimleri  Dostluk ve  Dayanışma  Derneği  Başkanı  dişhekimi  Metin Gürsan ;  kendisinin  hem sivil  toplum  örgütü  başkanı olarak  hemde  Doğu  Sanayi  Sitesinde  yönetiminde  bulunduğu  plastik  üreten  bir anonim şirketin  sahibi  olarak  Tenkokentlerde  yer  almak istediklerini  ancak  bunun prosedürünü  bir türlü aşamadıklarını   söyledi.
Metin Gürsan   konuşmasında  Dişhekimliğinde  en son kullanılan   ve gelecekte insan  ağızında   diş porselenin yerini alacağına inandığı  teknolojik  ürün  ZİRKONYUM’un  teknokent   için ideal  olduğunu  vurguladı.
Teknokent  alanında  üretim için  makina mühendisleri  ile dişhekimliği   sivil toplum kuruluşu  olan dernekleri  ile birlikte    çalıştıklarını  anlatan   Gürsan  Atateknokent  Müdürü  Prof.Dr.Avni  Çakıcı’dan   girişimler  konusunda  bilgi aldı.
Kapanış  öncesi    söz alan  Küçük  ve Orta  Ölçekli  Sanayi  İşletmeleri   Derneği  üyesi  Makina   Mühendisi İbrahim  Belenlioğlu  ise  yıllar  önce   Seferağa  Sanayi  sitesinde  yaptıkları  dişhekimliği  cihazlarında  üretimde kullandıkları  kablonun temin edilmesinin  bile  nasıl  sorun olarak   yaşandığını  Erzurum’a   yaptığı ilk  üretimi  ilk kez  kimin desteği ile  kime  ve   nasıl  verdiğini   anlattı.Bugünde  bu  duyduları  tekrar   üretim adına yaşadığını belirten  makine mühendisi Belenlioğlu konunun Teknopark   olmasının ve  üretim olmasının aynı heyacanı  kendisinde  yaşattığını  vurguladı.
KOSİD  Başkanı  Rıdvan  Mertöz  ise   ‘Sayın  Valimi  bizden  önce  bir girişimci  gibi gördük’  demesi  üzerine  Erzurum  Valisi  Celalettin  Güvenç  tekrar  söz  alarak   aynı  heyecanı  kendilerinin de duyduklarını  Türk  zengininin  Türk aydınının Torino’yu;  Milano’yu  Paris’i  keşfettiği  kadar  Çifte  Minareleri; Yakutiye’yi;  Nemrut’u   dünyanın   ikinci  krater  gölünü  tanıması  gerektiğinin  altını  çizerek   ‘İşte  biz  buna başkaldırıyoruz’  diyenlerden  olduğunu  belirtti.
Hatıra   fotoğrafı  ile  son  bulan  toplantı  akşamı  misafirlere  yemek verilirken  en yakın zamanda  TÜBİTAK  ile  eğitime  ve  Erzurum’a   iş  gezisine  karar  alındı.

(Toplantıya  ait VTR & Klip  ve  fotoğraflara  ulaşmak  için tıklayınız…)


Dentha Haber Ajansı – İstanbul / 2006-09-24Editör Dental Gazete    Tarih 18 Temmuz 2014, 00:35

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84