• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
BEKLENEN MANZARA.. DİŞTEKNİSYENLERİ KONGRESİNE AKADEMİK DESTEK

BEKLENEN MANZARA.. DİŞTEKNİSYENLERİ KONGRESİNE AKADEMİK DESTEK

Bu yıl ikincisi İzmir’de gerçekleşen Dişteknisyenleri Kongre ve Fuarı Ege Üniversitesi öğretim üyelerinin desteğini aldı.

Tepekule  Kongre  Merkezinde  dün (1 Haziran 2007)  başlayan  etkinlikleri  izlemek üzere  İzmir’ e  giden Dentha Haber Ajansı’nın  verdiği  bilgileri  size  kongre süresince  üç gün boyunca resim yazı ve kamera  görüntüleri ile iletmeye çalışacağız..
İlk  başkanlığını  Prof.Dr.Özlem  Seçkin’in   yaptığı  oturum  Prof.Dr.Özlem Seçkin’in dişteknisyenlerine  malzeme bilgisi  vermesi ile başladı.Daha  sonra Prof.Dr.Atilla Kesercioğlu; Prof.Dr.Birgül Özpınar; Prof.Dr.Serdar Çötert’in   yönettikleri  oturumlara  geçildi.Malzeme  bilgisi; oklüzyon; iskelet  planlaması; çiğneme de laboratuarın bilmesi gerekli işlemler  gibi önemli konulara değinildi.Diğer  yandan Dr.Gülcan Coşkun Akar    dişteknisyenlerine  sağlık  açısından  ne kadar  risk  altında olduklarını anlattı.Akşam İzmir  Körfezinde  yapılan bir gezi  ile  kongrenin  ilk günü son buldu.

İKİNCİ  GÜN DİŞSİAD  BAŞKANI  FUARA  KATILDI..
Kongre  ve fuarın  ikinci  günü  merkezi İstanbul da  bulunan  kısa adı DİŞSİAD  olan  Diş Sanayici ve İş Adamları Derneği  Başkanı  Dişhekimi  Bekir Mannas  fuara  katılarak  Tepekule  Kongre Merkezi  Roof salonunda  dişteknisyenleri ile  grup toplantısı yaptı.Yapılan toplantıda  fuara  ait  işbirliği ve 3.gün yapılacak olan meslek sorunlarında   konuşulacaklar  hakkında  bilgi verildi.
Prof.Dr.Birgül Özpınar; Prof.Dr.Serdar Çötert’in   birlikte sundukları  eğitim konusunda ise uygulamalı eğitimin diş protez teknisyenliği mesleğindeki   önemine değinerek  el becerisini  geliştiren derslerin alınmasını ve  meslek  eğitimine mutlaka  bir alt yapı  ile başlanması  gerekliliği  vurgulandı.Sunumda  yurt dışında  Dişteknisyenliği  konusunda  eğitim veren kurumlarla  yurt içinde  eğitim veren kurumların  karşılaştırmalı  olarak  mukayesesi  yapıldı.
Ağırlıkla  protez uzmanlarının  sunum yaptıkları  kongrede  ortodonti teknisyenlerinede eğitim içerikli sunumlar yapıldı.Hangi  malzemenin  hangi  apereyde  kullanılacağını anlatan Prof.Dr.Erdal Işıksal ve Dr.Çınar  Atagün  ortodontik  apereylerin  dişteknisyenlerince laboratuar ortamında yapılmasının  önemine değindiler.Prof.Dr Mehmet Sonugelen ise  günümüzde  laboratuara  iş gönderen dişhekimlerinin yüzde 80 ninin  iş planlaması yapmadan  işi laboratuara  gönderdiğini  bununda  teknik alt yapıda  imalatta sorunları  beraberinde getirdiğini  kuvvet  dağılımının ve  bunu planlamanın hekim tekniker işbirliği  ile yapılması durumunda  minumuma indiğini  belirtti.
Dr.Gülcan Coşkun Akar  sunumunda   Dişteknisyenliği  mesleğini yapanlarda  krom kobalt  metal yada akrillerden dolayı  oluşan  göğüs hastalıkları ile  alerjiler  ve  uzun dönemde görülen  psikosomatik  hastalıkları  anlattı.

Dr. UĞUR ERGİN İSTANBUL’DAN KATILDI
İstanbul Üniversitesi Sağlık  Hizmetleri  Meslek Yüksek Okulu  Ağız Diş Sağlığı ve Diş Protez  Programları Öğretim   Üyesi  Dr. Uğur Ergin  cumartesi  günü (bugün)   ‘24 Ayar Estetik’ başlıklı  konuşmasında   elektroşekillendirme olarak  bilinen  galvano sistemi ele aldı. 24  ayar  saf altın kullanılarak  hazırlanan sistemde  özellikleri anlatan  Dr. Ergin  daha sonra  Dentha Haber Ajansı’nın kongre salonunda bulunan stüdyo kameralarından  İstanbul’a  bağlanarak  haber yayın koordinatörlüğünün  sorularını   yanıtladı.
Salon sunumlarındaki  başarısının  yanında  teknisyen  dünyasında  tanınmış  ismi haline gelen öğretim üyesi  Dr. Uğur Ergin  bugün dişteknisyenliğinin kendi sorunlarına sahip  çıktığını; gelip bu fuarlarda  öğretim üyelerinin anlattıklarını dinlediklerini söyledi. Kendisinden   ‘Diş teknisyenlerinin  ayrı ayrı fuarlarda  etkinlik  yapmasının değerlendirilmesini’  isteyen yönetmene
‘Süreç  biraz sancılı geçiyor. Bu doğru  ama  bu sancı da gelip geçicidir. Ortadaki  sorunlar çok büyük boyutlarda değildir. Bunlar diş teknisyenlerinin  kişisel  sorunlarıdır. Bir sürü  yanlış anlama var. Şu an  dişteknisyenleri  Türk Diş Hekimleri Birliği  gibi  çok güzel bir  birliği hak ediyorlar. Diş teknisyenleri  kendi haklarına  sahip çıkıyorlar. Bu arada diğer bir sorun biz diş teknisyenliği programları öğretim üyeleri olarak birbirimizi  tanımıyoruz. Ben sizinde (Dentha Haber Ajansı’na)  katıldığınız Adana toplantısında Çukurova Üniv. Ceyhan Sağlık Hiz. M.Y. Okulu müdürü ile tanıştım. İzmir’e gelince Ege Üniversitesi’nin Diş Teknisyenliği programındaki sayın öğretim üyeleri ile tanışma fırsatım oldu. Bizim de kendi aramızdaki koordinasyonu arttırmamız gerektiğini düşünüyorum. Diş teknisyenleri  hakkında  geçmiş yıllarda  Dental Gazete de yayınlanan röportajımda  ‘onlar  babasız  evlat’ gibi yetim kalmış demiştim. Ama şimdi görüyorsunuz ki diş teknisyenleri kendi kendilerine sahip çıkıyorlar. Öğretim üyeleri ve diş teknisyenliği okulları olarak da diş teknisyenlerine bizler de sahip çıkacağız; çıkıyoruz da..  Böylece  onlar babasız  evlat  değil artık  yayınları var, kongreleri var.
Kongrenin  ikinci  günü  Dentha Haber Ajansı’nın   gün boyu  süren değişik  röportajları   ile devam  ederken  katılımcılara  akşam gala yemeği verildi.


Dentha Ajans – İzmir / 2007-06-03Editör Dental Gazete    Tarih 18 Temmuz 2014, 00:59

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84