• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
Biruni Rektörü, üniversitenin tanıtımını bire bir kendi yapıyor

Biruni Rektörü, üniversitenin tanıtımını bire bir kendi yapıyor

Sağlık alanında kurulan üniversitelere her geçen gün bir yenisi eklenirken, üniversiteler arası seçme ve yerleştirme sınavında başarı gösteren öğrencileri kapma yarışı da bugünlerde oldukça hızlandı.

Mustafa Haliloğlu/Dental Gazete / 15.07.2014

Tercihlerin yapılması için düzenlenen “Tanıtım Günleri”nde çeşitli etkinliklere yer veren üniversiteler arasında kıyasıya bir rekabet yaşanıyor. Yeni açılan üniversitelerin bir kısmı  basın yayın reklamlar aracılığıyla öğrencileri etkilemeyi tercih ederken, Biruni Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Yüksel, ise gelen her öğrenci ile birebir ilgilenerek fakülte ve yüksekokullarının tanıtımını yapıyor.

Diş Hekimliği Fakülteleri’nin tercihleri hakkında araştırma yapan Dental Gazete, Tanıtım Günleri etkinliklerine katıldı. Fuarda, İstanbul Üniversitesi  Rektör Yardımcılığı, Bezmialem Üniversitesi Rektörlüğü gibi deneyimleri olan ve  öğrenci ile birebir temasın öneminin çok etkili olduğuna inandığını söyleyen Biruni Üniversitesi Rektörü  Prof. Dr. Adnan Yüksel ile hem üniversitenin tanıtım faaliyetleri, hem de üniversitenin hedefleri hakkında görüştük:

DG – Sn. Rektör  tanıtımda  sizi stand da gördük. Bilgi  almaya gelen her öğrenciye  neredeyse  her masaya siz oturup birebir anlatıyorsunuz. Sizi uzaktan resimledik. Rektör yardımcınızda bir diğer masada anlatıyor. Neler anlatıyorsunuz?

Rektör Prof.Dr.Adnan Yüksel – Öncelikle  sizin ilginize teşekkür ederim. Diş Hekimlerinin gazetesi  yada  o alanda sektörünüze bizden bahseden bir yazı için araştırma yapmanıza ve bizzat  gelerek sormanıza  teşekkür ederim. Ben  yıllarca Cerrahpaşa Tıp’da akademisyenlik yaptıktan sonra  İstanbul Üniversitesi’nde idari  yönetimde ve Bezmialem Üniversitesi’nin  kuruluşunda bulundum ve ilk Rektörü oldum.

Tecrübem şu: İnsanın olduğu yerde hizmet sektöründe iseniz bire bir  temasınız şart. Ben de burada bunu yapıyorum. Gelenlere anlatmaya “Biruni kimdir” ondan başlıyorum. 1000  yıl önce “Orta Asya da yaşayan zeka harikası” dediğimiz bu insanın  nasıl yaşadığı, asra  damgasını vurduğunu,  sadece tıp değil astronomi, fizik, kimya, tarih, matematik, coğrafya, eczacılık gibi birçok alanda   önemli eserler verdiğini anlatıyorum. Orada hemen bir soru geliyor  “Hocam tamam da  11.Yüzyıl da yaşamış   bir bilim adamı  şimdi 21. Yüzyıldayız”  diyen gençlere  ben de diyorum ki  “Unesco’nun  yaşadığı asra damgasını vuran bu insanı  1974  yılında yani bin yıl sonra nasıl tanımladığını anlatıyorum. Bugün  zeka harikası insan olarak  hayran olduğumuz bu kadar bilimi bir ömre nasıl sığırmış dediğimiz bu insan  sadece bilim adamı değil ki.. Bu büyük deha da sevgi var.. bilim aşkının yanında  öğrenme tutkusu var, hatta onun son anda nasıl öldüğünü anlatıyorum.. ve diyorum ki  bizi değil, bu anlayışı  seçin.

Rektör Prof. Dr. Adnan Yüksel öğrencilerle birebir ilgilenirken

Çünkü burası Biruni Üniversitesi.. burada  keşfetme tutkunuz olacak, başarı aşkınız olacak, diş hekimi olmanız iyi bir hekim olmanızın yanında  daha ilk sınıftan itibaren sadece  derslerle değil hocalarınızla araştırmacı olacaksınız. Bir akademisyenle  sevgi- başarı- kalite  üçlüsü oluşturacaksınız onlar sizinle genç beyinlerle  bilgilerini  paylaşacak Biruni  gibi bir büyük deha nasıl yetişmiş ondan ilham alacaksınız. O hem eczacı idi, hem tıp adamı, hem tarihi  iyi biliyordu. Sizler de  diş hekimi olurken Türkiye’nin en kapsamlı  üniversitesinde okurken  mekatronik ile de ilgilenebilirsiniz yada  biyomedikal mühendisliğine mi ilgi duyuyorsunuz veya tıbbi görüntüleme tekniklerine mi ilgi duyuyorsunuz  AR-Ge’ye  ilginiz  mi var ? Bir konu ilginizi mi çekti.. işte Biruni bunun için var. Biz bu asrın Birunilerini  yetiştirmek istiyoruz. 21.yüzyılın Birunileri olmalısınız diyorum; bunu anlatıyorum  bu stand da  sabah saat  8.30  dan beri burdayım.

