• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
ZİYARET SIRASI BAKAN ÇELİK’TE…

ZİYARET SIRASI BAKAN ÇELİK’TE…

Türk Dişteknisyeni TBMM den beklediği kanunların çıkması için makam ziyaretlerine devam ediyor.Bu kez Milli Eğitim Bakanı’nı ziyaret ederek mesleki sorunlarına destek isteyen diş teknisyenlerini çeşitli illerinden gelen oda ve dernek başkanları temsil etti.

 Bakan Çelik ile makamında görüşen heyete siyasi sorunlarında rehberlik yapan AK Parti Diyarbakır Milletvekili Prof.Dr. Aziz Akgül başkanlık etti.
Sorunlarına güç birliği oluşturarak sahip çıkan ama siyasi ortamdan bir türlü gereken yasal düzenleme için beklediği desteği elde edemeyen dişteknisyenleri bundan bir yıl kadar önce aralarında platform kurmuş ve geçtiğimiz yıl labodent adını verdikleri bir fuar düzenlemişlerdi.
Mesleki sorunları için düzenli olarak bir araya gelen heyet Ankara Dişteknisyenleri Odası Başkanı İhsan Tomruk başkanlığında Bakan Çelik’e sorunlarla alakalı bir dosya iletti. Dosyanın en önemli konusu ise ülke genelinde hiçbir belgeye sahip olmadan çalışan 3650 çırak ve kalfanın eğitilmesi talebi.
Diş protez işinde çalışan ve yaşı on altıyı geçen çırak ve kalfalarının zorunlu temel eğitim dışında kaldıklarını bu nedenle ancak bakanlığın müdahalesi ile çırak ve kalfalara ait sorunlarının çözülebileceğini anlatan oda başkanı Tomruk daha sonra şu bilgiyi verdi: ‘Biz aralık ayı başı itibariyle ziyaretlerimizi sıklaştırdık.Değişik makamlara değişik amaçlarla ziyaretler yapıyoruz.Sayın Milli Eğitim Bakanımız Hüseyin Çelik’te bu amaçla ziyaret edildi.Bakanımız sağ olsun her işimize koşan vekilimiz Aziz Akgül’ün isteği üzerine onu kırmayarak bize hemen randevu verdi ve bizler sorunlarımızı ilettik.Türkiye genelinde bulunan sağlık meslek liselerinde her ilde diş protez bölümü açılarak diş teknisyenleri yetiştirilmesini sayın bakan dan talep ettik. Sayın Bakanımız Hüseyin ÇELİK teklifimizi uygun gördü. ve ilgili kurumları arayarak bugüne kadar belge alamamış teknisyenlerin hemen eğitime alınarak kısa zamanda belgelerinin verilmesi talimatını verdi.Ayrıca sağlık meslek liselerinin açılması için Sağlık Daire Başkanını arayarak her ilde okullar açılması talimatını verdi.Bizlere de “Heyet olarak başka istekleriniz varsa hemen çözüme ulaştıracağım” dedi.Daha sonra Çıraklık Yaygın Eğitimi Genel Müdürü Sayın Esat SAĞCAN ile görüşme yaparak gerekli çalışmaları başlattık’
Ankara Dişteknisyenleri Odası Başkanlığında yapılan makam ziyaretine Türkiye’nin değişik illerinde bulunan oda ve dernek başkanlarından İzmir Dişteknisyenleri Odası Başkanı Hafız KARABULUT, Diş Teknisyenleri Derneklerinden Hatay Diş Teknisyenleri Derneğini temsilen Nadir KAYSAR, Denizli Derneğini temsilen Hayati KARADUMAN, Antalya Derneğini temsilen Hasan USLU, Konya Derneğini temsilen Mehmet UÇAN, Adana Derneğini Temsilen Mustafa AVCI, Ordu Derneğini temsilen Salih AKDOĞAN, Kahramanmaraş Derneğini temsilen Önder BAŞEL, Trabzon derneğini temsilen Fethi KÜÇÜKALİOĞLU, Mersin Derneğini temsilen Erdal AKÇA toplantıya katıldılar.

Toplantı sonrası bu yıl düzenlenecek olan fuar ve TDB destekli kongre için sorularımızı yanıtlayan İhsan Tomruk ‘ İstanbul Oda Başkanımız bizi yanlış anladı.Sizinde gazetenizde haberini yaptığınız yargı süreci konusu savcılığa aksetmiş:Ben size de buna ait yazılı açıklamamı verdim.Onu da olduğu gibi yayınlarsanız sevinirim.Benim amacım burada bir gerçeği ortaya çıkarmak.Şimdi soruyorum.İstanbul da Türk Diş Protez Teknisyenleri Platformu adı altında bir fuar yapıldı mı? Yapıldı..Oraya TDB başkanı Celal Bey gelip kurdelayı ketsimi? Kesti.İstanbul Diş Teknisyen Oda Başkanı Yavuz Erpınar Bey ordamıydı.? Şimdi kalkıp itiraz ediyorlar Türk Diş Teknisyenleri Platformu lafına.O zaman aynı şekilde biz bu ismi kullandık.Bizimle beraber gelip fuar yapanlar şimdi bizim kullandığımız Türk kelimesine karşı çıkıyorlar.Ben de soruyorum size kullanamasın diyenler o zaman niye itiraz etmediler?..Fuar yapıldı bitti iş platforma ödenecek paraya gelince bu kez platforma siz yasal değilsiniz dendi.Bunun tek izahı var.Türk Diş Teknisyenindeki ilgiyi gördüler.Bunu TDB de fark etti.Yavuz Erpınar da fark etti.Şimdi o web sitesinde yazılan beyanatı da okudum.Bakın Dişhekimleri birliğine biz karşı değiliz.ama yıllardır TDB fuar yapıyordu.Neden dişteknisyenliğine ait kongreyi şimdi Dişhekimleri ile beraber yapmak aklına geldi.Bazı dernek başkanlarımıza telefon eden TDB başkanı TDB fuarına katılın diye ikna etmeye çalışıyor.Bu ne manadır anlamadım.Biz kendi kongremizi İzmir de yapacağız.Anadolu da ki dernekler Ankara Odası ve İzmir Odası burada olacaklar.İsteyen buyursun gelsin.TDB kendi işi ile ilgili fuar ve kongre düzenlesin.Yavuz Erpınar da benim kırgınlık anımda söylediğim sözlere alınmışsa ondan da özür dilerim.Platformu en az benim kadar bilir.Şimdi kalkıp savcılıkta yetki alanı nedir diye sormanın bir anlamı yok.Biz işimizi avukat ile çözmeyelim.Biz diş teknisyeniyiz.Her zaman her yerde karşılaşacağız.’ dedi.

Dentha Haber Ajansı – İstanbul / 2006-12-29Editör Dental Gazete    Tarih 18 Temmuz 2014, 00:46

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84