• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
HER ALANDA BAŞARI SEKTÖRÜN ADINI DÜNYAYA DUYURDU?

HER ALANDA BAŞARI SEKTÖRÜN ADINI DÜNYAYA DUYURDU?

Yıllarını mesleğe adamış yurt dışındaki yüzlerce Türk insanı her alanda olduğu gibi diş sektöründe de dünyanın dört bir yanında söz sahibi.

Geçtiğimiz Mart ayında Almanya’nın  Köln  şehrinde  yapılan Diş Hekimliği Fuarı (İDS) bu tezi  bir kez daha doğruladı.İDS  Standları   onurla  bayrağımızı  dalgalandıran  Türkiye’den  gelen  imalatçıları  konuk ederken;   Malezya – Amerika  ve  Avrupa    ülkelerinin   işlerinde  başarılı  Türk  yöneticilerini  de  değişik  adlarda açılan standlarda   konuk etti.   
Tüm dünyanın gıpta ile izlediği bu performansı yakalayan genç ve dinamik Türkiye’nin diş sektörü içinde bulunduğu kabuğu  kırdığını  bu tür fuarlarda  göstermiş; bunu ikili ilişkilerle dünyanın dört bir yanında kabul ettirmiş  oldu.
İşte sektörün  yurt  içinde ve  yurt dışında  ülke ve sınır tanımayan başarısının  öyküsü:
Adı Süleyman Kara..
Aslında kendisi fizik okumuş. Ama baba mesleği olan diş sektörüne  masa-sandalye-dolap imalatı   işinin başına  üniversiteyi  bitirince geçmiş… Ajansımıza  ilk  röportajını  ofiste vermiş; biz de  kameralarımızla  hem imalatının  gücünü  hem de   2007 Köln Fuarındaki standında geliştirdiği klinik ve laboratuar çalışma tezgahlarını  görmek amacı ile  kendisini  fuar  alanında  tabir  yerinde  ise  ER METAL’ i   ER MEYDANIN’ da görmeye gittik..
Süleyman  Kara  mikrofonlarımıza şunları söyledi:  “Biz  şimdiye kadar  Türkiye’de  boş durmuşuz.Niye  derseniz.Bakın bu masa İngiltere de 800 Pound;Yunanistan da 1200 Euro.Ben bunu İngiltere’ye 400 euroya veriyorum. İngiliz benimle burada anlaşma yapmak için bekliyor. 5 yıllık sözleşme imzalamamı istiyor. Bana diyor ki bu maldan sonra (5 yıl sonra) İtalyan malını artık İngiliz piyasasında göremeyeceksiniz.Benim verdiğim diğer bir  masa da 5000 Euro.Aynı  masayı 15.000 Euro’ ya veriyorlar.Demin de  dediğim gibi biz Türkiye de  bu zamana kadar boşa durmuşuz..’’
İşte  bu heyecanla  katıldığı  fuarın  verimini  anlatan  Ankara’lı  imalatçımızla  fuar  öncesi çektiğimiz  video-klip röportajında da aynı anlatımı  aynı heyecanı  görmüştük.Amacımız  onu  dev ülkelerin arenası  Köln  İDS  ortamında görmek idi.Gördüğümüz  şu  ki; Türk üreticisi verdiği bilgilerin gerçekleşmesinin heyecanını yaşıyordu; on binlerce insanın ziyaret ettiği Köln Messe 2007 IDS ’de  neşesine  diyecek  yoktu.Bizim  gittiğimiz   anda  Düsseldorf  Ticaret  Ateşemiz Cevdet  Baykal’ın  ER-METAL standını  ziyaret edip  bir isteklerinin  olup olmadığını  sorması  firma sahibi Süleyman Kara’yı  daha da  heyacanlandırıp sevindirmişti.
Almanya’dan Kavo, İtalya’dan Erio  ve  Dental-Art; İspanya da Mestra gibi firmalar karşısında bu başarıyı elde eden Süleyman Kara ve oğlu sadece havaleli ürün ile değil teknolojik değişimlerle de dünya devlerinde şaşkınlık  meydana getirdi. Diş teknisyenlerinin pişirme cihazı olan; mum ile suyu birbirinden ayıran kimyasalı 70 Euro’ dan satan Avrupalı üreticiye litresi 20 Euro’ dan nasıl satıldığını gösteren  firma sahibi; 30 saniyede 12 adet açılmış mufla koyarak bir dakikada pişiren bu  cihazın (otomatik mum eritme cihazının)  içine konulan  bu olmazsa  olmaz  kimyasalın   zaten Türkiye   devlet  diş hastanelerinin  de çok tercih ettiği  bir mamül  olduğunun  vurgusunu  yaptı.Anlaşılan  nano  teknoloji ile kalifiye  iş gücü  ve devlet fuar  desteği  dönüp dolaşıp  Türk  hastanesine  katma değer olarak dönmüştü..

