• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
Sağlık Bakanı TDB’nin Sorunlarını Dinledi

Sağlık Bakanı TDB’nin Sorunlarını Dinledi

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ 15 Mart 2004 tarihinde, Türk Dişhekimleri Birliği’nin (TDB) yetkilileri ile bir görüşme yaptı.

Dişhekimliği alanında çözüm bekleyen sorunların konuşulduğu toplantıya Türk Dişhekimleri Birliği Merkez Yönetim Kurulu ve 23 oda başkanı katıldı. Türk Dişhekimleri Birliği toplantı sonrası 24 Mart 2004 tarihinde yapmayı planladığı ‘eylemi’ erteleme kararı aldı.

Toplantı sonucunda; Ağız ve Diş Sağlığı Hizmeti Sunulan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmeliğin, Değiştirilen 6. Maddesi ile ilgili şunlarda görüş birliğine varıldı.

Ağız Diş Sağlığı Hizmeti Sunulan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmeliğin 6.Maddesi’nin konunun doğrudan muhatabı olan TDB’nin görüşünün alınmadan değiştirilmesi doğru bulunmamıştır.

Kızılay ve Vakıf gibi kurumlar, kar amacıyla sağlık hizmeti vermemelidir. Bu gibi kurumların her türlü vergiden muaf olmaları nedeniyle, ticari faaliyetleri haksız rekabeti beraberinde getirmektedir. 6. Madde değişikliği ile ilgili olarak 17 Mart 2004 Çarşamba günü tarafların yetkililerinden oluşturulan bir çalışma grubunun toplanması ve sorunun en kısa zamanda çözümlenmesi görüş birliğine varılmıştır.

Sağlık Bakanlığı’na bağlı sağlık kuruluşlarında dişhekimlerinin aldıkları döner sermaye  payları konusunda yaşanan sorunların ve aleyhte uygulamaların düzeltilmesi amacıyla, Döner Sermaye Komisyonunda TDB yetkilisine de yer verilerek görüş ve önerilerinin değerlendirmeye alınması, Döner Sermaye Yönergelerinde mart ayı sonunda yapılacak değişiklikle dişhekimlerinin mağduriyetlerinin giderilmesi.

Sağlıkta KDV ile ilgili de görüşme yapan Sağlık Bakanı ve TDB yetkileri şu konularda anlaşmaya vardı.

KDV oranının yüzde 18 yüksek olması; sağlık hizmetlerinin maliyetlerini artıran ve hizmetin kullanımını engelleyen ayrıca hizmet kullanıcısı ile hizmet sunucusunu kayıt dışına zorlayan yanlış bir uygulamadır. Sağlıkta, KDV’nin makul düzeye düşürülmesi için gerekli yeni düzenlemenin destekleneceği, bu nedenle TDB’nin Maliye Bakanlığı nezdinde girişimlerini sürdürmesi.

Dişhekimliği Hizmetlerinin Özelden Alınması ile ilgili olarakta, Dişhekimliği hizmetlerinin özelden alınmasının uygun olduğu ve sistemin kurulmasına yönelik birlikte çalışma yapılması konularında görüş birliğine varılmıştır.


Dentha Haber Ajansı / 2004-03-31Editör Dental Gazete    Tarih 17 Temmuz 2014, 01:13

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84