• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
14.DİŞHEKİMLİĞİ KONGRESİNİN AVANTAJLARI DEĞERLENDİRİLEMEDİ

14.DİŞHEKİMLİĞİ KONGRESİNİN AVANTAJLARI DEĞERLENDİRİLEMEDİ

Türk Dişhekimleri için yılda bir kez yapılan kongre ve fuar uygulamaları bu yıl beklenenin aksine verimsiz geçti.

Dişteknisyenleri  için  ilk kez katılımın  sağlandığı  kongrede  teknisyenler  adına  katılımcı  oda  ve dernek başkanlarından  birine dahi  açılış konuşmasında  yer verilmemesi  dişteknisyenlerince  protestoya neden oldu.
İstanbul da ikamet eden  dişteknisyeni 
Adnan  Ediş  İstanbul  Umum Diş Teknisyenleri ve Sanatkarları  Odası  üyesi  olduğunu ;  odası adına  başkanlarına  söz verilmemesine  anlam veremediğini söyledi.Dişteknisyeni Adnan  Ediş   oda  için tahsis  edilen  standın önünde  daha sonra şunları  söyledi:  ‘Bu  yıl  büyük umutlarla  bu  kongreye geldik.Artık bizde bu işlerin bir yerinden başlıyoruz diye sevindik.Açılışta  kongre  adına hep Dişhekimleri konuştu.O salonda  biz dişhekimlerini dinledik.İyi güzel de biz dişteknisyenleri işin neresindeyiz ? Anlayamadım? Benim  arka sıramda  oda başkanım Yavuz Erpınar  oturdu.Ona  protokolde  dahi yer verilmemişti.Biz dişteknisyenleri  olarak bu kongreye  para yatırdık.Ama hüsrana uğradık.gidin bakın  bize verilen Askeri  Müze’den   bir  kişi memnun değil.Bizim  odamızın adını  bile  bu  standın üstüne  yanlış yazmışlar.Bence  bu  kongrede  dişteknisyenlerine  ilgi  gösterilmemiştir.’ Dedi.


İstanbul Diş Teknisyenleri Odası  Başkanı  Yavuz  Erpınar  ise kongre  hakkında görüşlerini belirtirken ‘Biz  uzun yillar dır TDB ile  bu tür çalışmalar içerisinde bulunmamıştık.İlk defa böyle bir öneri geldi.Bunu seve seve iki camianın kaynaşması için  çok olumlu olarak karşıladık ve bu kongreye katılma kararı aldık ve bizim için bu başlangıç ileriki senelerde çok  yerlere gelineceği kanaatindeyim.’ Dedi.


Rumeli  salonunda   stand  alan diş deposu  sahiplerinden Sevenler Diş Deposu  yetkilisi
Metin  Kuyumcu   fuar hakkında  ‘Bence Kongre ve  fuarlar  aynı  anda olmamalı.Kongre ayrı olmalı fuar ayrı olmalı.Çünkü kongreye giren hekimlerimiz kongre   arası 15-20 dk yeterli kalmıyor.Dışarıda ürünü tanıyamıyor.Tanıtamıyoruz daha doğrusu.Yada kongre  araları 1 saat – bir buçuk  saat olmalı ki ürün tanıtalım Bize Almanya’dan Merz firması geldi.Bir malzeme tanıtımı yapmak istedi ama 15 dk arada  hekimlerin çoğu gelmiyor.Neden ? Kongreye yetişmek için;içerideki konuşmaları dinlemek için.’  Diyerek  görüş belirtti.