ÇİN  TÜRK  İNSANI  İÇİN KORKULU  RÜYA  DEĞİL..

Türkiye’deki Üreticiler için Çin’in korkulu rüya olmasının değiştiğini görmek mümkündü  İDS  2007 fuarında …
Çin standına  ve Amerikan standına giden ekibimiz Amerikan standının tam karşısında  Türkiye’den gelen diş hekimliğine koltuk  üreten imalatçı  DENTSAN’ ı buldu.
Dev  ABD  bayrakları  ile donatılmış  oldukça  büyük olan standın  tam karşısına   Türk  bayrağı  asmış Dentsan. Kendi imalatlarını  standa  koyan  firma  ile  fuardaki  iş  yoğunluğundan dolayı ne yazık ki  kameralı görüşme  yapmak mümkün olmazken;  standa randevulu gelen müşterilerine mani olmamak için röportajımızı  iptal ettik.İtalyan  Diş Endüstrisinin  koltuk  üreticisi  firma  Dentsan’a  ortak iş önerisi için gelirken;  firma sahibi  Ethem  Arslan   kendi firmalarının özelliklerini  ve avantajlarını anlatmanın   yanında  ülke  avantajlarını da  anlattığını  ısrarla  bu konu  üzerinde durduğunu  bildirdi.Fas’tan gelen bir gruba yüzde  yüz  Türk malı  B grubu otoklavın  üstünlüğü anlatılırken  ürünlerin  hemen  üst  köşesinde  ABD  standının  tam karşısında  al-kırmızı  Türk bayrağı   dev  rakiplerine   kalite  ve süreklilik  ile  hizmet  veren  Türk  diş  sektörünü   onuruna  layık  anlamlı  yerini  aldı.
Salon  10 da    Benlioğlu  Standında     imalatçımız  bayan  aynı  gururu  yakalamış  aynı heyecanı  bize aktarmaktaydı..Bir  başka Türk imalatçısı  Dişhekimi  Zülal  Benlioğlu  Ülkeye  kazandırdığı  dövizleri  ihracat yapan firma özelliklerini;  çok yoğun talep alan ışınlı dolgusu ile ön plana çıkışlarını   eşi  ile bizlere aktardı.

