• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
“ARTIK GÜN SAYIYORUM”

“ARTIK GÜN SAYIYORUM”

2007 yılı TBMM Plan Bütçe Görüşmeleri öncesi dişhekimliğine ait asgari ücrete dair görüşme amacıyla makamına gittiğimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin diş sağlığından sorumlu genel müdür yardımcısını arşivlerini toplarken bulduk.

Buruk  ve hüzünlü  hali ile yorgun bulduğumuz  genel müdür  yardımcısı Ahmet Nuh Büyükakpınar  ‘Artık  İstanbul’a geri dönüyorum.Bu  görevde yapacağım maksimum hizmeti yaptım.Şırnak’tan   İstanbul’a  kadar gidin bakın ADSM leri görün.18  ayda  sayıları 28 den 91 e  çıktı.Amaç vatandaşa hizmeti yerinde verebilmekti.İşte  bunu sağladık.Biraz  önce Sincan’dan  geldim.Artık vatandaş diş protezi için;diş dolgusu için –diş çekimi için Ankara’ya gelmeyecek.Bu hizmette karınca misali görev aldıksa ne mutlu bana.’ dedi

 

…………………………………………………………

 

Türkiye  sağlıkta  değişimi yaşarken her geçen gün sayıları  artan  diş hastanelerine   bir yenisi geçtiğimiz  hafta  eklendi.

Geçtiğimiz  hafta içinde  Ankara’nın  Sincan  kazasında  açılan ADSM (Sağlık Bakanlığının açtığı  diş hastanesi gibi çalışan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezlerinin kısa adı )  işssiz  muayenehanelerinde  oturan dişhekimlerini  rahatsız ederken dişhekimlerinin  meslek  kuruluşu  olan  Türk  Dişhekimleri Birliğini  ise  bir aydır  sonuçlanmayan  ve onay bekleyen  asgari ücret  üzerindeki pazarlık rahatsız ediyordu.

Yurdun her  yerinde;  her olaya giden  dişhekimliğinin  haber ajansı Dentha Ajan  bu  sürecin  vediği  rahatsızlıkları   yakın takip  amacı  ile  bu  kez TBMM  ve Sağlık Bakanlığını  ziyaret   etti…

Erzurum – Trabzon – Koceeli –Mersin  gibi illerin kamu ve meslek odası yetkililerinin   görüşlerini  alarak  genel müdür  yardımcısına  bu görüşleri  aktardı.Görüşler  hakkında   görüş  vermesini  isteyen  ajansımız  kamu  adına genel müdürlükce bilgilendirildi. Ancak   bunları  yazmama  koşulu  getirildi.

Kamu adına  6000  dişhekiminin  bağlı olduğu   T.C Sağlık  Bakanlığı  Tedavi Hizmetler Genel Müdürlüğü  diş sağlığı  sorumlusu  Genel Müdür Yardımcısı  Dişhekimi Ahmet Nuh Büyükakpınar  bu  birimin  yasa taslağı hazırlanmasından tutun da; dişteknisyenliği  gibi  dalların veya  ADSM  gibi hastane yapısında olan merkezlerin açılımından – işleminden ve diğer mevzuatından sorumlu olduğunun altını çizdi.

Gelişen  ve büyüyen  sektöre  tam olarak hizmet verilmesinin  bu yapı ile mümkün olmayacağını  belirten genel yayın koordinatörümüze  genel  müdür yardımcısı  ‘ 18  ay  bürokrasi ile savaştığını;kurumlar arası birleşimin  bu aşamada  zorlukları olduğunu ; AB normlarına  yeni uyumun   yeni yapısını kurduklarını’ söyledi.  Büyükakpınar  daha sonra

 75. Yüzyıl diş hastanesinde   elektirikli spatüle  geçişin öyküsünü anlatarak  bu zorluklara örnek verdi.

Ajansımızın  etik anlayışı  nedeniyle  teferruatını  ilgi ile izlememize rağmen  basın ahlak yasasının ve memuriyet  mevzuatının gereği olarak yazamadığımız  öykü oldukça ilginç..

Laminer  akım – fotoplak; yada  teknisyenlerin   kansorojen  akrilik kokusundan  uzak temiz havada çalışmasından tutunda; Risk Analizi Projesine kadar  yüzlerce dosyanın  raftan indirilip  uygulamaya alındığı makam artık genel müdür  yardımcısına  mutsuzluk verir olmuş..

Odasına  günde onlarca  kişinin girip çıktığı;  diş sektörünün  imza  için yüzlerce kağıdının geldiği  makam da  örnek olarak enson Amerikan sermayeli   hastane şubesinin  açma izni ile  karşılaştık.

Tüm  bunları  yazamamanın  üzüntüsü  ile  odasından  ayrıldığımız  diş sektörünün  sessiz  müdürü   kamuoyu  tarafından  bilinmeyen  başarılarını yazmamızı da   özellikle   istemedi.  İlerleyen  zamanlarda   neden –sonuç ilişkilerine  dayanarak   sektörün   daha iyi değerlendireceği  söylenilen  Türk Diş Hekimliğinin  büyük  beklentileri  olan bu makam için  söyenecek söz  bizce şu: ‘ Etkisi  ve  yetkisi  olmayan bir  makamdan beklenebilecek  en etkin başarı bu kadar  olabilir.Atalarımızın  dediği  şekli  ile  davulun tokmağı  başkasında ama davul senin boynunda  ise  yapabileceğin  onun çaldığını dinlemek olacaktır..’

Türkiyenin  ağız ve diş sağlığına  hizmet veren ajansımız  adına bu manzarayı görünce  şairin dediği  ‘ Ankaranın  bir yolunu  seviyorum o da  İstanbul’ a dönüşü’  sözleri  ile  İstanbul  yollarına düştük..Dentha  Ajans –ANKARA (2007- Aralık)

 


Dentha Haber Ajansı / 2007-12-18Editör Dental Gazete    Tarih 18 Temmuz 2014, 01:05

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84