 

 


Diğer  yandan Dişteknisyenliği   Örgütlenmeleri  konusunda  meslek sorunları  bölümündeki  tüm görüşmelerde yer alan
Dr. Uğur  ERGİN’i   yönetmenimiz  kameralarımıza  demeç  vermesi için  davet etti..Dr.Ergin’e   kongre genel sekreterinin  görüntü  almasına müsaade  etmemesinden  dolayı    kongre  salonlarını  haber ajansı  olarak  protesto  ettiğimizi   anlatan  yönetmenimiz  ve ekibimiz kendisinden bu nedenle kongre  alanından değil de fuar alanında  röportaj yapılmasını  istedi.  Dentha Haber Ajansı  ile kongre alanı  dışında   (fuar alanından)  röportaj  yapan  Dr:Uğur ERGİN   şunları söyledi:
‘Tabi  sizlerin bu konuda  ne kadar haber yaptığınızı  Adana – Eskişehir – İzmir  ve diğer yerlerden biliyorum.Çoğunda  beraber olduk.Bu  içeri kamera alınmaması  durumu  hakkında yorum yapmak istemiyorum  ancak  fuar hakkındaki düşüncelerim şöyle;
‘Dişteknisyenlerinin   bazılarının  aralarında ayrıntılar varsa da bunun olmaması gerektiğini tekrarlıyorum.Yani bu konuda fikir birliği içerisindeyiz.Bunu burada onayladılar.Yine bazı toplantılar düzenlenecek.Herhalde  aradaki  bu  sorunlarda çok kısa bir sürede çözülecek gibi gözüküyor.
Şimdi tabi ki Türkiye şartlarında  TDB gibi bir birlik örgütlenmesi şu anda kısa vadede mümkün gözükmüyor. Büyük bir ihtimalle bu biraz zaman alacak. Ama kanunen olmasa da; hızlı bir şekilde fiili bir örgütlenmeye gitmek zorundalar.Bu artık nasıl olacak bilmiyorum.Bir federasyon mu olacak?Bir  platform benzeri çatı altında mı olacak? Bunu konuşacağız.Yani  karşı karşıya gelip bazı konuşmalar yapacağız.Herhalde Temmuz ayı içersinde toplantı düzenleyeceğiz.Yani daha tam kesinleşmedi bunlar ama bir birliğe doğru gidilecek.Yani fiili birliğe doğru mutlaka gidilecek. Belçika’da bulunan Avrupa Dünya Diş Teknisyenleri Federasyonu var.Onun başkanı geliyor.Dental – Labor Günleri’nde  benim konuğum olarak geliyorlar.Türkiye bu  federasyonun  üyesi değil.Üyelik için çalışıyoruz; yani Türkiye’yi nasıl üye yapabiliriz diye çalışıyoruz. O konuda istişarelerde bulunacağız.Eğer o zamana kadar fiili birliği sağlayabilirsek belki o zaman resmi üyelik başvurusu yapma ihtimalimiz var.. Göreceğiz..’  dedi.
Türk Diş Sektöründe Dişhekimleri Birliği’nin  dışında  diğer sektör  bileşenlerini  bir arada  toplayan  iş  dünyasının  derneği  ise DİŞSİAD..
Bu dernek  aracılığı  ile her yıl   fuar alanları tanzim edilmekte; İthalatcı-imalatcı – depocu satıcılarla     sanayici iş adamları  bu alanlara katılmakta. Sivil toplum  örgütü  olarak  da  adlandırılan  ve  kısa adı  DİŞSSİAD olan  Diş Sanayici  İşadamları  Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanı
Bekir MANNASOĞLU’nun   aynı  zamanda  dişhekimi  olması   fuarlara  katılan  iş adamlarının  bir diğer tepkisine  yol açmakta.
Fuar    avantajlarının  sadece  dişhekimleri  yönünde  kullanıldığı şeklindeki  tepkilerin   değerlendirmesini  isteyen  Dentha Ajans  Muhabiri’ne  başkan Mannasoğlu’nun yanıtı ise şöyle:
‘Fuara  endüstüriyel  boyutu ile bakınca dişhekimliği- dişteknisyenliği ve diş depoları açısından   üçümüzü  bir  sac ayağı şeklinde  müteala etmemiz gerekir.Diş teknisyenlerinin  bu fuarda  yer alması  sektörün derlenip toparlanması adına iyi bir çalışmadır.Gönlümüzce  onlarında aynı salonda; aynı  çatıda olmasını isterdik.Ama olmadı.Lütfü Kırdar’ın Rumeli  Salonunda   yer alan laboratuarcı  arkadaşlarımız olsa dahi  Askeri Müzede  olanların biraz  mağdur durumda kaldıkları kanaatindeyim.Tahmin  ediyorum önümüzdeki yıllarda  bu sistem devam edecek olursa  buna  bir çözüm üretilecektir:Hep birlikte  bunun araştırması içine gireceğiz.’