ORGANİZASYONDA  BASINA  ÇOK  ÖNEM VARDI…
22 Türk firmanın tek tek dolaşmak ve başarı öykülerini yerinde kaydetmek isteyen Dentha Haber Ajansı kameralarına büyük kolaylık gösteren Köln Fuarı Basın Takip Bürosu yetkilileri özel otopark tahsisinden ücretsiz katalog ve ameliyat yayınlarından; bilgisayarlara  ve oda desteğine  kadar  her türlü  desteği sağlamışlar; ancak   tüm olanakların sağlanmasının yanında tek imkansız olanı (zamanı) sağlayamamışlardı.
Dev organizasyonları  bir araya  getiren  Almanlar  yılların  tecrübesini  bu kez  cam fanuslar içinden  yayına aktararak yaptılar.Ameliyat yayınları büyük kalabalıklarla izlenen  150.000 sektör mensubunun ziyaret ettiği fuar 2007 de diş teknisyenliğine de  önemli bir yer ayrılmıştı.Dişteknisyenliğine yönelik  imalat  yapan Alman firması Merz  Dental  Türkiye’den  gelen  misafirlerini  Halle 10  da  ağırladı.
İstanbul  Diş Teknisyenleri  Odası (İDTO)  Başkanı  Yavuz Erpınar’ la  dişteknisyeni  eğitmen Doçent  Cüneyt  Sefer  bir  Türk  olarak  çalıştığı  Merz  firmasında   Türkiye’den  sorumlu   kişi  niteliği ile  görüştü. Alman  Sağlık  Bakanlığında  Dişteknisyenliği  görevlerin de  bulunmuş   üst   düzeyde  işler   yapmış  kişilerle   Hamburg  Dişteknisyenleri  Başkanını   görüştüren  Cüneyt  Sefer  İDTO  Başkanı Erpınar  ile   eğitimi  ele aldıklarını  ve Türkiye  Diş Teknisyenliği  için gereken desteği  vereceklerini söyledi.
‘Sefer  Türk  olmam  ve  bu eğitimi  almam  Türkiye’den  sorumlu olmam  bana bu sorumluluğu  verdi.Yıllardır  Avrupa’ nın   birçok ülkesinde  eğitim verdim.O nedenle  eğitime  ait  ne biliyorsam  ülkeme  vermeye hazırım.Burada   endüstri  ile  yani biz Merz  fabrikası  olarak  devletle iç içe  beraber  çalışıyoruz.Görüyorsunuz  standımızı verdik.Hamburg  Diş  Teknisyen Başkanı  oturmuş  teknisyen okulundan  gelenlere  diş nasıl dizilir  onu gösteriyor.Biz  bu  şekilde  üniversite  ve  devletle  herkesle  işbirliğindeyiz.O nedenle  Yavuz beyi davet ettik.O nedenle  sizi çağırdık.aynı  desteği Türkiye’ye de  vereceğiz.’ dedi
Cüneyt Sefer’in başarı öyküsünü standında dinleyen Dental Gazete genel yayın yönetmeni Metin Gürsan’da  firmanın ilgili  ihracat  müdürüne  İstanbul Dişhekimleri  Dayanışma ve Dostluk Derneği  Yönetim Kurulu  Başkanı olarak  Almanya-Türkiye  dernekler  arası işbirliği için  şükran  plaketi verdi.Daha  sonra  eğitime  ait  bir dosyayı  sunan  yetkililer  Almanya  Dişteknisyenliği  eğitim sistemi ve  işletmelerdeki   uygulanması hakkında   bilgi  vererek Dentha Ajans’a  özel  röportaj  verdiler. İlgililere Türkiye’de eğitime verdikleri destekten dolayı şükran plaketi veren İstanbul Diş Teknisyenleri Odası Başkanı Yavuz Erpınar  eğitim konusunda Alman Sağlık Bakanlığı yetkilileri, Hamburg Diş Teknisyenleri Odası Başkanı ve Diş Teknisyenliği Endüstrisi eğitimi veren ilgililerle iki günlük bir görüşme yaptı. Erpınar’ ın  Türkiye’ye ve oda başkanı olarak kendilerine gösterilen ilgiden dolayı verdiği teşekkür plaketinin   yanında İstanbul diş teknisyenleri odası yönetim kurulu üyesi  Muharrem  Değerli  ise Yetkililere “Tatlı yiyelim tatlı konuşalım’’ diyerek Türk lokumu hediye etti.
Merz dental Türkiye sorumlusu  eğitmen diş teknisyeni Doç. Cüneyt Sefer Türkiye’nin çok dinamik bir pazar olduğunu yüzlerce talep aldıklarını eğitim için Almanya’dan  giderek  kendilerinin İskandinav ülkeleri -İtalya gibi ülkelere uyguladıkları  aynı metodu Türkiye ‘de de uygulamak istediklerini söyledi. Cüneyt sefer bu amaçla bu çok önemli fuarda Türkiye’den gelenlere bu Türk gününü yaptıklarını  sözlerine ekledi.

