• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
301 DİŞHEKİMLERİNİN TARTIŞMA ALANINDA

301 DİŞHEKİMLERİNİN TARTIŞMA ALANINDA

Geçtiğimiz yıl içinde 301. madde çerçevesinde açılan davalara ve yapılan yargılamalara uzun bir müddet sessiz kalan sivil toplum kuruluşlarının bazıları Hrant Dink’in menfur bir cinayete kurban gitmesinin ardından peş peşe bildirgeler yayınlamaya başladı.

Dışişleri  Bakanı Abdullah Gül  bugün (2.Şubat 2007 günü)  Arnavutluk  gezisi öncesi  basın mensuplarının sorularını yanıtlarken   ‘STK  ları  ile  yapılan  çalışmalar  tekrar canlanacak..301  değişikliği her an gündeme gelebilir..’  şeklindeki beyanatı  tüm  sivil toplum kuruluşlarını harekete geçirdi..
Bu  konudaki  açıklamanın 2 gün öncesi bir  bildirge  yayınlayan Türk Dişhekimleri  meslek örgütü (TDB)  bu maddenin yalnızca ifade özgürlüğünü sınırlamakla kalmadığını; aynı zamanda bir dizi mağduriyete ve toplumsal kutuplaşmaya da sebebiyet verdiğine  dikkat  çekerek bir an önce  değiştirilmesini   talep etmişti.
Ülkenin tanınmış akademisyen, gazeteci-yazar ve sanatçıların yargılama sürecinde uğradıkları sözlü ve fiili saldırılar, hedef göstermeler ve Nobel  ödülü  alan yazar Orhan Pamuk’un  yurt dışında  ölüm tehdidi  ile saklandığı  haberleri;    son olarak da MHP  Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin   Başbakan  Tayyip Erdoğan’a ağır  eleştirileri  ortamı geren etkenler arasında.
Bu etkenlerin  sivil toplum kuruluşlarınca  uzlaşır  beyanlarla  çözümlenmesi  beklenirken   301 değişikliği tartışmalarını da eleştiren  Devlet Bahçeli’nin  bu tartışmaların yeni gerginlikler üretmeye müsait bir ortam yaratacağını söylemesi  “AKP hükümeti, şimdi de Türkiye’nin milli değerlerinin AB normlarına uygun olarak aşağılanması için demokratik hakaret formülleri geliştirmek amacıyla bir sivil toplum seferberliği başlatmıştır.’’  Şeklindeki  beyanatı   gündeme  sivil  toplum  hareketi  getirdi.
Öte yandan  Rahip Andrea Santoro’nun öldürülmesinin yıl dönümü olan 5 Şubat Pazartesi günü İtalya’dan bir heyetin Trabzon’a geleceği   haberi  üzerine hareketlenen Trabzon ili  sivil toplum örgütleri de  harekete geçti. Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak  Trabzon’da  bu konuda  yapılan bir toplantıda  Trabzon’un  medeniyetlerin beşiği olan bir şehir  olduğunu   hatırlatırken tüm dünyada yaşanan hızlı değişmeler ve gelişmelerin kaçınılmaz olarak Türkiye’yi olduğu gibi Trabzon’u da etkilediğini söyledi.
Dentha Haber Ajansı   Trabzon’u  zan altına alan iddialara karşılık  Trabzon Dişhekimleri  Odası Başkanı’nı  arayarak  son günlerde  Trabzon ve Sivil toplum hareketleri hakkında  ki  görüşlerini  sordu.
Oda  Başkanı Dr.Adnan  Günnar; ‘ Olaylar  maalesef  Trabzon eksenli imiş gösterilmeye  çalışılıyor.Ben buradaki  görevli  mülki amirin (valinin)  yada emniyet amirinin görevden alınmasını da  doğru bulmadım.Neden derseniz  o zaman   Trabzon’da  sanki  bir şeylerin eksikliği varmış kanaati ortaya çıkar.Bence  bu aşamada  Trabzon ili çok hassaslaşmıştır.O nedenle biz sivil toplum kurumları olarak ta  çok itidalli davranmamız lazımdır.Her  kuruluş ben sivil toplum örgütüyüm diye  Trabzon adına öne  çıkıp  gelişi güzel hareket  yapamaz.Olay Trabzon’a mal edilerek üzeri  örtülmeye çalışılıyor.Hrant Dink  adına başsağlığı  verilecekse  Trabzon Halkı adına değil  Türk vatandaşı  olduğu  için Türk Halkı adına  özür dilenmeliydi.’  Dedi.
301’in  yumuşatılmasının  gerek olmadığının kanısında  olduğunu  söyleyen  Trabzon  Oda  Başkanı  Trabzon’un  milliyetçiliğin merkezi  gibi  algılandığını  ancak  kimsenin  Trabzon  üzerinden  politika  yapmaması  gerektiğini; Trabzon  halkının  bayrağını sevdiğini vatanına bağlı olduğunu   aynı zamanda da  öldürülen Dink’in  ailesine  başsağlığı  dilediğini  ve Dink’in  bir Türk  vatandaşı  olduğunu   sözlerine  ekleyerek  ‘ Ermeni diastorasının düşmanı  öldürüldü’ diye düşünüyorum dedi.(Dentha Haber Ajansı 02-02-2007 –İstanbul)

