• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
AB şart koşuyor, ustalar sertifika peşinde

AB şart koşuyor, ustalar sertifika peşinde

İki yıldır İstanbul’un çeşitli ilçelerinin Halk Eğitim Merkezlerindeki Diş Protez Yardımcı Personel Kurslarına katılan bir taraftan mesleğini halen icra eden diğer taraftan da ‘belge’ye ihtiyaç duyan kursiyerler, bu tür kurslara AB kapsamında uygulanan yönetmelikler gereğince katılmak zorunda..

Yılların tecrübesini sadece bir belge ile ölçmenin mümkün olamayacağını söyleyen diş teknisyenlerinin mezuniyet töreninde ortaya çıkan diğer önemli bir sorun ise ömrünü mesleğine adayan çok sayıda usta diş teknisyenlerine bu kurslarda “Diş Protez Yardımcı Personel’ unvanı verilmesi.. bu da emektarları oldukça üzüyor… Kursiyerlerle yapılan görüşmelerde sektörün sıkıntılarını anlatan yılların teknisyenleri yeni çıkan yönetmelikle mesleği 35 yıldır yapan diş teknisyenlerinin dahi bu belgeye ihtiyaç duyduğunu dile getirdi.Kurslara katılmama durumunda ise işini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalan çok sayıda çalışanın olduğu ifade edildi. Kurslara taleplerin devam ettiği ve önümüzdeki yıl da aynı modülde “Diş Protez Yardımcı Personel” kursunun tekrar açılacağını ifade eden yetkililer meslek örgütlerinin talepleri doğrultusunda alternatif diğer eğitim modülleri üzerinde de çalıştıklarını açıkladılar.

Belge töreninde röportaj yapılan teknisyenler özellikle yasal güvencelerinin olmadığını dile getirirken insan sağlığının hiçe sayılan standartlarda çalıştıklarını sağlığın korunmasına uyulmadığına dikkat çektiler. Meslek hastalığına yakalanan ve eşi diş hekimi olan 25 yıllık diş teknisyeni kurs mezunu Meryem Öztürk, sektörde sağlıksız şartların hüküm sürdüğüne ve devletin kontrolü ele alması gerektiğine dikkat çekti.Teknisyen Öztürk kendisinin astım hastası olduğunu ve arkadaşlarının çalıştığı kurumlarda “hiç bir şekilde sağlık kontrollerinin yapılmadığını, çok ağır şartlar altında çok uzun süre ve ucuza çalıştırıldıklarını” iddia etti.
Diş teknisyenlerinin meslek hastalığı olarak bilinen ‘slikosiz’ tehlikesi ise tüm diş protez imalathanelerinde tesviye bölümünde çalışanları tehdit etmeye devam ediyor. Geçtiğimiz yıl diş teknisyenliği mesleğinin bu acı yüzünü ortaya koyan İstanbul Diş Hekimleri Dayanışma ve Dostluk Derneği Başkanı Metin Gürsan’ın açıklamalarını Türkiye Gazetesi manşetten duyurmuştu.

 Editör Dental Gazete    Tarih 18 Temmuz 2014, 02:08

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84