BANAT   YERLİ  DİŞ FIRÇASI  ÜRETİMİNİN  ONURU
Bizim  ülke  etüdü  olarak değerlendirdiğimiz  İDS  Fuarına  yerli firma katılımları arasında  bir  diş fırçası  üretiminin  bulunması   sanki  sektörün  yelpazesini  tamamlayan bir  tanım oldu.
Banat  AŞ.firmasının   dış ticaret  direktörü  Kamil Keser’e  ulaştığımızda  kendisi  beş dakika önce  standa  niye gelmediğimize  hayıflanırken  bunun sebebinin  standa  beş dakika  önce Dusseldorf  Ticaret  Ateşemizin  gelmesini gösterdi.Bu da  bize  gösterdi ki  oralarda  devlet  tarafından sadece  ziyaret bile ne kadar önemli..Onu  anlamak için   ihracat  yetkilisinin  gözlerine bakmak yeterli oldu.Kamil  Keser  Türkiye  adına diş sağlığında  dev üreticilerin olduğu  İDS  fuarında  o  heyecanla  mikrofonumuza  şunları söyledi:
‘Banat  olarak  biz 2007 fuarından önce 2005 yılında bu fuara katıldık. O fuarda çok iyi neticeler aldık, ve  bu fuara da katıldık. Şu ana kadar umduğumuzdan daha iyi gidiyor. İnşallah bu şekilde devam eder fuar sonuna kadar. Şu anda bizim hala hazırda bu fuarda yeni 3 kompenetli diş fırçalarımızı müşterilerimizin beğenisine sunmak için buraya getirdik. Yeni fırçalarımız var. Onları da yıl sonuna kadar daha şu anda hazırlık aşamasında olan ürünlerimiz var. Müşterilerimize şu anda getirdiğimiz fırçaları  sunmamız gayet iyi bir şekilde bunların tepkilerini aldık şu ana kadar.
Biz Banat olarak uluslar arası firmalarla rekabet ediyoruz. Türkiye de bizim rakibimiz olan firma bizim pazar payımıza  sahip değil uluslar arası firmalarla mukayese ettiğimiz zaman kalite olarak onların seviyesinde fakat fiyat olarak onlardan daha iyi fiyatlar sunabildiğimizi söyleyebilirim açıkçası.Hem Avrupa hem Avrupa dışından gelen diş hekimleri bu ürünlerimizle ilgili bizden bilgi almak istiyorlar nerelere ihracat yaptığımızı ürünlerimizle ilgili ne gibi sertifikalara sahip olduğumuzu hangi kalite standartlarına sahip olduğumuzu bunlarla ilgili detaylı bilgi talep ediyorlar. Biz de bunları kendilerine iletiyoruz.
ENGEL  TANIMAYAN  DİŞHEKİMİ  KÖLN DE  DE ENGEL   TANIMADI..
Normal  çalışma hayatına  bir kaza neticesi  engelle devam  eden  dişhekimi  ortodonti  uzmanı  Dr.Barış ÜNLÜ Köln Messe  İDS 2007  de  ekibi  ile katılmış  STANDINA GELEN  her  hekime  ayrı ayrı  ilgi  göstererek  labaratuarının yaptığı  protezleri tanıtmıştı. Kameralarımızın  kendisini  bulmasından  memnun olan Dr.
Barış  Ünlü   mikrofonumuza   şunları söyledi :
‘Biraz önce  bir Bulgar hanım geldi aa  dedi biz size 250 km uzaktayız. Tabiki sizinle çalışmayı tercih ederim  dedi. Yani inanılmaz memnunluk  vardı suratında.Büyük gülücüklerle ayrıldı buradan. Mesela böyle bir aygıtı böyle bir aktivatörü 120-150 euro arası yapıyoruz  ve 120 euroluk aparatı buradaki teknisyen 350 euroya yapıyor. Yani biz 120 euroya yapıp sattığımızda yine de para kazanabiliyoruz hem de güzel para kazanıyoruz. Devletimize Allah zeval vermesin ve biz yinede bir miktar destek alıyoruz. İhracatçılar birliği bize stand ücretimizin %50 sini geri ödüyor. Allah razı olsun. Devletin şöyle bir organizasyon yapması durumunda yani bir Türk Stand’ı büyük bir Türk Stand’ı   gerçekten göz alıcı bir Türk Stand’ı yapması durumunda  bize  ihracat desteğini vermesin  yani  %50 desteğini vermesin ama büyük bir Türk Stand’ı yapılmasına yardımcı olsun.Firmaları birleştirici bir konumda olsa ve anlayışı da insanların  birbirini destekleyecek  şekilde anlayış yaratmaya çalışsa tabii ki ülkenin imajı çok daha büyük olacaktır.’
DİŞ TEKNİSYENLERİ  MACARİSTAN dan  MALEZYA  ya  KADAR  UZANMIŞ..

