• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
SEKTÖR ALMANYA’DA

SEKTÖR ALMANYA’DA

“Akademisyeni, imalatçısı, devlet memuru ve sivil toplum kurumları ile Avrupa ve Amerika’dan katılan yüzlerce Türk Diş Sektörü ilgilisi Almanya fuarında…

Kıtalar arası ülkelerden  yaklaşık 150 bin kişinin her iki yılda bir ziyaret ettiği fuara bu yıl Türk diş hekimliği sektörü değişik amaçlarla gidiyor.
22 Türk firmasının stand satın aldığı fuara   serbest   katılımcı  olarak  Türkiye’ de oldukça yoğun ilgi var.
Milano, Paris gibi fuarlarla tanınan diş sektörünün fuarları Avrupa da  başlayıp; tüm dünyada  yaygınlaşarak  uluslar arası  örgütler  olan  FDI   ve İDS   fuarları  ile  adını  duyurdu. Türkiye den  katılımlara  iştirak eden imalatçı yelpazesi ise diş fırçasından akrilik takım dişlere muayenehaneler  için yapılan koltuklardan  klinik ya da laboratuar dolaplarına kadar çok değişik yelpazede  yer almakta.
İmalatçı  veya  ithalatçının  fuara  katılımının  yanında  bu yıl  İstanbul  Diş Hekimleri Dayanışma ve Dostluk Derneği ile İstanbul  Diş Teknisyenleri odası gibi sivil toplum kuruluşları (STK’lar)  inceleme ve işbirliği amacı ile KÖLN fuarına katılacaklar.
Yurdun her yanından muayenehanesi olan  veya devlet kadrosunda olan  yada serbest çalışan diş hekimlerinin veya diş teknisyenlerinin ilgi gösterdiği bu fuara sektörün sanayici derneği olan DİŞSİAD ise oluşturduğu grup ile katılmakta.
Erzincan’dan Mersin’e; İstanbul’ dan Kıbrıs’ a kadar Tüm yurt içi ilgilisinin değişik amaçlarla gittiği KÖLN MESSE İDS fuarının  Türk sektörünü   Avrupa Birliği’nin tanıması açısından büyük fırsat olduğu  bildiriliyor.Fuarın  Türkiye’de ki   yetkilisi   AHK  ile Dental Gazete  ilk kez 1999’da mesleki  organizasyon adı altında katılmıştı.Organize  ettiği  İDS  fuarının  tanıtımında  Dental Gazete  yer almış; ve katılımcılara  fuar  alanın da  karşılama kokteyli  verilmişti.O günden  bu yana  sektörel  girişimin  en büyük destekçisi olan  Dental Gazete  2007   yılına  ait  fuar  haberlerini  ve sektörün  hareketini de  siz  okuyucularına  günlük  aktaracak.
Dentha Haber Ajansı  kamera ve kameramanları ile Türk heyetlerinin  izlenimlerini  band  yayın  ve haber  bandı  şeklinde  iletecek.
2007  Köln Messe  İDS  fuarına  katılan  sektörel  ilgililerin  görüşleri  ise  şöyle :

İSTANBUL DİŞHEKİMLERİ  DAYANIŞMA VE DOSTLUK DERNEĞİ  BAŞKANI  METİN GÜRSAN :   ‘Bu  fuar  sektörün  açılımı açısından  çok önemli.Tüm dünya  Türkiye’nin  adını  duyuyor.İmalatçı  ‘ben de varım’ diyor.İşte  bir  Dentsan  var.Yüzde  yüz  yerli  üretimi  ile  diş sektörünün dünya devi  İtalyanlara  mal satıyor.Arto  Pabuçoğlu  öyle.Er  Metal’in  sahibi  fizikçi.Ama  tutmuş  teknoparkta  ar-ge  yaparak  kendini  AB  ne sokmuş.İşte  ben burada  yetkililerin desteğini  arıyorum.Ama bulamıyorum.Neden  sayın dişhekimi  milletvekillerimiz burada(Köln’de) yok? TDB  neden  burada  TÜRK  PAVYONU  açmaz? Maalesef  bunlar  anlaşılır  gibi değil.İşte  teknisyen odası  başkanı  Erpınar  kendi  çabası  ile kalkmış buralarda  Türk Dişteknisyeninin  eğitimine  Köln meslek odası  ile çözüm arıyor.Bizde  dernek olarak  ve oda  danışmanı  olarak destek verip bu işi organize ediyoruz.Kazanan  Türkiye olacaktır.Hepimiz  bu işe dört elle  sarılmalıyız.Buradan  Japonya’dan gelen heyete  ulaşıyorsunuz.Tıpkı  hac mevsimi  gibi  bir şey bu.Hani  orada  bir  dev görüşme  arenası   var ya  tıpkı  ona benzetiyorum ben bu  İDS yi.Diş Dünyasının  dev toplantısı.
Bir de  Almanlar  değişmiş.Eskiden  daha farklı olarak davranıyorlar.şimdi  bir de vize sorunumuzu  çözdü  İstanbul ticaret Odası.Artık  uzun  vade de vize sorunumuz da yok.Ben derim ki  diğer  mesleki  derneklere.Örneğin  Türk Perio; Ortodonti; yada Protez  gibi  spesial  derneklere hemen  gelin.Turizm  amaçlı olmasın.İşbirliği amaçlı olsun.İşte  Merz  bir Alman  devi.Bizi  22 Mart  Perşembe  Halle 10 stand T-038  de  ağırlayacak.Bu  ağırlamanın sebebi  işbirliğinin  başlaması.Onlardan ürüne  CE  belgesinin  muayenehanede kullanışını ve sağlık raporu alıp onu sağlık turizminde kullanmasını öğreneceğiz.Bizim dernek  üyelerimiz  yurt  dışından hasta alıyor.O nedenle  bu artık ihtiyaç haline geldi.bizde  mesleki derneğimizle sanayiciden ve Alman Meslek örgütünden bunları öğreniyoruz.Bu  yüzden İDS  bizim için bir fırsat’

