• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
DİŞ HEKİMLERİ GELECEĞİNİ BELİRLİYOR…

DİŞ HEKİMLERİ GELECEĞİNİ BELİRLİYOR…

20 BİN DİŞHEKİMİNİN ADINA 282 DELEGE OY KULLANACAK.. Sayıları 20 bini geçen Türk Dişhekimleri Birliği üyeleri genel başkanlarını seçmek için kolları sıvadı.Seçimlere 282 delege Türkiye’nin çeşitli illerinde bulunan 32 odanın başkanı ile katılacak.

3 Kasım 2006  günü  başalayacak  olan genel  kurul çalışmaları  üç gün sürecek. Meslek  örgütlerinin nasıl  olması gerektiği  konusunda  görüşlerini  bildiren  delegeler   seçim  için  Dental  Gazete’ye  konuşurken   seçimlerin  bu yıl  çekişmeli  gececeğini  haberi  sektörü  hareketlendirdi.Delegelerden   kendi  adına  açıklama yapanların yanında  bazı  oda  başkanları   görüşlerinin bireysel  olduğunu;  bazı  odalar  ise  ortak  deklarasyon  yayınlayarak  seçime  katılıyor.
Seçime  katılacak  olan  282  delegeden  en ilginç  açıklamayı  ise  Mersin Dişhekimleri  Odası  delegesi  yaptı.Mersin delegesi  Zekai  Biçer   ‘Artık  Türk  Dişhekimleri  Birliği  seçim delegesi  konu  mankeni  olmaktan  çıkmıştır’  dedi.
*  *  *   *  *  *
2003  seçimlerinde  AK  Parti  iktidarının  ilk günlerine denk  gelen Türk Dişhekimleri Birliği Genel  kurulu  seçimi  o yıllarda  meclise  giren  7 milletvekili meslektaşlarının  vaadi  ile umutlanmış  ancak  geçen yıllar  dişhekimlerinin  yaşam şartlarında   değişiklik yapmadığı ve  bekledikleri  kanunların   çıkmaması  üzerine  dişhekimlerinde  gerginlikler artmıştı.
İlk  kez  6  dişhekimi  AK partiden   CHP  ise  1 dişhekimi  milletvekili  meslektaşlarını  meclise  almalarına rağmen   TBMM  çatısına  altında  Sağlık Bakanı  Recep Akdağ  ile  beklenen verimi  alamayan  Türk Dişhekimleri  Birliği meslek  örgütünün  merkez  yönetimi  bugünlerde  meslektaşları tarafından  sorgulanıyor.
Ancak  aradan  geçen  4 yıl sonunda  genel  kurula tekrar  katılan  delegelerde  baş gösteren  umutsuzluk  ve  beklentilerin  boşa  çıkması bu  kez  her  kesimi  rahatsız  etti.
Yüzde  sekseni  serbest  çalışan  hekimlerin  oluşturduğu  dişhekimlerinin  en başta  gelen  beklentileri   muayenehanelerine   devlet  hastanelerinden  sevk  gelmemesi  sorunu  oldu.Ek  olarak  yüzlerce  sorunun  çözüm  beklemesi  meslekte  birliğin  sağlanmamasına  neden olurken   ortak bir  deklarasyonla  kamuoyuna  sorunlarını  açıklayan  dişhekimliği odaları  arasında  Ankara  İzmir  Bursa  Antalya  gibi  önemli iller  var. Mersin ili  ise  şimdiye  kadar  10 yıl boyunca  merkez  doğrultusunda  seçimlere katılırken  2006  yılı  oda seçimlerinde  değişim gösterdi.Yaptığı  oda seçimi  ile  tüm Türkiye’de   bir  ilke  imza atan  Mersin  Dişhekimleri Odası  genel kurullarını  seçimden 15  gün önce  provalı yaptı.
Meslekte  25  yılı  geçiren  ve  beşinci kez  genel kurula katılan  Mersin Odası  üyesi  ve Türk Dişhekimleri Birliğinin Genel Kurul Delegesi  Zekai  Biçer  Dentha  Haber Ajansına  verdiği özel demeçte  şunları  söyledi:  ‘1981  yılından beri  dişhekimliği  mesleğini  yapıyorum.   5.nci  kez  genel kurul  delegesi  oldum. Meslekte  25 yılım  geçti. Kızımda  üniversitede  dişhekimi. Şu an Ankara’da  dişhekimi  yetiştirmek  için  üniversitede  doktora  görüyor.Ama  ben dişhekimi  yetiştirecek  kızıma  meslek  örgütümün   önemini  anlatamadım 25 yıldır.Bana  soruyor.bugüne kadar  ne yaptınız diye? Yıllar geçti.  Türk Dişhekimliği Birliği (TDB) 20 yaşında. Benim bir diğer çocuğum gibi adeta. Ha kızım  ha meslek  örgütüm  farketmez. Ama  gel  görelim  işin bu yanı  içler acısı. Ne yapmış benim meslek örgütüm yıllar içinde? Alın bakın bu broşürde yazdık. Sadece dergi çıkarmış’