Hintel  Firmasının Türk  ortağı  dişteknisyeni  Hazma  Osanmaz       fuarın ilgi  çeken  zirkonyum  makine alanında  Alman –Macar  ortaklı  yatırımın  Türkiye  uzantısı olmuş;  içinde  bilgisayar  uzmanı  dişhekimi – dişteknisyeni  ve en önemlisi de  Panasonic  Firması  gibi  bir  finans  devinin  işbirliğini  izler olmuş..
Hazma  Osanmaz   Türk  Diş Sektöründeki  açmazların  öncelikle  kendi  meslektaşlarından  geldiğini; anlaşılmaz bir çekememezlik  olduğunu  bunun için  yurt  dışındaki başarılarını  ve birikimleri  bir türlü ülkemize  aktaramadıklarını  söyledi.
1990  lı  yıllardan  buyana  bu ekiple  tanışan  Osanmaz’ın  en büyük amacı  Almanya’da  aldığı  eğitimin üzerine  oluşturduğu  bu ekonomik  işbirliğinin  teknolojik yanını   Türk Diş Hekimliği  Fakültelerine  ve teknoloji  desteği  isteyen  üniversitelerine  aktarabilmek.
Kapanış günü röportajını  bir  başka  ülkede  Türk  adını  duyuran  ve ürünü ne  Türkiye  ile Malezya’nın isimlerini  veren  dişteknisyenine ayırdık..
TURCOM SERA adı  ile tüm dünyaya  adını   duyuran bir diğer dişteknisyeni  Adnan Bozdemir’in   öyküsüne ayırdık..
Haber Ajansımız Malezya’dan  tüm dünyaya ulaşan başarıyı  sizlere  ayrı  bir dosya halinde sunacak.Ancak  bu  yazıya  manşet  olan   ‘Türk insanı ülke sınır tanımıyor’  başlığına birebir uyan  Adnan Bozdemir’in   başarısına kısaca değinelim  istedik..
İstanbul Erenköy’de uzun yıllar mütevazı laboratuar hayatını sürdürmüş  Adnan Bozdemir.
Laboratuar teknisyenliği yaşamına  Türkiye’den  sonra  Suudi Arabistan’ın Cidde şehrinde  devam etmiş; ardından Malezya yı eklemiş.Kısaca  öyküsü  bu olan dişteknisyeni  Köln  Messe  İDS  de  hit  yaparak  zirveyi  yakalayanlar arasında.İsmi  bizde saklı  bir  dünya devi  firmanın  kendisine 100.milyon dolar  telif hakkı tanıyarak  öncülük etmesini istediği  vatandaşımız ne yazık ki yurt  içinden  Türk  idari  makamlarınca  yeterli  ilgiyi  görmemiş.
Yaptığı  imalat için kendisinden  yıllarca vergi- harç  vb giderleri almayan Malezya  devletine  şükran duyan Bozdemir  Filipinlerden  Kanada’ya    tüm  dünyaya  mal satarken  standında  dişhekimi ve dişteknisyenlerini  beraber  kameralarımıza çıkararak  üründeki  başarısını anlattırdı.
Adnan Bozdemir  ayrıca  yıllar önce  nasıl Türkiye’de  Şişe Cam Üretimine Know-How teklifini   sunduğunu ; kendisinin  Her gün 20 saat çalışarak 4 yıl süren  3000 den fazla deney yaptığı  ürün  için nereden  ilham aldığını;  ve  kendisini Türkiye’den  kaçıran  zorlukların  neler  olduğunu   Dentha Ajans  ÖZEL’e  anlattı.
(Dentha Haber   – KÖLN /
Özel Haber 2007- / Haber Ekibi: Metin Gürsan- Ertuğrul Erdem- Metin Basut- Mikail  Cebeci )

(NOT. Yayın kurulumuz bu   Haber ÖZEL i  yayınlamama kararı almış gerekçesini aşağıda açıklamıştır…)

GEREKÇE :
Yıllarca  bu  sayfalardan  yayınladığımız  haberleri  ilgi  ile okuyanların dışında  buradan  alıntı yaparak  işleyenlere  engel olmak  ve  gerçekten  ülkesini  seven   dur-durak  bilmeden dünyanın dört bir yanında  TÜRK  ve TÜRKİYE  adını  duyuranlara  saygı  amacıyla  (Özelliklede  dişteknisyeni  Adnan  Bozdemir’ in  yurt  dışında bulunduğu  çok hassas  stratejik   maddi- manevi   yaşamsal  tehlikelerini  düşünerek) şimdilik  ona ve yüzlerce kişiden  oluşan ekibine  koruyucu  amaçla  bu  dizi  röportajı  yayınlamıyoruz.
(Bir  müddet  sonra  özel  koşullarda  yayına alacağımız bu  ürüne  ait  açıklamalara Türkiye’den  ve Dünya’dan ilgili  artı  kişilerin katılımını  da sağlayacağız.Onların da  can ve mal  güvenliğinin  yanında akademik  ünvanlarının   sorumluluğuna  olan   sonsuz  saygımızla  ilgilidir  bu özel haberin yayınlanmaması…
Araştırmacı – Gazeteci  sorumluluğu ile  yetkililerden   gelecek  açıklamalar ışığında  belki   tamamı olmasa bile  bir kısmı  ile yayınlanacak  olan yazı dizimizi  ilerleyen  zamanlarda  diğer ajans  haberlerinde de izleyicilerimizle  paylaşacağız…Saygılarımızla.)

Dentha Haber Ajansı / 2007-04-08Editör Dental Gazete    Tarih 18 Temmuz 2014, 00:53

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84