• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
Diş Hekimi Adaylarında “Tükenmişlik Sendromu” Görülmesi Korkutucu…

Diş Hekimi Adaylarında “Tükenmişlik Sendromu” Görülmesi Korkutucu…

1967 yılından beri yayınlanan multidisipliner, hakemli ve bilimsel bir dergi olan İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dergisi bir başka bilinmeyen gerçeğe ışık tuttu.

Diş hekimliği alanında Türkiye’nin en köklü ilk mesleki Fakültesinin bilimsel yayın organı dergi diş hekimliği alanında araştırma, olgu bildiri ve derlemeleri tanınan bir dergi.

Yılda 3 sayı olarak yayımlanan; yenilikleri ve yeni buluşları içeren diş hekimliği ve temel tıp bilimleri alanında ulusal ve uluslararası çalışmaları sunan; güncel araştırma ve gelişmeleri takip etmeyi arzulayan geniş bir okuyucu kitlesi olan bilimsel dergi son olarak 47.ci cilt 3.sayısını çıkardı. Ancak bu kez bir yönü ile toplumu, diğer yönü ile de diş hekimliğinde mesleki eğitimcilerinin çok konuşacağı bir araştırmaya konu oldu.

Konu ‘tükenmişlik sendromu’

Şimdiye kadar alışılageldiği gibi daha çok cerrahi, protez, pedodonti, ortodonti, oral biyoloji, epidemiyoloji, ağız hastalıkları, ağız ve diş sağlığı, diş hastalıkları, biyomateryaller, restoratif diş hekimliği, periodontoloji, endodonti, gibi dallarda makaleleri konu alan derginin bu sayısının özelliği Ege Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesinin 19 ila 24 yaş aralığındaki 250 öğrencisi üzerinde yapılan bu araştırmaya dayanmakta. Bir taraftan kliniklerde hasta ile karşı karşıya kalan klinik öğrencileri, diğer yandan uygulamaları ve teorik bilgilerinden sınavları geçmeye çalışan klinik öğrencilerden oluşan araştırmada her iki kesimde de yoğun stres olduğu gözlemlendi. Yapılan anket de klinik öncesi sınıflardaki öğrencilerde % 15 -22 sinde yüksek düzeyde tükenmişlik yaşandığı ve psikolojik yardıma gereksinim duyulabileceği saptandı. Bu durumun klinik sınıflardaki öğrencilerde de pek fazla değişmediği oranın % 19- 26 seyrettiği kayıtlara geçmiş; sonuç bildirgesinde ise üniversite tercih sırasında yüksek puanla giren ve hekim olmayı farklı bir dünya olarak kendince gören ve bu beklenti içinde olan gençlerin aileden uzak kalma, duygusal tükenme, duyarsızlaşma ile düşük kişisel başarılarının etkileşimi bu öğrencilerin verilen görevleri yerine getirememesi, düşük motivasyon ile devamsızlık sonucuna ulaşmasının kaçınılmaz sonuç olarak beklendiği açıklanmakta.

Dişhekimliğinin tüm sorunlarını bulup ortaya çıkaran ve ilk kez yazan Dental Gazete bu sorunla haberlere konu olacak toplumda pek fazla bilinmeyen konunun sosyal medya da paylaşımını sağlayacaktır. Diğer yandan geleceğin sağlık profesyonelleri olacak dişhekimi adaylarının tükenmişlik sendromunun şimdiden ele alınması için gazetemiz dişhekimliğinin eğitimcileri ile görüşerek röportajlar yapacak ve eğitim sisteminde yapılacak değişikliklerle tükenmişliğin önlenmesinin çarelerini arayacaktır.

( DENTHA Haber- Metin Gürsan- İstanbul/ 16.03.2014 )Editör Dental Gazete    Tarih 18 Temmuz 2014, 01:13

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84