• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
Sağlık Bakanlığı’nı Bekleyen Sorunlar

Sağlık Bakanlığı’nı Bekleyen Sorunlar

28Türkiye yeni kurulacak hükümeti büyük bir umutla bekledi. Her geçen gün biraz daha kötüye giden ekonomiyi ve arap saçına dönen eğitim sistemindeki sorunların çözümü için ortaya atılan önerilerin yanısıra; sağlık sisteminindeki çarpıklıkların ve sorunların nasıl giderileceği merak konusu oldu..

4 Kasım sabahı tek başına iktidar olan Ak Parti Lideri Recep Tayyip Erdoğan Türkiye´nin işsizlik, açlık ve sağlık yönünde çok büyük sorunları olduğunu söylemişti. Amerikan Sağlık Bakanlığı´nın bile harcamalarını yüzde 2.7 kıstığı bir dünyada, Türkiye´de göreve gelen Sağlık Bakanı´nın ve Bakanlığı´nın işinin bir hayli zor olduğu gözlerden kaçmıyor. Bu şartlar altında bile ciddi ve çözümlere yönelik bir sağlık politikası beklentimizi yenileyerek, Türkiye´deki sağlık sorunlarını kısaca özetlemek istiyorum.Her geçen gün çığ gibi büyüyen sağlık sorunları yıllardır çözülemiyor. Bir çok hastane ve malzeme ihalesi parasızlıktan bekliyor veya ilerleyen teknolojiye ayak uyduramıyor. Ameliyatlar malzeme bulunamadığı için yapılamıyor. Dolayısıyla sıralar uzuyor ve bu bekleyiş sırasında bir çok hasta hayatını kaybediyor. Uygun ve ileri teknoloji ürünü malzeme ithal edilemediği için doktorlar zorunlu olarak kalitesiz veya eski teknolojiye sahip teknikleri kullanılmak zorunda kalıyor bu durum yapılan tedavilerin başarısını da etkiliyor. Hastalara istenmeden de olsa kalitesiz hizmet veriliyor. Üyelerin düzenli prim ödememesi nedeniyle Bağ-Kur iflas etmiş durumda. SSK ise resmen açıklayamadığı için ödediği harcama limitlerini olabilecek en az düzeye indirgedi. Her 3 sistem de hizmet aldığı kurumlara trilyonlarca lira borçlu ve kötü müşteri statüsünde. Çoğu üniversite anlaşmalarını iptal etmiş durumda. Ülke nüfusunun ancak yüzde 70´i en az bir adet sağlık sigortasına sahip. 70 milyon insanın yani Türkiye nüfusunun yüzde 30´u ki 20 milyon kişinin nasıl tedavi olacağı ise bilinmiyor. Sigortalı 50 milyon vatandaşımızın yaklaşık yüzde 65´i SSK´ya bağlı. Yüzde 30 kadarı Bağ-Kur´lu ve ancak yüzde 5´i Emekli Sandığı üyesi. Sistemin çalışma konforu ise ters orantılı. Bugün basit bir soğuk algınlığı tedavisinin reçetesi 200-300 milyon lira civarında. Hasta sigortalı olsa bile, yani yüzde 10´unu bile kapsasa 20-30 milyon Türk lirası ödemek zorunda kalıyor. Devlet de her defasında kalan 180 milyon Türk lirasını ödeyemediği için ilaç şirketlerine borçlanıyor. Uzman doktor olmak için 6 yıl tıp fakültesi okunduktan sonra, 5 yıl ihtisas eğitimi yapılıyor. Her iki eğitim için 4 yıl da zorunlu hizmet var. Toplam 15 yıl harcanıyor ve aylık maaş 32 yaşından sonra en fazla 700 milyon Türk lirası. Tüm bu olumsuzluklara ek olarak zorunlu hizmet yeniden geçerli hale getirildi.Yeni hükümetin programları incelendiğinde sağlığa ait bölümlerin çok kısa olduğu göze çarpıyor. Programda SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur´un tek çatı altında toplanacağı vurgulanıyor. Hatırlanacağı üzere 57. Hükümetin Sağlık Bakanlığı tarafından da çözülmeye çalışılan fakat bir türlü hedeflenilen noktaya ulaşılamayan ´tek çatı´ formülünun, bu kez hayata geçirilip geçirilmeyeceği ise merakla bekleniyor.
Tüm bu sorunların altında yatan ekonomik sorunun çözülmesi ve alınacak tedbirlerin günlük değil uzun vadeli olması gerekiyor. Bu konuda hükümetin tek partiye dayanmasını bir avantaj olarak görülüyor.

Dentha Haber Ajansı / 2004-03-10Editör Dental Gazete    Tarih 15 Temmuz 2014, 20:10

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84