********************
GAZETEMİZ  YAYIN KURULUNUN  301 VE  GELİŞEN OLAYLARA AİT  DUYURUSU….
DEĞERLİ  OKURUMUZ

Dental  Gazete  bugüne kadar olduğu gibi  bugünden sonrada   basın yayın hayatının   çok önemli  bir alanına  sarkan 301.  madde vb. diğer TCY ile alakalı  tüm  çalışmaları  sonuna kadar  takip eden gazete  olma yönünde  yayınlarına devam edecektir.
Ayrıca  yayını için  aldığı  her tehdit karşısında  yılmadan  ve yorulmadan  demokratik  toplum için  mücadelesini verecek  ve  her  e-mailin yada  her röportaj  metninin  kendi kurullarında  olduğu gibi cumhuriyet  savcılıkları dahil  tüm devlet kurumlarına da her  konumunda  incelemesinin açık olduğunun  deklarasyonunu  her ortamda beyan etmiştir…
Bunu   bir kez daha siz değerli okuyucularımızın  nezdin de  takdim ederiz.
T.B.M.M  deki dişhekimi  milletvekilleri  başta olmak  üzere duyurumuz  hem dişhekimlerine  hem de bizi okuyan tüm okuyucularımızadır…
Şeffaf ve  temiz  toplum için kavga ortamından uzak  demokrasi ve özgürlük  yolunda  toplumun önünü açan her kurumla  işbirliğine açığız..
Hür  olduğunu   düşünen; korkmadan  düşüncesini yasalar çerçevesinde  söyleyen  zorbalıktan uzak medeni bir toplum  bireyi olan her dişhekiminin sesiyiz..
Asla  o veya bu  şeklinde  ayırıma düşmeden;
yayıncılıkta DİN-DİL-IRK  vb   ayrıcalıklarla ilgilenmeyen;
tıpkı HEKİMLİK mesleğinde  olduğu gibi davranarak  sadece işini yapan;

basın ahlak yasasının  çerçevesinde  halkın hür sesi olan; 
basın işi ile ilgilenen ÜLKESİNİ-BAYRAĞINI-VATANINI –MİLLİ ve MANEVİ  DEĞERLERİNİ  yabana atmadan  onları seven sayan ve yüceten;
yurt dışı ve yurt içinde  her türlü  yurttaşlık onurunu  koruyan; birer  yayıncı  olmaya söz vermiş  olarak  bugünlere geldik ve  bundan sonrada bu anlayışla bu yola  devam edeceğiz.
Saygılarımızla.
DENTHA  AJANS  YÖNETİM KURULU

 

(TDB  nin  ajansımıza  gönderdiği  konu ile ilgili duyurusu)
30.01.2007

TOPLUMU YÖNLENDİREN ŞİDDET : 301..!

 

Türkiye’nin demokratik bir hukuk devleti olabilmesi için, düşünce ve ifade özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılması gerekmektedir.

Son zamanlarda Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 301.maddesi gerekçe gösterilerek çeşitli konularda fikirlerini ifade ettikleri için gazeteci, sanatçı, aydın ve yazar hakkında peş peşe davalar açılmaya başlanmıştır. Ve bu davalarla yargılanan aydınlarımız bazı marjinal kişi ve grupların hedefi haline getirilmiştir.

Ülkemizde yaşanan gerginliklerin azalması, düşünce özgürlüğünün önündeki engellerin ortadan kalkması için Türk Ceza Kanunu’nun 301.maddesinin bir an önce değiştirilmesi gerekmektedir.

301.madde, uzun zamandır toplumun çeşitli kesimleri tarafından muğlak bulunan, yanlış yorumlanabilecek kimi ifadeleri nedeniyle eleştirilmektedir. Bu maddenin değiştirilmesi için geniş bir toplumsal mutabakat şarttır. Ancak yasa koyucu sıfatıyla sorumluluğu bulunan Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni oluşturan siyasi partilerin ve ülke yönetimi sorumluluğu ile iktidarın bir an önce harekete geçmesi ve düşünce özgürlüğü önündeki engelleri kaldırması gerekmektedir.

 
Celal Korkut YILDIRIM
Türk Dişhekimleri Birliği
         Genel Başkanı


Dentha Haber Ajansı / 2007-02-02Editör Dental Gazete    Tarih 18 Temmuz 2014, 00:48

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84