Fuar  alanında  standları gezen  öğretim  üyelerinden  İstanbul  Dişhekimliği  Fakültesi   öğretim üyesi
Prof.Dr.Çetin SEVÜK  bu kongre ve fuarın  çok anlam ifade ettiğini  belirterek  ‘Dishekimligi bir üçlüdür Dişteknisyeni Dişhekimi ve diş deposu Bu üçünü birbirinden ayırmak mümkün değil.Farkındaysanız tüm kongrelerde bir fuar olur.Ama şimdiye kadar  dişteknisyenleri bu işin dışında idi.Bu sene  bu açıdan bizim için çok anlam  ifade ediyor.Fakat bunun devam etmesi lazım.Burada bu birlikler konuşuldu.Ama mutlaka devam etmesi lazım.Hatta dişhekimlerinin ve diş teknisyenlerinin  (bende protezci olduğum için) diş teknisyenliğinin bizi desteklemek gibi bir mecburiyeti var. Bizi diş teknisyeni ve dişhekimi gibi ayırmak  – ikili olmak – gibi bir duruma sokuyor maalesef.. Bunda eğitim söz konusu.Bizim diş hekimliğinde diş protezine çok önem verilmez  (maddi açıdan … çok önem verilmez..) belki bu bir başlangıç olacak sanıyorum..’  dedi.FUARDA    ALANINDA  TECRÜBELİ  KİŞİLER  İŞ  PAYLAŞIMI  YAPTI

14.sü  yapılan  Türk  Dişhekimliği  Kongre ve Fuarının  en ilgi çeken  reyonları  ise  bilişim destekli  çalışan görüntüleme    steril etme  aletleri ile çeşitli  masa tanıtımları oldu.
Fuardaki  değişik standlara   değişik ürünlerini bırakan  Türkiye’nin  en eski firmalarından MCS  firmasının sahibi
Mehmet SARIOĞLU ile  konuşan  ekibimiz   sektöre ait bilgi alırken  Sarıoğlu’nun  35  sene önce KAVALA firması  ile sektöre   başladığını; bugün   artık  MCS  isimi ile sektöre  hizmet verdiklerini; teknolojik  yeniliği olan birçok ürünü de  MCS firması üzerinden  ithal ettiklerini gözlemledi.
Sevenler Diş Deposu standında digital panoromik rontgenle; Kent Dental  standında   otoklav ve  diğer ürünlerini  sergileyen MCS  firması  günümüz ticaretinde  tüm dünyada olduğu gibi  ticari anlayışın  değiştiğini satış ve pazarlamanın  ayrı; ithalat ve servis hizmetlerinin ayrı  firmalarla yapılarak  sektörün güç kazanabileceğini belirtti.Muhtelif depo ve ithalatcılarla teknolojileri  hekime ulaştıran  Mehmet Sarıoğlu  getirdiği  teknik aletlere Türk hekimine uygun yazılım desteği de veren kişi ve kurumlarla iş yaptıklarının altını çizdi.
Firmanın  teknik müdürü
Emrah GÜCÜYENER ise  daha çok  panoromik ağırlıklı çalıştıklarını; İtalyan  teknolojisini tercih ettiklerini  konvansiyonel- panoromik, panoromik ve digital sefolomotrik  getirmeyi tercih ettiklerini vurguladı.Cihaza   yazılım desteği veren Nova  Firmasının  sahibi
Kemal GÜLOL ise ‘Yazılımı dikom teknolojisinden faydalanarak  yaptık.Hekim herhangibir  yabancı yazılıma ihtiyaç duymadan  bu programı kullanarak  digital olarak aldığı panoromik görüntünün  entegrasyonunu hasta takip programına  yapabilir.’ dedi.Kemal GÜLOL   X-ray  cihazlarının yapısına da  değinerek kişiden kişiye  değişiklik gösteren  kemik yoğunluğuna göre ayarlanan cihazların   hastadan  tekrar tekrar  film alınmasına neden olduğunu;  halbuki  dijital panoromik cihazlarında  buna gerek kalmadığını çünkü yoğunluğun  çekilen  film üzerinden rahatlıkla oynanarak yapılabildiğini söyledi.Daha  sonra program üzerinde  üç boyutlu gösterimle renklendirmeleri; ölçümleme yapabileceğini  kemik yoğunluğu için bölgesel  gözlemlemenin ne derece çözümcül olabileceğini uygulama ile anlatan Kemal GÜLOL  dijital değişime uygun yazılımın her alternatifinin kendileri tarafından yapılabilmesinin mümkün olduğunu  belirtti.

