• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
İZMİR ÇİN’İN ÖNÜNÜ KESMEYE ADAY

İZMİR ÇİN’İN ÖNÜNÜ KESMEYE ADAY

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Esnaf Sanatkarlar Birliği, Ege Sanayi Odası; İzmir Ticaret Odası gibi önemli kuruluşların maddi ve manevi destek verdiği 1-3 Haziran 2007 Diş Teknisyenliği 2. Kongresinin tanıtım toplantısı dün İzmir’de yapıldı.

Diş sektörünün önemli ve güçlü bileşeni diş teknisyenlerinin ikinci şahlanışı olarak değerlendirilen kongre ve sergisi İzmir’in  Tepekule iş merkezinde yapılacak.
Üç gün sürecek olan kongrenin ev sahipliğini İzmir Diş Teknisyenliği Odası yapacak. Oda Başkanı Hafız Karabulut basına yaptığı kahvaltılı tanıtım toplantısında öncelikle İzmir’in protez yapım işinde güçlü bir il olduğunun  ortaya çıkmasını  istediklerini  bu hali ile İzmir den  Çin’e kayan iş potansiyeline talip olduklarını vurguladı.
Başkan Karabulut’un açıklaması özetle şöyle:
“İzmir bildiğiniz gibi kongre ve turizm şehri. Geçtiğimiz yıl İstanbul Cevahir Otelde yaptığımız 1. kongremizin 2. sini bu yıl İzmir’de yapmaya karar almıştık. Sizlerinde bildiği gibi bu kararı İstanbul Kongresinin hemen ardından İzmir’de sayın valimize bir sunum yaparak aldık. Başta sayın valimiz Büyükşehir Belediye Başkanımız, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanımız sayın Mehmet Ali Susam, Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Sayın Tamer Taşkın, İzmir Ticaret Odası Başkanı sayın Ekrem Demirtaş, TDB İzmir Oda Başkanı sayın Turgan Ülker;
Ankara Oda Başkanı İhsan Tomruk, Antalya-Konya  Denizli Maraş Hatay Diş Teknisyenleri Başkanları ve yüzlerce meslektaşımızın desteği ile bugüne geldik.
Artık diş teknisyeni teknolojiyi takip eder bilgi transferini yapar hale geldi. Bugün İzmir’de I3O  kadar  diş protez laboratuarı  5 ile 250 kişi çalıştıran kobilerdir ve pazarları da Avrupa’dadır.  Fransa’dan Almanya’dan  bu laboratuarlara  diş protez ölçüsü gelmekte oraya bitmiş mamul gitmektedir.
Finlandiya’dan -İsveç’ten ithalat yapmaktayız. Yani hem mal alan hem ürün satan işletmelerin sahibiyiz. Sektörü bir araya getirdik. Alman firma bizim kullandığımız ürünü bizim sergimizde gelip anlatıyor. Bize sunum yapıyor. Bizde o eğitimle ve o malzeme ile onların Uzakdoğuya gönderdiği işlerin daha kalitelisini daha kısa zamanda yapıp geri gönderiyoruz. Avrupa’dan Çin’e giden diş protez işlerinin %50 potansiyelini yakalamak hedefimiz” dedi.
Diğer yandan İzmir diş teknisyenlerinin yakaladığı ihracatın yurdun dört bir yanından ilgi ile izlenmekte olduğunu kendisine hatırlatan  Dentha Haber Ajansı muhabirine verdiği yanıtta Oda Başkanı Hafız Karabulut;
“Burada tabi ki tek değiliz. Takım ruhu ile çalıştık. 2. kongremizde de tüm katılımcı meslektaşlarımıza yurdun her yanından gelecek olan meslektaşlarımıza bu işi nasıl başardık; diş protezde ihracat  nasıl yakalanır? onları bu merkezde; bu salonlarda anlatacağız.Meslektaşlarımızla  bunu da konuşacağız. Biz paylaşmadan yanayız tıpkı 21 dernek ve oda kurumunun bu görevi paylaştığı gibi. Tıpkı Büyükşehir Belediyesinin otobüsleri Almanya fuarından örnek alarak  bizim kongremiz süresince katılımcılara ücretsiz tahsisi gibi… Ya da sanayi odamızın yurt dışında 28 odaya bizim çalışmalarımızı posterlerimizi duyurma işini paylaştığı gibi..Tüm bunlarla  İzmir’in  paylaşımcı bir il olduğunu gördünüz.Burada herkes kapısını diş teknisyenliği mesleğine sonuna kadar açtı. Biz de ayaklarımızın üzerinde duruyoruz. İhracat yapıyoruz. İmalatçıyız. İmal ettiğimizi  Avrupa’da  hastaya takıyorlar. Kimse bu fuarı önemsememezlik yapmadı İzmir’de.. O nedenle 2. Türk Diş Teknisyenliği Fuarı çok açılımlar getirecektir. Bu  kongreden   sonra bazı kurum ve kuruluşlarla birlikte yapılan diş teknisyenliği fuar ve sergileri de  olacaktır. Olmalıdır da. Ama İzmir 2. sini  başarılı verimli halde yapmayı başaracaktır. Bu basın toplantısına ilgi bunun başlangıcıdır. Bizler Türk diş hekimini ve teknisyenini bu kongre ve sergimize bekliyoruz. Güzel İzmir’in İnciraltı sahiline Körfez turuna hepinizi ev sahibi oda başkanı ve platform arkadaşlarımızın adına davet ediyorum.” dedi.
Kongrenin  destekleyici  kurumlarından İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı  Mehmet Ali Susam; İzmir Ticaret Odası Başkanı  Ekrem Demirtaş, İl sağlık müdür  yardımcısı  Güney Aktaş  ve  Diş Teknisyen Platformu  Ankara Oda Başkanı İhsan Tomruk  birer  konuşma ile  sergi  ve kongrenin önemine değindiler.

Dentha Ajans / Kamera EgeTV / 2007-05-11Editör Dental Gazete    Tarih 18 Temmuz 2014, 00:56

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84