• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
Cumhuriyetin 80. Yılında

Cumhuriyetin 80. Yılında

Türkiye Cumhuriyeti 80. yılına zor badirelerden geçerek geldiği bu kavşakta yol haritaları zorlu AB parkurunu işaret ederken, son 10 yıllık dönemde; tüm çarpıcılığı ve açıklığı; ile yaşanan kamu açığı ve bu açığa bağlı olarak çığ gibi büyüyen ve kontrolden çıkan borçlanma, harcamalar dengesinde yatırım ve tasarruflara gelen kısıtlamalar doğal olarak da sağlık sektörünü vurdu. Tabi kaçınılmaz olarak da Türk Dişhekimliği sektörünü de vurmuştur. Çünkü o da sağlık sektörünün bir parçasıdır.

Bir bahar havası bu gün yaşamın her alanını sarmıştır. Ancak yaşanan gerçekler bize durumun o kadar da iyi olmadığını söylüyor. Her gün onlarca muayenehane kapanıyor bir o kadar muayenehane açma düşüncesinde olan; yeni mezunlar çığ gibi büyüyor ve sektöre katılıyorlar. Bir yandan da kamuoyuna pompalanan; yapay gündemler var. Taşı başka alana atıp av köpeklerini salan avcı misali; SAM amcanın bize ülke olarak tarihi fırsatları kullandırmadığı diğer yandan Avrupa coğrafyasında; lider ülke; adayı; Türkiye’nin Diş Dünyasının oralarda hiç bir kalıcı seviyeye gelemeyen girişim eksikliği…

Türk dişhekimliğinin önünün kapamaya; ne 3-5 politikacının ne; 3-5 üniversite dekanının ne de 3-5 Birlik/Vakıf/Dernek vs’nin yöneticilerinin gücünün yetmeyeceğini bu gün itibarıyla gelinen dönemeç göstermektedir. 80.yılda en karanlık ve zorlu parkuru geride bırakan Ülkemiz, size yayın hayatında kaldığı sürede bir şeyler vermeye çalışan DENTAL GAZETE bir 10 yıl daha kaybedilmemesi için; 2013 yılında Cumhuriyetin 90. yılı kutlamaları sırasında; olması gereken manzarayı size çizmek istiyor;

1- Daha demokratik daha katılımcı,; Prof., Doç., Dr., Ar.Görevlisi, öğrenci, stajyer ile Türk Dişhekimliği eğitim,öğretim yuvaları yani, ÖZGÜR VE BİLGE FAKÜLTELERİMİZ’ in olması.

2- Ben varsam TDB var, biz varsak TDB var.. Onların, bunların, şunların TDB’si değil “Lider Ülke Türkiye”nin,; “Avrasya Coğrafyasının TDB’si” nin haritasının çizilmesi..

3- Toplam; kalite de kaliteli eğitilmiş yüzlerle bilim adamı; dişhekimi, 20.000 adet bilgiye, teknolojiye ve; kaliteye aç; serbest dişhekimi, 15-16 adet vizyonu yüksek Diş Hekimliği Fakültesi, çekim ve cazibe merkezi olmuş; turizm cenneti bir ülke ile peşimizden koşturacağımız bir Avrupa Birliği manzarası..

4- Sterilizasyon enfeksiyon kontrolü ayıbını kapamış bir dişhekimliği, tüketicisi olan diş hastasına evrensel insan haklarını ve AB normlarını vermiş bir; anlayış, dövizle kullandığı malzemeye borçlanıp fahiş fiyatlarla protez yapmayan, reel sektörün bir parçası olarak kendini kabul eden, günübirlik yaşamayan, temel hak ve özgürlüklerini korumasını bilen 2013 de AB’ye kabul edilmiş, gerçekçi bir rekabet ortamı içerisinde Avrupa’nın her yerinde çalışabilecek bir dişhekimi profili 80. yılını kutladığımız Cumhuriyetin Dişhekimliği’ nin; geldiği dönemeçtir..


Dentha Haber Ajansı / 2004-03-11Editör Dental Gazete    Tarih 17 Temmuz 2014, 00:52

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84