• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
BİR YIL ÖNCESİNİ TEKRARLADI ‘SENEYE KISMET’ DEDİ

BİR YIL ÖNCESİNİ TEKRARLADI ‘SENEYE KISMET’ DEDİ

Bundan tam bir yıl önce Dental Gazete’nin yazılı basınına dişhekimliğinde eğitim sayfası için demeç veren dişhekimliği fakültesi dekanı bir yıl sonra aynı tekrarı Türk Diş Hekimleri Birliği’nin yayın organı olan derginin 97. aralık ayı sayısında yaptı

Beyanatından sonra  üniversite  çevrelerini kızdıran dekan o yıl boyunca  yapılan tüm baskılara rağmen açıklamasının ardında durdu.
Bu  haber yüzünden geçtiğimiz yıl yazılı basınının dağıtımında Dental Gazete’ye  ambargo  uygulayan  bazı oda ve fakülte dekanlarının bu kez aynı  yayının   meslek birliğine ait yayın organında  yayınlanmasına karşı  tepkileri ise  merak konusu oldu.
Yayınlanan  TDB dergisinin bu sayısında da   dişhekimliği  mesleğinin   acı  ama gerçek olan  eğitim sorunu tekrar ele alınmış; fakültelerce  tartışılarak  bir türlü su yüzüne çıkarılamayan bu gerçekleri  Çukurova  Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Dekanı  Prof. Dr. İlter Uzel  tarafından tekrar masaya yatırılmış ve ‘Çağdışı’ kelimesine tekrar yer verilmiş.Günümüz dişhekimliğinde  fakültelerimizde  verilen eğitimin  diş teknisyenliği eğitimi  olduğu; bunun da ‘koruyucu  tıp’la taban tabana zıt olduğu vurgulayan  dekan Uzel’in TDB  dergisindeki yayınından sonra   kendisine  ulaştık  ve  ‘97.yılda  bizim gazetemizde  98.yıl da  TDB nin yayınında  Türk Dişhekimliği’ nin  eğitimdeki  içler acısı durumunu anlatan  konuşmanızı yaptınız 100.yılda bu konuşmaya  ihtiyaç olursa nerede yapacaksınız?’  diye sormamızı  Prof .Uzel  ‘ KISMET’ diyerek yanıtladı.

Prof. Dr  İlter  Uzel  ile  Geçtiğimiz yıl 22 Kasım da  yayınlanan ve  ağız ve diş sağlığına  ait  eğitim hakkında  diş hekimliğinin bilimsel kuruluşunun  97.yılı münasebetiyle  bir röportaj  yapan  gazetemizin  yazı işleri  müdürü  Metin Gürsan  bu röportaj  esnasında  kendisine  ‘Hocam bu söyledikleriniz  çok ses  getirir.Eğitimciler   size düşman olur.Siz de bu dediklerinizin arkasında dururmusunuz ?’   dediğinde  kendisi  ‘Ben zaten eğitim ele alınsın diye söyledim bunu.Sansasyon  olsun diye değil ki..Üstelik ben bunu TDB  kürsüsünden  yetkililere de  defalarca  söyledim.bir keresin de sözüm dahi kesildi.’    demiş ve  aradan bir yıl geçmesine rağmen  eğitim adına yapılanmada  değişim olmadığı gibi   üzerine gidenler için de  meslek örgütünden ve  bazı dekanlardan  gazetemize  yoğun tepkiler  yıl boyu gelmişti.
DİĞER  HOCALAR  NE DEMİŞTİ ?
Yapılan açıklama  ile  ortalık  toz duman olmuş  ‘ Öğrenciye  kalfa ruhu ve bakış açısı kazandıran pratik sınav  yapan hocalar’  suçlanırken  İstanbul Üniversitesinden  bir diğer  profösör  İnci Oktay  ise  Türkiye’nin  ihtiyacına gör ayarlanmayan kontenjan sayısından dert yanmış  60  kişilik  sınıfta ders yapmak zorunda kaldıklarının  altını çizmişti.
VEKİLLER  İSE  HER ZAMAN OLDUĞU  GİBİ ..
Bu arada  en çok dişhekimi parlementerin  kendi dönemlerinde olduğunu  söyleyen  ve kendisi de  dişhekimi  olan AK Parti Ankara Milletvekili   Remziye  Öztoprak ise her zaman her yerde  her vekilin söylemi olan  ‘Çalışmalarımız  devam ediyor’ demiş;  yine kendisi dişhekimi olan AK Parti  Sakarya  Milletvekili  Süleyman Gündüz ise  soruna  yeni dişhekimliği  fakülteleri açılmasına gerek olmadığını ve ihtiyaçtan fazla olduğunu  belirterek yaklaşmıştı.Ancak  aradan geçen bir yıl da  siyasi  otoritenin desteği ile  açılan yeni fakülteler  çağdışı  yetiştirildiği iddia edilen  dişhekimlerine  mevcut  sorunlarının  yanında  oldukça  daha da  ciddi  sorunlar  eklemiş ve  işi çıkmaza sokmuştu.
‘Dişçi  Kalfalığına soyunulmuş eğitim ..’  diye  mevcut dişhekimliği  eğitimini  bombardımana  tutan  Çukurova  Dişhekimliği Fakültesi Dekanı  İlter Uzel’ e  göre   yeni dişhekimliği  fakültesi açmak isteyen rektör üniversitesinde ‘VİTRİN’ kazanmak  istiyor.
Dekan  Uzel’e  göre önemli bir diğer konu  fiziksel  ve  bilimsel alt yapıları olmadan  ve  hedefi koyulmamış  dişhekimliği nin  yeni açılan bu   fakültelerinden vasıflı insan yetişemeyeceği  ve  Türkiye’nin  en az  20  yıl  dişhekimliği fakültesine ihtiyacı olmadığı konusudur.
Yaptığı  açıklamada  kaliteyi  hedef seçmelerindeki nedeni açıklarken    muayenehanelere  kaliteli hekim yetiştirmeyi   düşündüklerinden; yoksa  ne zaman ve nasıl girileceği belli olmayan bir  Avrupa Birliği için  kaliteyi hedeflemediklerini  ve  de   fakültelerinin reklamı  için bu işi yapmadıklarını  öne alan  Prof.Dr.Uzel   diğer  yandan  batının  bir el-dorado  olmadığını  da  hatırlattı.
Geçtiğimiz  yıl  Dr.Uzel’ in bu konudaki açıklamalarına ait  dentalgazete.com  dan  yayına alınan sesli  bantı  izleyici  rekoru  kırınca  hattaki  yüklenmeden streaming  yapılamaz  hale gelmişti.
Açıklamasının sonunda ise   çözüm öneren  fakülte dekanı  fildişi  kulede  oturan ve akademik dokunulmazlık zırhına bürünmüş olan akademisyenlerle  bu işin çözülemeyeceğini  belirtmiş; yeni oluşturulacak bir kurul ile  serbest  muayenehane  temsilcilerinin de   içine alınacağı  ve her  3  yılda  bir durum tespiti  yapan  çözümü  önermiş idi.

Dentha Haber Ajansı / 2006-12-21Editör Dental Gazete    Tarih 18 Temmuz 2014, 00:44

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84