ER  METAL – SÜLEYMAN KARA : Ben  aslında  fizik mühendisiyim.Ama  baba mesleği  olan   diş sektöründe  imalatı  sürdürüyorum.Bir  ülke  ile  ihracata  başladım.O ülke  benim malımı  çöpe attı.Bugün  22  ülkeye  ihracat  yapıyorum.Köln  Messe  fuarına  İngiliz  benimle  5 yıllık anlaşma yapmak üzere geliyor.Bugün  bu durumdayız.İsviçre de Türk  Dişhekimi  meslektaşınız  bizim  ürünümüzü  kullanıyor hem de  show-room  olarak  sergiliyor satış  yapıyor.Çin tabii  ki  bizi  de korkutuyor du.Ama bugün o korku da artık   yok.Neden   derseniz.Çünkü  ben artık Çin’e  mal satıyorum.40  fitlik 3 konteynır aşağı yukarı 120  laboratuar  malzemesi  şu an ÇİN de..Kimya ve fizik  benim ilgi alanım.Biz  mum  eritme cihazını yaptık.içine konulan sıvıyı (kimyasalı) 15  günde  bir değişen sıvı bu; bunuda teknopark ta  kimyasalını  çözdük ve artık oda iç piyasada yapılıyor.30  sn de temizliyor.12  tane açılmış  mufla 1 dk da iş bitiyor.Aslında  ben devletime  ürüne  ithalattan dolayı  verilen harcamanın önüne geçerek  döviz kaybına engel oldum ve export  ile  döviz kazandırdım  devletim de  bana bu  çalışmalarımda  KOSGEB  desteği  verdi.Bugün de  buralardayız.’

 

İSTANBUL  DİŞTEKNİSYENLERİ ODASI (İDTO) BAŞKANI : YAVUZ ERPINAR
‘Bildiğiniz  gibi  biz  oda olarak  bu yıl  Türk Dişhekimleri Birliği  ve İstanbul Dişhekimleri  Odası  ile  ondördüncüsü  yapılacak olan  kongreye  ve fuara  katılıyoruz.Bu  fuarı  burada tanıtmayı  arzu  ediyoruz.Zaten  bizim  oda  yönetiminden  dişteknisyeni  meslektaşlarımızdan Almanlarla  iş yapanlar var.Onlarda buradalar.Biz  KÖLN Diş Teknisyenleri Odası  başkanı ile  görüşeceğiz.Meslek  eğitimi ve mezuniyet sonrası  eğitimle alakalı  kişilerle de görüşeceğiz.Amacımız  zora  giren  ve bir türlü çıkmayan meslek yasamızın en iyi şekilde çıkmasına  eğitim içeriğinin  eksiksiz  olmasına  özen göstermektir.Yanımızda  Dişhekimleri de var’

DENTSAN  ETHEM ARSLAN:
‘Bu  sektöre  hizmetim  30  yılı geçti.Ama çok şükür  bugün  dünya markası olduk.AMTTAK MEDİKO  bir İngiliz  firması.Amerikan firması  ADEC buradan CE  belgesi  almış.Bizde  firma  olarak oradan destek aldık.Ürünlerimiz  dişhekimi  koltuğu ve üniti; otoklav ışınlı dolgu  ile aksesuarlardan oluşmakta.Burada  ilk kez  özellikle implant çalışan Avrupalı Dişhekimlerinin  çok tercih ettiği  bir kez kullanılan ve otoklavda  steril edilen  kreşuvar yaptık.İhracat  departmanımız  burada  çok ilgi  görmesi  bizi  şaşırtmıyor.Her  İDS  de bir  başka yenilikle  buradayız’

TEKMİL AŞ: ARTO  PABUCOĞLU

.Firmamız Türkiye de dental ünit -fotöy üreticisidir..Ürünlerimiz DIN EN ISO 9001 :2000 DIN EN ISO 13485:2003 CE 0535 sertifikalarını Alman denetim firması tarafından verilmiştir.
Birçok Avrupa ülkelerine ihracatımız mevcuttur.Firmamız ayrıca Türkiye’de birçok firmanın distribütörlüğünü yapmaktadır.Firmamız IDS fuarında  yanlızca  kendi üretimlerini sergileyecektir.3 modelin tanıtımı yapılacaktır.


Dentha Haber Ajansı / 2007-03-20Editör Dental Gazete    Tarih 18 Temmuz 2014, 00:52

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84