• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
Sağlık seminerinde Mersin ve Adana ilk olmaya başardı

Sağlık seminerinde Mersin ve Adana ilk olmaya başardı

‘ilk kez oda –dernek ve üniversite akademisyenlerinin katılımı ile il sağlık müdürlüğü onaylı hasta uygulaması’ gerçekleştirildi.

Geçtiğimiz hafta Perşembe günü Mersin Diş Hekimleri Odasında ilki gerçekleştirilen seminere Mersin İl Sağlık Müdürlüğü organizasyon desteği verirken, Mersin Diş Teknisyenleri Derneği de katılım sağladı.
Mersin il ve ilçelerinden gelen devlet hastaneleri ve özel sektör diş teknisyenleri ile diş hekimlerine Ç.Ü. Öğretim üyelerinden Yrd. Doc. Dr. Tolga Akova ve Almanya Merz Dental GmbH    Eğitmeni  Doç. Diş teknikeri  Cüneyt Sefer eğitim verdiler.
Seminerin ikinci günü Adana Ç.Ü.Diş Hekimliği Fakültesi kliniklerinde uygulamalı  olarak hasta üzerinde gerçekleşti.
Ölçüden hastanın ağzına takılana kadar protezin her safhasının yapılması tüm akademik Total Protez çalışanlarını mutlu kıldı.Klinikte  uygulamaya  katılan asistanlar öğleden sonra sunumu izlediler.Seminerin açılış konuşmasında organizasyon adına söz alan ID4 (İstanbul Diş Hekimleri Dostluk ve Dayanışma Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Diş hekimi Metin Gürsan şunları söyledi; “Diş hekimliğinde  bir hasta üzerinde A – dan Z ye Total Protezde bir üniversite mekanında dernekler-odalar diş hekimi, diş teknisyeni aynı çatı altında, aynı mekanda hatalarını ve karşılıklı beklentilerini konuşup tartışması ve buna en son teknoloji ile endüstrinin desteğinin alınması bir ilktir.Bu imkanı veren Ç.Ü. Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Sn. Prof. Dr. İlter Uzel’e huzurlarınızda teşekkürü bir borç bilirim.Ayrıca Adana Diş teknisyenleri Derneği Başkanı Mustafa Avcı’ya ve arkadaşlarına geniş katılımlarından dolayı teşekkür ederim.Bizim dernek olarak bu ili seçmemizdeki neden Adana’nın ayrıcalıklı olmasıdır.İlinizdeki Üniversitesinin Diş Hekimliği Fakültesinde Protez Kürsüsü bütündür.Total-Pasiyel-Kron Köprü diye ayrılmamıştır.Hayvan deneyi Ar-Ge si bünyesinde bulunan bir fakültemizdir..Burada (bu fakültede) akademisyenleri ve diş hekimlerini, diş teknisyenlerini birleştirmek bu çerçevede AB 7 Çerçeve Programındaki mesleki hibe projelerinden istifade için  oluşmuş  koşullar var. Ankara Esnaf Sanatkarlar Odasının Diş teknisyenlerine çektiği Fax tan da anlaşılacağı gibi bu yıl ki ödeneğin 16 milyon Euro olduğu bir gerçektir.Ve istedik ki elimizi çabuk tutalım.İşte Üniversite (sayın Dekan ) bize kapılarını  sonuna kadar açtı.İşte Adana Diş teknisyenleri Derneği geniş bir kadro ile burada.İşte biz İstanbul Diş hekimleri bir Sivil Toplum Kuruluşu (STK) olarak buradayız. AB’nin istediği de zaten bu Kamu artı STK’ların birlikde olması.Ayrıca  AB üyelerinden bu firma partneriniz olsun diyorlar. Bir partner olarak Merz Gmbtl ‘yi da buraya getirdik, üstelik bu şans bu arkadaş (Cüneyt Sefer) hem eğitmeni hem de diş teknikeri.Bugün artikülatörü, face bow’u kullanarak modern yolla sanayi akrili kullanmadan vuruksuz protez nasıl yapacağız.Onu göreceğiz.Hekimin hataları nelerdir? Birbirimize sorular sorup bu ilki gerçekleştireceğiz” dedi.
Daha sonra söz alan Ç.Ü.Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof.Dr.İlter Uzel ‘Biz  her zaman dişhekimlerinin yanındayız.Onlara nasıl ulaşabiliriz diye düşünürken meslektaşım Almanya’da yaşayan bu Türk Diş teknikerini aldı geldi.Dün ve bugün siz diş teknisyenlerine gösterilmek üzere laboratuarımızda diş dizdiler, protez bitirdiler.Bugün de biraz sonra size (diş hekimlerine ) diş hekimi akademik meslektaşım Tolga Akova slaytları ile sunum yapacak.Ardından Cüneyt Sefer’de Alman metodunu size bitirdiği protezde göstererek anlatacak.İşte bu bizleri mutlu eden birleşim.Ben her zaman bu birlikteliğe fakültemi açarım.Yeter ki bilim paylaşılsın ve uygulansın.Yeter ki hatasız hekime ve bilime yaraşır protezler yapalım” dedi.
Daha sonra fakülte ikramı ile verilen oturum arasından sonra ikinci bölüme geçildi.İkinci bölümde diş teknikeri Cüney Sefer sunumunu yaptık dan sonra Diş hekimi Yrd. Doc.Dr. Tolga Akova ile hekim ve teknisyenlerin sorularını birlikte yanıtladılar.Adana Ç.Ü.Diş teknisyenliği Yüksek Okul Müdürü Prof.Dr. Davut Alptekin ile Başkent Üniversitesinin hekim ve teknisyenlerinin de katıldığı  tanışmalı tartışmada laboratuar öncesi yapılacaklar ile Laboratuar esnasında yapılacak değişimlerle her iki meslek kolunun ve protez kullanan hastaların neleri  kazanacağını  gündeme taşıdı.
Yapılan protezin fakülte kliniğinde takılmasının ardından  ilk kez gündeme gelen bu olumlu etkileşim meşhur Adana Kebabı’nda sonlandı.Hastaya kebap yedirilerek  yapılan protez test edildi.Birliktelikler  kutlandı ve başarının mutluluğu yaşandı.


Dentha Haber Ajansı – ADANA / 2008-02-23Editör Dental Gazete    Tarih 18 Temmuz 2014, 01:06

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84