• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
22 KASIM AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI HAFTASI KUTLAMALARI TÜM YURTTA ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANIYOR

22 KASIM AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI HAFTASI KUTLAMALARI TÜM YURTTA ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANIYOR

Türk Diş Hekimleri dişhekimliği mesleğinin bilimsel kuruluşunun 98.yılını 19-25 Kasım günlerini içine alan haftada çeşitli etkinliklerle kutlamaya devam ediyor.Aynı anda Ağız ve Diş Sağlığı Haftası olarak tüm yurtta kutlanan hafta etkinliklerine bu yıl çeşitli belediyeler ve sivil toplum kuruluşları da destek veriyor.

Hafta  nedeniyle  yurdumuzun her yanında  çeşitli etkinlikler yapılmakta ve  halkın diş sağlığı bilinci  her geçen gün artarak  toplum; ağız ve diş sağlığına daha duyarlı hale gelmekte.
Bu  duyarlılığı  arttırtmak  için dişhekimliği  mesleki odalarının  yoğun emekle hazırladıkları  programlar sürerken; dişhekimi yetiştiren  fakültelerin  ve  bazı  hastanelerin   sivil toplum kuruluşları  ile olan   etkinlikleri   değişik  alanlarda  yoğunlaşmakta.
İstanbul’da  19 Kasım  günü  bilimsel etkinlikle  başlatılan hafta  Taksim anıtına çelenk koyma ile başladı.Akabinde  yine  İstanbul’da  bir otelde  merkezi  Ankara’da  bulunan  Dişhekimleri odalarının  bağlı olduğu  Türk Dişhekimleri Birliği yetkilileri,fakülte dekanları ve İstanbul Dişhekimleri Odasının yetkililerinin katıldığı  bir basın toplantısı yapıldı.
Yapılan toplantıda  mesleğe ait değişik sorunlar ele alınırken  hekimlerin  işsiz kalmasına neden olan  uygulamaların  anlatımına  ağırlık verildi.
İstatiksel  veri  ve grafiklerle  desteklenen  basın bilgilendirmesi  dağıtılan CD  ve kitapçıkla  son buldu.
Dentha Haber Ajansı  kameraları  aynı akşam  Taksim AKM de yapılan  ödül törenine  katılarak  etkinliklerin  dental gazeteden   izlenmesini  sağlayan  VTR yi  hazırladı ve  habere konu olan CD yi  internet  ortamında  kullanıma  sundu.(Video  görüntüleri ve resimler için lütfen tıklayınız)
Dişhekimlerinin  bir diğer  Sivil Toplum Kuruluşu  olan İstanbul  Dişhekimleri Dayanışma ve Dostluk Derneği  İstanbul’un eğitim vadisi  seçilen  Beylikdüzü’nde   Belediye Başkanlığına ait  sağlık  biriminde  ilkokul  çocuklarına yönelik bir uygulama başlattı.
Başlatılan  uygulama hakkında  Dentha Haber  Ajansı’na  bir açıklama yapan Beylikdüzü Belediye Başkanı  Vehbi  Orakçı  şunları söyledi: ‘Öncelikle  Dişhekimleri  haftası  nedeniyle  tüm dişhekimlerimizin; onların  yardımcılarının ve tüm sağlık çalışanlarımızın haftasını tebrik ediyorum.Bu hafta  münasebetiyle  bizde  Beylikdüzü  Belediyesi  olarak arkadaşlarımızın yoğun çalışmaları  ile  öğrencilerimize  dönük  bir  proje  geliştirdik.Bu  projeden amaç  özellikle  çene yapıları  olgunlaşan  ve gelişim döneminde  olan  çocuklarımızın  nasılsa biz küçüğüz  dişlerimiz çürüse de  yenisi  çıkar diye  gevşek bırakmalarını  önlemek ve bunların varsa çürüklerinin bakımını yapmak ve doğal  yerlerinde kalmalarını sağlamaktır.’ Dedi.
Erken dökülen  dişlerin sağlık  açısından ve fiziki  açıdan sorunlar doğurduğuna da  değinen belediye başkanı  Vehbi  Orakçı  ağzındaki  telleri  çocuklara göstererek  yaptırdığı  ortodontik   düzeltmenin  zamanında çocukken yapılması gerektiğini ancak  Anadoluda  yaptıramadığını ama belediye başkanı   olunca yaptırdığını anlattı.Gelecek yıl TIR  aracı ile daha geniş kitlelere  ulaşacaklarını  söyleyen başkan Orakçı  İstanbul Dişhekimleri Dayanışma ve Dostluk  Derneği  vasıtasıyla  AB  projelerine de net olarak eğileceklerini  basın  mensuplarına  duyurdu.

Diğer  yandan basına  diş sağlığının  çeşitli  açılımları  hakkında  bilgi veren  İstanbul  Dişhekimleri  Odası  Başkanı  Mustafa  Düğencioğlu  ve  soruları  yanıtlayan yetkililer 2006-2007  öğretim yılı itibariyle  İstanbul’da  23  ilköğretim okulunda  başlayacak  olan  Nostalji  Projesini  tanıttılar.Bu  projeye göre 35.000  öğrenciye velilerine ve 300 öğretmene ulaşılacak. 


Dentha Haber Ajansı- İSTANBUL / 2006-11-21Editör Dental Gazete    Tarih 18 Temmuz 2014, 00:39

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84