• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
Günlük 800-1000 Arası İşlem Yapılmakta 300 Yeni Hasta Girişi Olmakta

Günlük 800-1000 Arası İşlem Yapılmakta 300 Yeni Hasta Girişi Olmakta

Doğu Anadolu dan bir Dekan açıkladı..ana başlıklar şöyle… ‘Şu an Fakültemizde günlük, sekiz yüz ile bin arasında işlem yapılıyor. Günlük üç yüz yeni hasta girişi yapılmakta..’ ‘ Diş Hekimliği ile Tıp Fakülteleri iki yönlü hizmet sunan yerlerdir.’ ‘Türkiye’nin yedi bölgesinden hasta geliyor..’ ‘ Erzurum hem tıp hem diş eğitimi yönüyle bir merkezdir.’

Erzurum Atatürk Üniversitesi bünyesinde bulunan  Dişhekimliği Fakültesi Dekanı ile Gazetemizin Doğu Anadolu Temsilcisi’nin  yaptığı görüşme de tüm Türkiye genelini ilgilendiren konulara değinildi.. kimselerin pek bilmediği Doğu Anadolu’nun  eğitim  ve kalitedeki yönü ortaya çıkarken batıya oranla çok avantajlı durumları da gözler önüne serildi.

A.Ü.Dişhekimliği Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Ümit Ertaş konu hakkında şunları söyledi:

‘Fakültemiz bin dokuz yüz yetmiş bir yılında Türkiye’nin dördüncü, üniversitemizin de altıncı fakültesi olarak kurulmuştur. Bu yönüyle çok donanımlı bir fakültedir. Bizim fakültemiz fakülte kuran bir fakültedir. Eğitim kadrosu itibariyle, laboratuvar desteği ve kliniklerinin kapasitesi ile, öğretim kadrosu ve ekipman itibariyle çok yaygın hasta gurubuna bakabilecek bir kapasiteye sahibiz. Fakültemizin tüm hastalıklara cevap verebilecek donanıma sahip olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

3. Basamak Sağlık İmkânı Sunuyoruz..

Diş Hekimliği Fakülteleri “Sağlık- Güvenlik” teşkilatlarında üçüncü basamak sağlık hizmeti sunarlar. Bunu şöyle açıklayayım. Birinci basamak sağlık hizmeti diye nitelendirdiğimiz başlangıç tedavilerini Sağlık Ocakları, ikinci basamak diye tabir ettiğimiz ilk aşamaya göre daha ileri hastalıkları Devlet Hastanelerinin Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri vermektedir. Üçüncü basamak diye tabir ettiğim hizmette ise ilk iki basamakta yapılmayan ya da yapılamayan ileri tektik ve tedavi gerektiren uygulamalar yer almaktadır. Bizim fakültemiz de bu üçüncü basamak hizmeti çok rahat bir şekilde hastalarımıza sunmaktadır. Fakültemiz özellikle Periodontoloji, Çene Cerrahisi,  Çocuk Diş Hekimliği ve çürüklerden dolayı oluşan hasarların tedavisinde bir merkezdir.

Hasta yoğunluğu çok fazla..

