• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
Yeni Kurulan Fakültelerin Kaderi Hep Aynı…

Yeni Kurulan Fakültelerin Kaderi Hep Aynı…

15 Kasım 2010 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan, 2010/782 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile kurulmuş olan ve Kurucu Dekan olarak 15 Kasım 2012 tarihinde Prof. Dr. Zeynep YEŞİL DUYMUŞ’un atandığıRecep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi bugünlerde hastalarına karşı oldukça zor günler geçiriyor..

Ortodonti tedavisi devam eden hastalarına bir duyuru yayınlayarak fakülte bünyesinde bulunan ‘tek ortodonti doktorlarının’  istifa etmesi nedeni ile hastalarına bakamayacağını bildirdi.

Hastalarının mağdur olmaması için Karadeniz Teknik Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Ana Bilim Dalı ile görüşmeler yapan dekanlık KTÜ ile bir anlaşma yaptı ve hastaların orada tedavi edilmesini sağladı.Bugüne kadar başlamış ancak yarım kalmış ortodonti hastalarının Dekanlıkça verilen sevkle KTÜ Diş Hekimliği Fakültesinde tedavilerine kaldığı yerden devam edilebileceğini bildiren bu duyuru ile bir kez daha  yeni açılan diş hekimliği fakültelerine gözler çevrildi..ve görüldü ki Diş Hekimliği Fakültelerinin ana sorunu yetişmiş akademik personelin olmayışı.

 

Beklenti büyük yatırım çok ancak eleman sıkıntısı mevcut..

 

Geçtiğimiz 2012 yılı sonu itibariyle Rize de kurulan ve 3 yıl içerisinde bitirilmesi hedeflenen dişhekimliği fakülte binasının bina tadilatı, makine teçhizat alımı vb. hizmetlerinde Rektör Prof. Dr. Arif YILMAZ’ın  üstün gayreti olmuş; maddi ve manevi destekler sağlanmış ancak akademik kadronun oluşturulmasında beklenen gerçekleşememişti. Kadro oluşumu oldukça zaman almakta.Halbuki ülkemizin doğal, kültürel ve coğrafik değerlerinin yanı sıra deniz, kültür ve yayla turizmi olmak üzere farklı turizm çeşitleri için çok geniş bir potansiyele sahip olan Rize ilinin kış aylarındaki 113 000 olan normal nüfusu; turizm ve çay üretimi sezonlarında  bir milyona kadar çıkmakla kalmayıp yazın turist akınına uğramakta.

Recep Tayyip Erdoğan Dişhekimliği Fakültesince Bölge halkına hizmetin dışında Gürcistan’a olan yakınlığı ile yurt dışından gelen hastalara da ağız diş ve çene branşlarında sağlık turizmine yönelik planlar yapılmakta..

(Dentha Haber Ajansı Araştırma Bürosu -25 Mart 2014-İstanbul)Editör Dental Gazete    Tarih 18 Temmuz 2014, 01:35

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84