DG – Rektör hocam  inanması güç bir performansınız var. Baktım ki önce anlatıyorsunuz  sonra soru sormasını bekliyorsunuz. Soru soranla da  daha çok ilgileniyorsunuz? Bir  rektörün bu şekilde  sahada olması pek alışık olmadığımız bir durum.

Rektör Prof.Dr.Adnan Yüksel – Evet önce  yadırgıyorlar  hatta etraflarına  bakıyorlar sonra  masadaki   broşürlerde  benim adımı ve rektör olduğum yazısını görünce  biraz  daha ısınıyorlar.. Bakınız bu bile bizim eğitimdeki  yapacağımız farklılığın bir göstergesidir. Yanda ki masada  Rektör  Yardımcımız Haydar Sur var. Diğer arkadaşlar geliyorlar. Herkes sahada. Bu hep böyle olacak.

Sanmayın ki  fakülteye girene kadar. Bir  öğrenci  son sınıfında mezun olana kadar bizi yanında bulacak. Bir abi gibi, bir arkadaş gibi.. ona bilimi sevdireceğiz. Ona mesleğini sevdirecek arkadaşlar. Çünkü  sevgi olmadan olmaz. Geleceğin bilim insanı  sorarak başlamalı. Ben o yüzden öğrenciye yüzüne güler ve anlatırım ve birebir irtibatın çok önemine inanırım. Ondan da  hemen sormasını beklerim. Anlatımlarım hep soru cevap şeklinde dikkat etti iseniz.. anlatır anlatır,  öyle değimli, bu da böyle zaten,  sizde böyle düşünmez misiniz? diye hep arada sorarım ..peki niye sorarım?  Dalıp gitmesin diye.. Onun kafası karışık oraya mı gitsem, buraya mı gitsem değil? Sen ne yapmak istiyorsun? Hedef koy, seç, bak biz sana iyi bir İngilizce eğitim vereceğiz ama bunu yaparken gel bir sene İngilizce oku demiyoruz.  Gel bunu diş hekimliğinin beş yılı içinde iyi bir İngilizce eğitimi  haline getirelim. Yıllara yayalım, bir yılın kaybolmasın. Sen zaten iyi bir Öğrencisin ki  bizi seçtin. Bunu (İngilizceyi) ilk yılda halletmelisin ki ve diğer  derslerle hocalarınla hemen araştırmacı özelliğin olsun. Klinik öncesi fantomlarımızda öğreneceksin.. ha dersin ki  fantom her vakıf üniversitesinde var.  Var tamam ama senin İngilizcen iyi olursa hocan sendeki o Biruni ruhunu  görürse  ve de kliniğe  hazırlayan  bilgisayarlı  intra oral scaner ile ile  çalışma imkanı da  verecektir ve rakip  meslektaşlarına  çok açık fark ile önde olacaksın diye anlatıyorum.. işte o yüzden soru cevap çok önemli.

Biruni Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Haydar Sur tanıtım günlerinde.

DG – Hocam son soru.  Fazla vaktinizi aldık. Biz bu gazete de yayın yaptıktan sonra  diş hekimleri  sizi arayabilir. Biliyorsunuz anne ve baba diş hekimi olunca  çocuklarının da  diş hekimi  olmasını isterler. Sizin gibi fakülteleri en çok onlar tercih eder. Bu konuda  özel bir çalışmanız var mı? Hekim sizi arasa bulabilecek mi?

Rektör Prof.Dr.Adnan Yüksel – Ben takdir edersiniz çok yoğunum. Ama her zaman burasının kapıları her sağlıkçıya açık. Biz siyasi bir görüş gütmeden  her insanı  Biruni anlayışı ile karşılayacağız. O nedenle her an buyursun gelsinler. Binamıza yerleşelim. Belki özel bir davet de yaparız. Zaten  Türk Dişhekimleri Birliğinin Kuşadası  Kongresinde stand aldık tanıtım yaptık. Bu bizim  vizyonumuz. Bizi  gelecek sene izlemeye devam edin. Bu yıl daha çok yeni, kendimizi tam anlatamadık. Ben derim ki  çok özel  çalışmalar yapan dekanımızdan da Biruni Diş Hekimliği’nin  spesifik  özelliklerini alın. Sektöre yön verecek çalışmalar yapacağını umuyorum.

DG –Çok teşekkür ederiz bize ayırdığınız zaman için ve başarılı bir ilk yıl dileriz.Editör Dental Gazete    Tarih 18 Temmuz 2014, 02:15

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84