Doğu Anadolu bölgesine hitap etmemiz yönüyle hasta yoğunluğumuz çok fazla. Fakat gerek asistan kadromuz gerek eğitim öğretim kadromuz bu hasta yoğunluğuna %90 oranında bir kapasiteyle cevap verebilmektedir. Bu konuda sıkıntılı bir durumumuz yok. Ortodontik tedaviler için verilen randevu süreleri gerçekten çok uzun. Bunun sebebine gelecek olursak, Ortodontik hastalıkların tedavi süreleri çok uzun. Kliniklere tedavi için kabul edilen hastaların tedavileri en az iki yıl sürüyor. Dolayısıyla kliniğe kabul edilen hastaların tedavileri kısa sürede bitmiyor. Bunun yanı sıra tedavi edilen hastalarla birlikte yeni hastalar da kabul ediliyor ve bu yüzden hasta birikimi oluyor. Bu da uzun süreli randevulara sebep oluyor. Türkiye’deki diğer Diş Hekimliği Fakültelerinde duyduğumuz kadarıyla on yıllara varan randevuların verildiğini biliyoruz. Fakat fakültemiz diğer fakülteler içinde ortodontik tedavilerde altı ay ile bir yıl içerisinde en kısa süreli randevuları verdiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Ayrıca bu hastalıkların tedavileri hemen başlatılamaz. Önce hazırlık aşaması yapılır. Diş çürükleri tedavi edilir, ağız hijyeni sağlanır ardından ortodonti tedavisine başlanır. Bu safha bile en azından üç ay sürüyor. Çene deformitesi olan hastalarda hiç beklemeden tedaviye başlıyoruz. Bu alanlarda Türkiye genelinde en kısa sürede randevu veren fakülte olduğumuzu belirtmek isterim. Ortodontinin dışındaki diğer branşlarda eğer o gün kapasite yüksek değilse hasta geldiği gün yoksa ertesi gün tedavi edilmektedir. Bazı alanlarda da birkaç günü bulan tedavi süreleri olabilmektedir.

Diş Hekimliği ile Tıp Fakülteleri iki yönlü hizmet sunan yerlerdir.

Yani hem öğrenci yetiştirilir hem de hasta tedavi edilir. Ben Fakülte Dekanlığının yanı sıra aynı zamanda bir hastane başhekimliği yapıyorum. Burası fakülte ama aynı zamanda da bir hastane. Biz fakültemize gelen hastaların tedavisinin yanı sıra,  öğrencilerimize iyi bir diş hekimliği eğitimi vererek kamu hizmetini sunmak istiyoruz. Bizim materyalimiz hasta. Hastanın çok olması yoğunluk açısından dezavantaj gibi görünse de eğitim-öğretim açısından avantaj. Şunu da belirteyim fakültemizde öğrencilere spesifik hastalar verilmemektedir. Öğrenciler, öğretim üyesi ve asistan gözetiminde hasta müdahalesine bulunuyorlar.

Günlük üç yüz yeni hasta girişi yapılmakta.  

Şuan Fakültemizde günlük, sekiz yüz ile bin arasında işlem yapılıyor. Günlük üç yüz yeni hasta girişi yapılmakta.  Kapasitemizin üstünde çalışıyoruz. Aslında kendimizi çok fazla duyurmak da istemiyoruz. Çünkü kapasitemizi zorluyoruz.  Erzurum zaten dört yüz bin nüfuslu bir şehir. Bunun yanında çevre illerden hastalarımız geliyor. Çene Cerrahisi, Ortodonti ve Çocuk Diş Hekimliği alanlarında sunduğumuz genel anestezi imkânından dolayı Türkiye’nin yedi bölgesinden hasta geliyor.

İdeal bir diş hekimi öncelikle temel tıp eğitimi sonrasında iyi bir diş Hekimliği eğitimi aldıktan sonra Klinik Diş Hekimliği eğitimiyle yeterli derece de hasta görerek mezun olmalıdır. Bu yönüyle fakültemiz çoğu diş hekimliğine göre avantajlıdır. Çünkü şu an sayısını bilmediğim derecede fakülte açılmış durumda. Bu fakülteler yeterli sayıda öğretim üyesi kadrosuna ulaşamıyorlar. Bunun dışında temel Diş Hekimliği eğitimini verecek yeterli derecede temel tıp destekleri bulunmamaktadır. Erzurum hem tıp hem diş eğitimi yönüyle bir merkezdir. Fakültemiz öğrencilerine neredeyse Tıp Fakültesi öğrencileriyle birlikte verilen temel eğitiminin peşine Klinik Diş Eğitimi verilerek eğitimleri tamamlanmakta. Bu yönüyle fakültemizden mezun olan öğrencilerin pratik ve teorik olarak donanımlı bir şekilde mezun olduklarını düşünüyorum. Erzurum hem tıp hem diş eğitimi yönüyle bir merkezdir.

DENTAL GAZETE/  Bilge Uğurlu –Erzurum / 17.03.2014Editör Dental Gazete    Tarih 18 Temmuz 2014, 01:29

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84