Mersin Odası olarak diğer odalarla yayınladıkları ortak bildiriden ne anlam çıkması gerektiğini kendisine sorduğumuz Zekai Biçer tabanına güvenmeyen; küçümseyen meslek örgütü görüntüsünden kurtulmak istediklerini. bu yüzden diş hekimlerinin Türk Dişhekimleri Birliğine  güvenleri kalmadığını  merkezdeki  yönetimlerin  odaların seçimlerine de müdahil olmaya çalışmamalarının   gerektiğini  bu  tür  işleri  antidemokratik ve etik dışı davranışlar  olarak  o bildiride   değerlendirdiklerini  anlatan  Biçer  ‘Zaten bu  ifadeleri  bastırdığımız  broşürle  delegelere  gönderdiğimizi  sizler  okuyup görmüşsünüz ve bizi arayarak  bunun ne manaya geldiğini  sorduğunuza göre  bunu  ben  özellikle Ankara ve Mersin Odası seçimlerinde tabandan gereken cevabı almışlardır  diyerek  açıkladım. Buradan size de tekrar ediyorum; bu TDB yönetimine güvensizliğin en büyük göstergesidir.’ Diye tazılı bildirgedeki iddiasının arkasında olduğunu vurguladı. Zekai Biçer’e Mersin delegesi olarak yıllardır TDB ile seçime girdiğinizde bu sorunlar yaşanmadı da şimdi ne oldu birden bu yolu tercih ettiniz diye sorduğumuzda ise Biçer  Dentha Ajans’a  şunları  söyledi:
‘Bakınız  biz  Mersin odası  olarak   bu yıl Nisan ayında  bir  seçim yaptık.O seçim de  TDB doğal delegesi  arkadaşımız kaybetti.Ankara  tüm  Türkiye  demek değildir.Her  ilin  kendi  koşulları  var.ortak  paydaları  var.Her ilin  oda seçimi  özgün  olmalı.Ben  genel başkanın da  böyle düşündüğüne eminim. Ama biz  kalkıp  seçilemeyen  doğal delege   tekrar  genel kurulda oy kullanmasın   dediğimiz  zaman  yer yerinden oynuyor.Düşünebiliyormusunuz  25  doğal delege  var.Siz  bugün  ben adayım diye seçime  girin zaten 25  sıfır  seçime  geriden  başlıyorsunuz.İşte bu  haksızlık.Ben diyorum ki  önce biz bu  haksızlıkları  halledelim.Mesela  bir  diğer  haksızlığı  size  söyleyeyim.Odalar  bizde  bazıları  5-6-7  ili  içine alıyor.Mesela Diyarbakır.Mesela Erzurum.Neden  bu iller  bu kadar ili temsil etmelerine rağmen  bir kişi ile  genel kurulda  temsil edilmezler? Birde  neden  genel kurul  provalı  yapılmaz? Anlamak istiyorum.Biz  genel kurulumuzu  Mersin de  provalı yaptık.En yaşlı ağabeyimizi  divan başkanı yaptık.Bir düğün salonunda  15  gün öncesinden  hekimleri  topladık.Ben  Mersin’e  üç buçuk  saat  uzaklıktaki  Anamur’dan   meslektaşım  seçime  gelince  onur duyuyorum.Ankara’da  biz  genel kurul  delegelerini  dikkate alsın.Biz  afişlerimizde  dedik ki  ‘Sen yoksan bir eksiğiz’ Bu slogan  ile  katılımın  önemini anlattık.İşte  Ankara’nın da  ben  bu tarzda  algılamasını  isterim.Biz  çarşaf  liste  ile seçimi herkese  açık yaptık.Kim  adaysa geldi  listeyi  deldi  ve çıktı.Bu  tarz 2006  seçimleri  bana gösterge  oldu ve artık  ben Ankara’nın  da seçimlerimizi  daha demokratik  daha katılımcı  bir  şekilde  ele almasını  istiyorum.Eski  bir  TDB  delegesi  olarak  gördüm  Türk Dişhekimliği  yeniliğe ihtiyacı var.Değişime ihtiyacı var.Yoksa  Ankara’dan  seçilemeyen  profesörü  Balıkesir’den seçilemeyen delegeyi   doğal delege  diye  seçime  koyarsanız  bu olmaz.bu değişmeli.Ben bu dönem  çok şey yaşadım.