İKİNCİ  KUŞAK  STRATEJİK  TESBİT İLE ÇALIŞIYOR..

MCS firmasının ikinci kuşak    ithalatdan  sorumlusu
Cem SARIOĞLU ithalatta  panoromik cihazların yanında  sektörün büyük ihtiyacı olan otoklavlara ağırlık verdiklerini B Klas otoklavların  Türkiye için denenmiş  türlerini getirdiklerini sargılı sargısız  mobidik testlerinden geçmiş ön ve çift vakumu bulunanlarını  bunlardan da tek hekime yada klinik-hastane  gibi kullanıcısının  önemine göre satış stratejisi güttüklerini  söyledi.

AKADEMİSYENLER  ALMAN  ÜRÜNLERİNE  İLGİ  GÖSTERDİ..

KÖLN  MESSE dünyanın  en etkin  diş fuarı olmasının yanında  Türk  ürün pazarında oldukça hakim  olan  firmaların  buluştuğu  fuarlardan biri.
Bu  hakim  firmalar  14.Fuar  alanının  Rumeli  Salonunda  toplu olarak  aldıkları  standlar da   oldukça  değişik etkinliklerde bulundular.Bir ilaç  firmasının yan kuruluşu  olan Alman Merz  şirketi  ise  fuar alanında  yaptığı  uygulamalı tanıtımla  akademisyenlerin ilgisini  çekti ve  bu stand da buluşmalara  neden oldu.
Erzurum Atatürk Üniversitesi  Dişhekimliği  Fakültesi  eski  öğretim üyelerinden  protez  uzmanı Dr.Zerrin KARAALİ  ile  fakültenin şimdiki dekanı  Prof.Dr.Recep ORBAK’ın   bu alanda  karşılaşması  oldukça ilgi çekerken dekan Orbak bu tür  etkinliklerin fakülteler arası iletişimin arttırılmasında; eğitim seviyesinde eşitliğin sağlanmasında rol oynadığını belirtti.Diğer  bir karşılaşma  ise  Yeditepe Dişhekimliği Fakültesinden  yeni mezun olmuş  kızına  standları  gezdiren  yılların dişhekimi  Ahmet ARMUTÇU ile  aynı  ilde (Trabzon’da)  diş deposu  sahibi  Selim BEKTAŞ’ın  karşılaşması oldu.Trabzon’dan  fuara  katılan dişhekimi  Ahmet  Armutçu  30 yıllık hekim olduğunu  kaliteden hiçbir zaman ödün vermediğini; kendisinin gezip gördüğü Avrupa Standlarının aynısını burada da  gördüğünü bundan da büyük gurur duyduğunu  söyledi. Trabzon diş depocularından  Selim  BEKTAŞ ise  kaliteli  çalışan hekimle kaliteli mal satan deponun bir  şekilde birleştiğini  Trabzon’un da  bu açıdan (kalite yönünden) Türkiye’de  ilk üçe gireceğini  iddia etti.

Dentha Haber Ajansı İstanbul / 2007-06-25Editör Dental Gazete    Tarih 18 Temmuz 2014, 01:01

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84