• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
GAZETEMİZİN BAŞLATTIĞI EĞİTİM TARTIŞMASI 2007’ NİN ANA KONUSU

GAZETEMİZİN BAŞLATTIĞI EĞİTİM TARTIŞMASI 2007’ NİN ANA KONUSU

TARTIŞMAYA PROF.DR ATİLLA USER AMERİKA’DAN KATILDI..: ‘ Kafamızı devekuşu gibi kuma sokarsak bir şey elde edemeyiz. Eğitimde kaliteyi yükseltebilmek için çok basit olan şeyleri nedense hiç görmeyiz veya görmek istemeyiz.Bunların yapılabilmesi için kanuna da; yönetmeliğe de gerek yoktur.Yalnızca yeniliklere açık öğretim üyesine ihtiyaç vardır.’ Dedi..

Türk Dişhekimliği’ nin fakültelerinde verilen günümüz eğitimine 2005 yılında yazılı basını ile eğilen Dental Gazete; geride bıraktığımız 2006 yılında bu yayınına online ortamda devam etti.2007 yılının ilk günlerinde yayına ilgi tüm hızı ile sürüyor.
Halen ABD de olan ve yıllardır yurt dışı eğitimi hakkında yoğun tecrübe sahibi Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla User’in eğitim hakkındaki görüşlerini yayınlıyoruz.

Sevgili Dental Gazete Yönetimi’ ne

Sevgili ILTER UZELIN yazdıklarına ve söylediklerine katılmamak mümkün değil, ancak eğitimde kaliteyi yükseltebilmek için çok basit olan şeyleri nedense hiç görmeyiz veya görmek istemeyiz.Bunların yapılabilmesi için kanuna da; yönetmeliğe de gerek yoktur.Yalnızca yeniliklere acık öğretim üyesine ihtiyaç vardır.
Her öğretim üyesi adayının en az 6 AY -1 yıl SUREYLE YURT DISINDA BULUNMASI SARTI MUTLAKA GETIRILMELIDIR. Yökten halen ses seda çıkmıyor.
Ben Avrupa ve Amerika’daki Diş Hekimliği Fakültelerinin durumlarını yakından bilen birisi olarak şunları söylemek istiyorum :
Bu ülkelerde ne okutulduğu ve nasıl bir eğitim verildiği bilinen bir gerçek bizimde en az 5-6 adet gelişmiş Fakültemiz var; ve buralardan yapılan uluslararası yayınlar oldukça fazla.Bu dergilerin editörlerinin bazılarını iyi tanırım.Toplantılarda karsılaştığımda karşılıklı konuşmalarımızda son yıllarda Türkiye’den beklemedikleri kadar çok yayın geldiğini;bunların 2 yıla yakın bir sürede ancak yayınlanabileceklerini de söylüyorlar.. Bu işin iyi yönü.
Gelelim görmek istemediklerimize ;
Ben Protezi öğreten ve bu alanda 37 yılını vermiş kişi olarak şunu söylemek istiyorum:
1-Kimse gizleyip saklamasın.Kaç fakültede diş eti ipi kullanılıp ölçü alınmaktadır?.. Bence bir sabit protezin başarısı buradan başlar.
2-Diş Kesiminde Fantom da basamaklı kesim yapılırken klinikte hasta ağzında basamaksız kesim yapılmaktadır.Nedeni açıktır.Kıymetsiz metalle
yaptığınız dökümler fazla sıhhatli olamamaktadır da ondan !.. Hala laboratuarların kalitesi istenilen seviyede değildir..
3-Bazı fakültelerimizde Fantom için alınmış Simulatörler vardır.Bazıları çalışmakta; bazıları da teknik yetersizlik nedeniyle yatmaktadır.Ancak yarısı kullanılabilmektedir. Bu fantomlar la eğitim yapılacaksa hastaya arkadan yanaşılmak suretiyle ayna ile kesim yapılması öğretilemez mi?..
Amerika’da New-York Colombia Üniversitesindeki Fantom Simülatör sayısı 5 adettir.Dikkatinizi çekerim.Bizde en az sayı 20-40 arasında değişmektedir.
4-Gelelim bir sabit protez yapımında kullanılan ölçü yöntemlerine.. Hala çift karıştırma tekniğiyle ölçü alınmaktadır (1 inci ölçü: Sanayi tipi Silikon ve 2inci ölçü akıcı kıvamlı olan maddesi) şayet silikon ve benzeri ölçü maddesi ile ölçü alınıyorsa, aljinatla ölçü alınan fakültelerinde mevcudiyetini duyduk biliyoruz.
Gelişmiş Fakültelerde veya kurulumu 20 yıla yaklaşmış olan kaç fakültede tabanca yöntemi ile veya Sandviç yöntemiyle ölçü alınmaktadır?.. (Eğitimde 1veya 2 olabilir diyorum ben) Kendi fakültemde yıllardır bunun mücadelesini veriyorum.Bunun nedeni de önce döner sermayeye daha fazla para kalsın masraflar az olsun mantığındandır.Ayni şey total protezlerde kullanılan dişler içinde geçerlidir.Yöneticiler önce ucuz olanı almaktadırlar da ondan.
Talebeler mezun olduklarında 15 -20 yıldır kullanılmakta olan tabanca ile ölçü alma yöntemlerini bilmediklerinden veya kullanmaktan çekindiklerinden ya hiç kullanmamaktadırlar; yada kongre ve toplantılarda demostrasyonları izleyerek öğrenmeye çalışmaktadırlar. Bazıları başarılı olmakta ve bu yöntemi uygulamaktadırlar.Bazıları ise; başarısız olunca bir daha bu yöntemi öğrenmek arzusu duymamaktadırlar.
Gelelim İlter Hocamıza, bu bahsettiklerimi ( ip, tabanca ile ölçü alınmasını vb yöntemleri ) talebe eğitiminde yönetici olması itibariyle, kendi talebelerine temin edebilmiş midir?
Bunların temini için kanun ve yönetmelik değiştirmeye de gerek yoktur…
Benim e-mail adresim açıktır.İsteyen görüşlerini bana yazabilir : Atillauser@Hotmail.com
Bu yazdıklarımı yayınlarsanız memnun olurum bazı gerçeklerin bilinmesinde yarar vardır.Deve kuşu gibi kafamızı kuma sokarsak bir şey elde edemeyiz…
Sevgi ve Saygılarımla

Prof. Dr. ATİLLA USER
Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi
Protetik Diş Tedavisi ABD Öğretim Üyesi

 


Dentha Haber Ajansı / 2007-01-05Editör Dental Gazete    Tarih 18 Temmuz 2014, 00:47

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84