Örneğin  İzmir  Odası  beni genel kurullarına  konuşmacı olarak çağırmışlardı.Ben de  gittim ve en demokratik  hakkım  konuşmayı yaptım.Birileri  beni arayıp  bize  küfredenlerle  beraber oluyorsun  deme cesaretini  göstermemeli ki  ben kimsenin ahlak  polisi olmayacağım gibi  kimsenin de  yanımda  bir meslek örgütü  yönetimine  ahlak ve etik dışı bir şey söylemesine müsaade etmem bırakın  küfür etmeyi.Ama  kimsede  bana nerede  ne konuşacağımı  öğretmeye kalkmasın.Herkes  demokratik özgür ve katılımcılık hakkını  başkasını rahatsız etmeyecek derecede  kullansın’ dedi.
Seçime  katılan  Ankara  Oda  Başkanı Doç:Dr:Merih Baykara  ise  kendisini arayan  Dental Gazete’ ye  verdiği  beyanatta  ‘Bu  bildirge  değildir.Bu  seçim için yayınlanmış bir  seçim atraksiyonu da  değildir.Bu  bizim  gibi  düşünen dişhekimi  meslektaşlarımızın bir araya gelerek  yıllar  öncesinin sorunlarına dayanan  bir  açıklamadır.Bugün  20  bin dişhekimi kan ağlıyor.o nedenle   delegeye  sizin  vereceğiniz oy 20 bin hekimi ilgilendirir  diyoruz.Bizim bu hareketimiz bir  ekip  hareketidir.Delegemize  siz  Ahmet,Ayşe, Hüseyin’e   değil  bilinçli ekibe oy verin diyoruz.Biz  elimizde kişiler  şunlar  bunlara oy verin demiyoruz.Biz  işe  uygun  kişiyi seçelim diyoruz.Biz  önde yürüyen değil  önderliği  olanı istiyoruz..Bunları da  şimdi seçim  zamanı söylemedik.Bunların  tabanı  Marmaris’e  dayanır.Ama  arkadaşlarımız internette  gönderdikleri  e-mail  grubuna koruyucu  tedaviye  öncelik vereceklerini yazmışlar.Bende  tuttum o e-maili  tarafsız bir dişhekimine  gösterdim.Bak  dedim.Bundan ne anladın? O meslektaşım da  bana  12  senedir  niye bunu yapmamışlar peki? Diye sordu.Bence  en güzel cevap budur.12  senedir bu arkadaşlar ne  yaptılar?..’ dedi.
Sakarya  Dişhekimleri  Odası  Başkanı  Yeşim Saraç’a  Dental Gazete  adına  neden koruyucu tedavi  hakkında  bu e-mail  grubunun öne çıktığını  ve  bayan  dişhekimi  oda başkanları  olarak  daha  efektif  kararların   olup olmadığının  sorulması  durumunda  Yeşim Saraç bayan  olmanın    ayrıcalık  getirmeyeceğini  sadece  seçim öncesi  bir beyanat  vermek istemediğini  ancak  her  bölgedeki  insana eşit  hizmetin gitmesi  gerektiğini  istediklerini  bununda  koruyucu  tedavi ile olabileceğini  söyledi.

Özellikleri  ortak  çatı  altında  toplanan  odalar  ise  yazılı olarak  yayınladıkları  ortak  deklarasyon  ile  delegelere  ulaşmaya  çalışıyor.Gazetemiz  şimdiye  kadar olduğu  gibi  bu seçimde de  basın ahlak  ilkelerine  ve dişhekimliği  etiğine  sadık  kalarak  yayınına devam edecektir.Bireysel  yada  toplu  açıklamalar   bu  sütunlarda  haber  mahiyetinde  ele alınacak ancak  gazetemiz de   özgürce yazılarını yayınlamak  isteyenlere de  bu  seçimde  aynı  şekilde  gelişim ve hoşgörü  adına  müsaade  edilecektir.

Dentha Haber Ajansı / 2006-11-01Editör Dental Gazete    Tarih 18 Temmuz 2014, 00:36

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84