• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
KDV’de Umutsuzluk Umuda Dönüştü

KDV’de Umutsuzluk Umuda Dönüştü

Türk dişhekimliğinin her biriminde uygulanan yüzde 18’lik KDV dünya normlarına çevrildi. Artık Türkiye’de de ağız ve diş sağlığı ürünlerinin bir kısmında benzeri Avrupa ülkeleri, (Avusturya, İsveç) gibi KDV oranları düşük olacak.

Sağlık uygulamalarının bir parçası olan diş sağlığı için alınan ve harcanan tüm malzemelerden yüzde 18 KDV alınması hem hastayı hem uygulamayı gerçekleştiren dişhekimini hem de ürünü ithal eden ithalatçının başını ağrıtıyordu. Yeni uygulama ile bir hayli sıkıntı çeken Dişhekimliği sektörü rahatlayacak gibi gözüküyor.

Sağlık hizmetinde maliyeti arttıran en önemli kalemlerin başında diş sağlığı hizmetleri gelmektedir. Örneğini Maliye Bakanlığı’nın Bartın denetimlerinde gördüğümüz ve yetkililerin üzerinde ısrarla durdukları ‘fatura düzenlememe’ konusunda da yüzde 18 gibi yüksek bir KDV oranı büyük bir yer işgal etmekteydi. Hizmeti alan ve hizmeti sunan açısından büyük cezalar getirilmesine karşılık, kayıt dışı ekonomiye giren ve bir türlü kayıt içi ekonomiye dahil edilemeyen diş sektörü uygulamaları düşürülen KDV oranları neticesinde kayıt içi ekonomiye dahil edileceği beklenilmektedir.

Daha önce yetkililerin kayıt dışı ekonominin kayıt içine alınabilmesinin dişhekimliğinde tek ve gerçekçi çözümünün yüzde 18 KDV’nin makul seviyelere çekilmesi ile gerçekleştirilebilir yönündeki açıklamalarını dikkate alan Maliye Bakanlığı yetkilileri Sağlık Bakanlığı ve sektör yetkilileri ile görüşerek, KDV’deki oranları dünya normlarına çektiler. Ancak bu oranlar Dişhekimliği sektöründe beklentiye cevap vermediği görüldü.

Yurt dışı ülkelerinde gördüğümüz uygulamalarda dişhekimliğinde KDV oranı Fransa’da ilaçlarda ve tedavi edici ürünlerde yüzde 2.1 düşürülmüş tıbbı ekipmanlarda yüzde 5,5 indirilmiş, Almanya’da ise diş ile ilgili ürünlerde kısmi istisna olup KDV oranı yüzde 7, Yunanistan’da yüzde 6 Avusturya’da ise hastanelerce sunulan hizmetlerde yüzde 10’a indirilmiştir.

Maliye Bakanlığı nezdinde gerekli girişimlerini sürdürmesinin yanında 15 Mart 2004 tarihinde Türk Dişhekimleri Birliği’nin (TDB) yetkilileri, Genel Başkan Celal Korkut Yıldırım başkanlığında Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ ile bu konuda ( KDV’nin yüzde 18’e indirilmesi) görüşme yapmış, bakanlık KDV oranının makul düzeye çekilmesi için gerekli desteği vereceğini açıklamıştı.

Geniş bir ürün yelpazesine sahip olan Dişhekimliği sektörü beraberinde diş laboratuarı malzemeleri gibi daha bir çok alana hitap eden ürün ve hizmet sektörü KDV’de indirilen oranların kendilerine yansımasını bekliyor.


Dentha Haber Ajansı / 2004-04-01Editör Dental Gazete    Tarih 17 Temmuz 2014, 01:36

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84