• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
6. Diş Protez Odası Kuruldu, İstanbul Oda Başkanı Dert Küpü

6. Diş Protez Odası Kuruldu, İstanbul Oda Başkanı Dert Küpü

İstanbul da 1985 yılında Küçük Esnaf ve Sanatkarlar Yasası‘na göre kurulan Umum Diş Protez Teknisyenleri ve Sanatkarları Odası Başkanı Yavuz Erpınar adeta dert küpü.

Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlıkları arasında gidip gelen kararnameler konusunda devletin ve diş hekimlerinin kendilerini biraz daha tanımalarını isteyen başkan Erpınar mevcut durum hakkında DENTHA HABER AJANSI’na şunları söyledi:

“1985′de kurulan odamız 1989 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından sağlık yasası kapsamına alındı. 3575 sayılı o tarihde çıkan 20201 nolu resmi gazetede ilan edilen bu kapsama göre iki sene geriye dönük vergisini ispat eden, Bağ-kur ve SSK’sını ispat eden diş teknisyeni sağlık bakanlığının 89-90 yılları arasında açtığı sınavlara girdi ve bakanlık onlara belge verdi. Şimdi o belge ile iş yerlerini çalıştırıyorlar. Ama yıl 2003 ve hala belgelerini sınava girdiği halde alamayanlar var.

ERPINAR; İstanbul, İzmir gibi büyük şehirlerin dışında, Sakarya’ da kurulan bir diğer 6. Diş Teknisyenleri Odası gibi Türkiye genelinde her ilde bir diş teknisyenleri odası kurulmasını arzu ve talep etmekte olduklarını, Sakarya Miletvekili Diş Hekimi Süleyman GÜNDÜZ´ün vermiş olduğu gayretli çaba ve hazırlanmakta olan kanun taslağındaki gayretli çalışmalarını da takdirle karşıladıklarını söyledi. Sözlerine daha sonra şöyle devam eden İstanbul Umum Diş Protez Teknisyenleri Ve Sanatkarları Odası Başkanı Yavuz ERPINAR, “Ben İstanbul oda başkanıyım. Sorumlu olduğum konular mesleğim de yıllardır yapılan çarpıklıklarla mücadele etmektir. Siyasetçiler bize destek için sağ olsunlar uğraşıyorlar. Mesela Diyarbakır Milletvekili Aziz Akgül yeni yasada bizzat ilgilendi. Ben Sağlık Bakanı Recep AKDAĞ ile karşılıklı konuştum. Genel Müdür Tahsin Ecer, yeni daire başkanı Enis Günay’la da konuştum. Hep aynı konuyu anlatıyorum. Biz diş teknisyenleri teknisyeniz. Sağlık değil Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olmalıyız. Sağlıkçı değiliz. Sadece sağlığa hizmet veren bir sanatkar gurubuyuz. Size anlattığım yasadan faydalanamayan kaç diş teknisyeni var ? Bilen var mı? Diş hekimleri sağ kolu olan diş teknisyeninin yerini bakanlık yarın öbürsü gün kapatırsa üzülmez mi ? Yoksa gider kendisine başka bir teknisyen mi bulur? Ben her diş hekimini duyarlı olmaya çağırıyorum. Hatta TDB den gerekli ilgiyi göremedik. Bizi zaten Allah’a şükür muhatap almıyor nedense.”

Bize anlatmasını istediğimiz Avrupa Diş Teknisyenleri Birliğine nasıl kabul edildiniz, Türk sanatkarı ile Avrupa da ki teknikeri karşılaştırır mısınız ? Sorularımıza bir seri yazı dizisi şeklinde olmasına ortak karar vererek ayrıca Ajans olarak bu haberleri ilgili tüm özel ve kamusal alana taşıyacağımızı belirttik.

Dentha Haber Ajansı / 2004-03-11Editör Dental Gazete    Tarih 16 Temmuz 2014, 22:23

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84