• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
Ne Yazık Ki Üniversitelerimiz – YÖK ve TDB Arasında Kalan Sağlık Bakanlığı Uzmanlık Dalları Konusunda Bir Diyalog Sağlayamamıştır

Ne Yazık Ki Üniversitelerimiz – YÖK ve TDB Arasında Kalan Sağlık Bakanlığı Uzmanlık Dalları Konusunda Bir Diyalog Sağlayamamıştır

Diş hekimliği’nin ülkemizdeki yerini ve sorunlarını enine boyuna tartışabileceğimiz bu güzel siteyi bize açtığınız için sizi kutluyorum.

30. uncu meslek yılımızı doldurmakta iken bu güzel ülkeye ve insanlarımıza gönül vermeniz bir iman olarak, diş hekimliğinde uzmanlaşmanın gerek sağlık hizmetlerimize , gereğinde mesleğimizin gelecekte alacağı saygın konuma katkısı olacağı inancındayım.
Ne yazık ki üniversitelerimizi, YÖK TDB ve arada kalan Sağlık  Bakanlığımıza uzun süredir gündemde olan uzmanlık dalları konusunda bir diyalog sağlayamamamızda Uzmanlık Yasasının alınması ve 5 defada çıkması özellikle ve 4. madde de konusunda basında çıkan zaman zaman kişi yada kurumların saygısızca eleştirildiği, sonu olsa yargıya intihal eden eleştiriler sonucu yürütmeyi durdurma kararı okunmuştur.
Buna da üstünde durulmaması gereken birkaç konuyu derinlemesine irdelememiz gerek:
1) Yıllardır üstünde çalışılan, zaman zaman hepimizi yıldıran, herkesin sadece kendi açısından  baktığı ve yorumladığı bu yasa için özellikle TDB’nin anlaşılmaz ölçüdeki yanlı tutumu; yalnız kamuoyunda değil aynı yasa için çok emek veren TIP camiasında ve TTB mensupları tarafından da garip karşılanmıştır.
2) Her söylemine “Toplu ağız Diş Sağlığı” cümlesiyle başlayan hepimizin üyesi olduğu TDB’nin tarafsız olamayan bu tutumu biz uzmanlar olduğu kadar geleceğin diş hekimlerini ve genç meslektaşlarımızın geleceğini de ipotek altına almak değimlidir. Oysaki sivil toplum organizasyonları (TDB) ilk görevi her gün daha ileriyi hedefleyen, ufkun ötesini görebilen geniş vizyonlu yatırımlar olmalıdır. Ancak bu şekilde ülke ve toplum daha ileri gidecektir. Kavga ve gerginlik ortamları aslında çözülebilecek sorunları çözümsüz hale getirmiştir.
3) Her bir üniversite yada Bakanlık hastanesinde 3-8 yıl sonraya ortodontik tedavi randevusu verilirken, ülkemizin Ort. Uzmanı  ihtiyacını belirlemesi, bu konuda raporlarıyla politikalar üretmesi ve politik güçleri harekete geçirmemiz  gereken konular nerededir? TDB bu konuda ne yapmıştır.
4) 3-8 yıl sonrası randevu veren kurumlarımız. Türk Diş hekimlerin’e  yabancı uyruklu paralı öğrenci alıp Malezya’ya, Pakistan’a ortodonti Uzmanı yetiştirirken bu sivil toplum kuruluşları ve politik güçlerimiz neden sessiz kalmaktadır.
5) Kendi mezun olduğu fakülteye bile asistan olmayan onlarca genç diş hekiminin hayalleri umutları ve gelecekleri niçin bu kadar değersizdir.
6) Herhangi bir Doktora programına bir şekilde giren diş hekimi 4-5 yıl bile ücret çalışmazken meslek organizasyonumuz nerededir?
Kısaca değerli meslektaşım ciddi sorunlarımız vardır.Çözümsüz değildir ama Birlik ve Beraberlik gerektirmektedir.

Saygılarımla,
Gülay Vural

Dentha Haber Ajansı / 2004-03-10



Editör Dental Gazete    Tarih 16 Temmuz 2014, 12:56

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84