• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
Dünya Oral Sağlık Günü Yoğun Gündemde Kaynadı

Dünya Oral Sağlık Günü Yoğun Gündemde Kaynadı

Kısa adı (FDI) olan Dünya Dişhekimliği Birliği Dünya Oral Sağlık Günü olarak kabul ettiği 20 Mart günün birliğin üyesi olan 150 ülke ile kutladı. Türkiye de Türk Dişhekimleri Birliği ile Türkiye Diyabet Vakfı’nın ortak basın açıklamasında bulunarak basına tanıtılan Oral Sağlık Günü açıklamasında bazı yaptırımlar göz önüne alınması gerektiğinin altı çizildi.

Bireyler, aileler, toplumlar ve hükümetlerin dikkatini  oral sağlığa  dolayısıyla da sağlıklı bir yaşamı sağlamaya teşvik etmeye yönelik Dünya Oral Sağlık Günü için bazı bilgiler aktarılırken  ağız hastalıkları olarak kabul edilmesi ve nezleden sonra dünyada en çok görülen ikinci hastalık olduğu bildirildi.

Basın toplantısında konuşan Prof.Dr.Taner YÜCEL; ülkemizde yapılan araştırmalar ile diş çürüğü ve diş eti hastalıklarının toplumda ne yazık ki çok yaygın olduğunu; diş çürüğü ve dişeti hastalıklarının, üst solunum yolu hastalıklarından zatürreye, diyabetten kardiyovasküler hastalıklara ve hatta erken doğum ve düşüklere kadar birçok hastalığın tetikleyicisi olduğunu belirtirken diş çürüğü ve dişeti hastalıklarının önlenebilir, olduğunu engellenebilir ve yönetilebilir hastalıklar arasında sayılan diş çürüğü için  genel sağlıklılığın diş çürüğü mevcut iken mümkün olamayacağını söyledi.

Yapılan toplantıda konuşan Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Prof.Dr.Temel YILMAZ ise kan şekeri yüksekliği ve vücudun savunma sistemini baskılayıcı etkisi nedeniyle diyabetin ağız ve diş sağlığını en fazla bozan hastalıklar grubu içerisinde yer aldığını vurguladı. YILMAZ, yapılan çalışmalar ile 35 yaş üstü diyabetli hastalarda dişeti hastalıklarının oranının %80-90’lara ulaştığını, Tip 1 diyabetli çocuk ve gençlerde diyabetli olmayanlara göre diş eti hastalıklarının 6-7 kat daha yüksek bulunduğunu bu nedenle, diş eti hastalıklarının diyabetin önemli  komplikasyonlarından olarak nitelendirildiğini de belirtti.

Diğer yandan 2011 yılında yayınlanan Birleşmiş Milletler Siyasi Deklarasyonunda  bulaşıcı olmayan hastalıklardan sayılan kardiyovasküler hastalıklar, diabet, solunum yolu hastalıkları, kanserler ile ağız ve diş sağlığını etkileyen hastalıkların aynı risk faktörlerini taşıdığı dolayısıyla ağız ve diş sağlığının korunmasının genel sağlığımızın korunmasında en önemli ve birincil koşulunu oluşturduğu sonucuna varılmış ve  yılda 36 milyon insanın ölümüne sebep olduğu bildirilmişti.Editör Dental Gazete    Tarih 18 Temmuz 2014, 01:15

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84