• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
İD4: Kuveyt toplantısının verimi yüksek oldu

İD4: Kuveyt toplantısının verimi yüksek oldu

Türkiye de mesleki dernek olarak bilinen İD4 DERNEĞİ tüm dünyanın çok önem verdiği NGO denilen Sivil Toplum Kuruluşlarının uluslararası çerçevedeki işbirliklerine dahil oldu.

Özellikle  İslam Coğrafyasında  oluşturulmak  istenen  Sivil Toplum Kuruluşları  Birliğine katılmak üzere  bundan 2 yıl önce Jakarta’da  üyeliği   kabul edilmiş olan   dernek  geçtiğimiz 2007  yılı Hollanda  toplantısına katılım sağlamıştı.Bu yıl 5. yapılan toplantıda  ise İstanbul Dişhekimleri Dayanışma ve Dostluk  Derneği   dünyanın dört bir tarafından gelen sivil  toplum kuruluşları ile  Kuveyt’de   buluştu.Kuveyt  buluşmasının   oldukça verimli  geçtiğini söyleyen İD4 başkanı Metin Gürsan  ‘Bundan sonra  derneğimizi  dünyanın dört bir yanında  yardım yapan doktorlar arasında görebileceksiniz’ dedi.Kuveyt  toplantısı için  verilen bilgi şöyle;
‘İstanbul Diş Hekimlerinin kurduğu  Dostluk ve Dayanışma Derneği   dostluk ve dayanışma ruhu ile tüm dünyaya açılarak Kamboçya’dan Burkina Faso’ya; Amerika Birleşik Devletleri’nden Endonezya’ya, Kazakistan’dan, Sudan’a; Malezya’dan İngiltere’ye  tüm dünya  üzerindeki  STK’ları  ile ilişkilerini  geliştirme kararı aldı.Bu  amaçla Jakarta’da İDSB üyeliği kabul edilen dernek 40  ülkeden 110  üyesi olan bu kurumun içindeki tek ve ilk dişhekimliği sivil toplum örgütü olmuştur.Üyelik  sonrasında .İstanbul  Dişhekimleri  Dayanışma  ve Dostluk  Derneği Hollanda’nın Rotterdam şehrinde ilk toplantı  katılımını  yapmış; ikincisini de 1 Haziran 2008 de  Kuveyt’de  gerçekleştirmiştir.
Kuveyt  de İDSB grubunun ev sahipliğini ve misafirperverliğini  Kuveyt’li  Yusuf El Hajji, Mübarak El Mutawwa gerçekleştirdi.Bu ülkede Uluslararası Yardım Kurumundaki   kurumlar Filistin  ve  Filistinlilerin meselesi sadece  Filistinlilerin meselesi değildir anlayışından yola çıkarak;  Irak’ta akan kan sadece Irak’ın acısı değildir;Keşmir’de bitmek bilmeyen haksızlık ve hukuksuzluk sadece Keşmir’in çözmek zorunda olduğu bir problem değildir; keza, Doğu Türkistan, Kıbrıs, Karabağ, Kafkasya, Kosova, Darfur, Filipinler, Burma, Tayland’da yaşanan trajediler hepimizin meseleleridir  görüşünde birleştiler.İstanbul  Dişhekimleri  Dayanışma  ve Dostluk  Derneği de bu görüşlere  katıldı.

İDSB  Genel Sekreteri  Nemci Sadıkoğlu  beraberindeki  Türk heyet diğer ülke katılımcılarından  bir müddet  ayrılarak  Türkiye’nin  Kuveyt  Büyükelçisi  Şakir Fakılı’yı  ziyeret  etmişler ticari-hukuki  ve sosyal  yapı hakkında  görüşler edinmişlerdir. Üye ülkeler arasında öğrenci değişim projelerinin  başlatılacağını;  Uluslararası Sivil Toplum Eğitim projesinin   ise  2009’da başlatılacak  olduğunu  anlatan  STK yöneticilerinden sonra  İD4  derneği başkanı  Metin Gürsan  Kuveyt  Sağlık Bakanı’nın  Nisan ayındaki  Türkiye’yi  ziyaretinin  ardından  tüm sağlık sektöründe  gözlerin Kuveyt’e  çevrildiğini  ve büyük  Türk  hastane zincirlerinin  bu ülkenin hastalarını Avrupa’dan  Türkiye’ye  almak  için çaba sarfettiklerini  Büyükelçi  Fakılı’ya  anlatarak  kendilerinin de  diş sağlığı  turizmi  işinde  faydalı olabileceklerini  bugün Avrupa ayarında  diş protezi yaptıklarını  hatta Kuveyt  hastanelerinden işbirliği  teklifi aldıklarını bahsetti.Bu  konuşma esnasında büyükelçi en büyük sorunun Kuveyt’de  çalışmalar için bir Kuveyt’linin  kefil olması  mecburiyetinden dolayı işlerin zorlandığının altını çizdi.
İstanbul Dişhekimleri Dayanışma ve Dostluk  Derneği  adına  yönetim kurulu başkanı  Dişhekimi Metin Gürsan’ın  katıldığı bu toplantı  2 gün sürdü.Altı  adet  komisyonla  çalışan  İDSB  Genel Sekreteryası  içerisinde  AR-GE ve Sosyal Komisyonda  yer alan derneğin  Türkiye’nin  de içinde  bulunduğu  Afrika  ve İslam coğrafyasındaki  tıbbi  çalışmalar içerisinde de yer alacağı  bildirildi..

Dentha Haber Ajansı / 2008-06-02Editör Dental Gazete    Tarih 18 Temmuz 2014, 01:09

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84