• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
ANLAŞMAZLIK YARGI SÜRECİNİ BAŞLATTI

ANLAŞMAZLIK YARGI SÜRECİNİ BAŞLATTI

Diş teknisyenliği mesleğinde yöneticiler arasındaki anlaşmazlık sürüyor. İstanbul , İzmir, Ankara gibi büyük illerde bulunan oda başkanlarının kamuoyuna yaptıkları duyurularla tartışma su yüzüne çıktı.

 Emniyeti suistimal gerekçesi ile birbirleri hakkında yargı önünde hesaplaşmaya giden diş teknisyeni oda ve dernek başkanlarının bu uyuşmazlığı sürerken Türk diş hekimleri birliğinin diş hekimlerine ait yapılan yıllık fuar ve kongresine sadece İstanbul Diş Protez Teknisyenleri ve Sanatkarları Odasının  alınmasına tepkiler ise gittikçe büyüyor.
Geçtiğimiz yıl (3 aralık 2005) tarihinde diş teknisyenleri bir araya gelerek platform oluşturmuşlar bu platform 2006 yılının haziran ayında üç gün süren  fuar ile bir ilke imza atmış  böylece  diş teknisyenleri kendilerine ait bağımsız ilk fuarlarını gerçekleştirmişlerdi.
Fuarın 2007 yılında tekrar yapılması beklenirken diş teknisyenlerinin oda ve dernek başkanları arasında fuar organizasyonu, fuarın yeri ve muhatapları konusunda tartışma çıkarak platform adı verilen oda ve dernek birlikteliği tartışılır oldu.
İstanbul Diş Hekimleri Odası Türk Diş Hekimleri Birliğinin desteğinde yılda bir kez yaptığı kongre ve fuar afişlerinde bu yıl diş teknisyenlerinin de olacağını duyurdu.
Meslekte özgür olduklarını söyleyen diş teknisyenleri ise TDB ve DİŞSİAD birlikteliğinde yapılan bu fuara diş teknisyenliğinin katılmasının işi çok karıştıracağını iddia ettiler. 2007 fuarının  TDB ile yapılmasına ait afiş hakkında görüşlerini aldığımız İzmir diş teknisyenleri odası başkanı Hafız Karabulut “Biz çok önceden İzmir için fuar hazırlıklarına başladık. Bunu İzmir valiliğinde bir toplantı ile duyurduk. Bu konuda 2006 fuarının başarısını yansıtan görüntüleri de yayınladık” dedi. İzmir Diş Teknisyenleri Odası Başkanı Hafız Karabulut kendisi ile beraber Ankara odası ve sekiz dernek başkanında ayrıca konu hakkında bir duyuru yayınladıklarını da söyledi.
Türkiye Diş Protez Teknisyenleri Çalışma Platformu imzalı “Kamuoyuna Duyuru” adı ile yayınlanan bu bildiride tüm diş teknisyenlerinin bağlı olduğu oda ve dernek başkanlarından oluşan bir platform olduğu vurgulanmakta bu platformun ülke genelinden katılımla oluşturulduğu belirtilmekte ve diş teknisyenliğine ait kongre, fuar, panel vb çalışmaların sadece bu platform tarafından yapılacağı bildirmekte.
Bu bildiriye tepki gösteren İstanbul Umum Diş Protez Teknisyenleri ve Sanatkarları Odası Başkanı Yavuz Erpınar ise 5.12.2006 tarihli bir duyuru ile platformun 2 oda ve 8 dernek tarafından kurulduğunu; bu platform hiç bir yasal dayanağı olmadığını iddia etti.
Erpınar yaptığı yazılı açıklamasında 5 oda ve 19 derneğin yer aldığı belirtilen platform bildirisinde adı geçen platform için “yetki alanı nedir, hangi yasa ile hangi bakanlığa bağlı olarak faaliyet sürdürmekte, hazirun  listesinin olup olmadığı ve Türkiye kelimesini kullanma hakkı olup olmadığının açıklığa kavuşturulması gerektiği”ni ve platformun asıl amacının sağlık bakanlığına bağlanarak bir yasa çıkarılmasında çalışma yapan bir platform olduğunu iddia etti.Platformun bir federasyon gibi  hareket  ettiğini  de bildirisine ekleyen Yavuz Erpınar   hiçbir  yasal dayanağı olmadığını iddia ettiği bu platform için  yetkilileri göreve çağırdı.
Diğer yandan geçen yıla ait fuar hesapları konusunda  anlaşmazlığa düşen platform yargı yolunu tercih ederek avukat tuttu ve ilgilileri mahkemeye vereceği konusunda  noter kanalı ile ihtar  etti.


Dentha Ajans- İstanbul / 2006-12-09Editör Dental Gazete    Tarih 18 Temmuz 2014, 00:40

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84