• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
Sağlık Bakanı İlaç Zammını Engelledi

Sağlık Bakanı İlaç Zammını Engelledi

Reçetesiz ilaçlarda yüzde 18 KDV uygulandığı haberi, başta eczacılar olmak üzere tüm sağlık sektörünün tepkisini almıştı. Eleştiri oklarını üzerine çeken Sağlık Bakanlığı ise duruma el atarak, reçetesiz ilaçlarda KDV oranını yüzde 8’e çekilmesini istedi.

Hükümet 29 Şubat’ta ilaçta yüzde 10’luk KDV indirimi uygulamış, reçetesiz ilaçları ise bu uygulamanın dışında bırakmıştı. Vatandaş bu uygulama ile cebinden ödeyerek aldığı vitamin, merhem, pastil, burun damlası, ağız gargarası gibi reçetesiz ilaçlara yüzde 18 oranında KDV ödemek zorunda bırakılmıştı. İlaçların reçeteli ve reçetesiz olarak ayrılmasının yanlış bir uygulama olduğunu düşünen bazı eczacılar ise Dentha Haber Ajansı’nı ziyaret etmiş; rahatsızlıklarını bizzat aktarmıştı. Uygulamanın devamı halinde bazı beşeri ilaç üreticisinin işyerini kapatmak zorunda kalacağını anlatan ziyaretçilerimiz, Sağlık Bakanlığı’nın uygulamaya izin vermemesi gerektiğini anlatmışlardı.

Basında da sıkça yer alan ‘Reçetesiz Zam’ haberi Ankara’ya çok çabuk ulaştı. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Maliye Bakanlığı’na gönderdiği yazıda, insan sağlığını koruyan ve katkıda bulunan reçetesiz ilaçların yüzde 18 KDV’li olmasının sorun yarattığına dikkat çekti. Akdağ, KDV indirimiyle ilgili olarak hazırlanan kararnamenin, ‘Sağlık Bakanlığı tarafından reçete ile satılmak üzere ruhsatlandırılan veya ithaline izin verilen beşeri tıbbi ürünler hükmünden, ‘reçete ile satılmak üzere’ ifadesinin çıkarılmasını istedi.

Etkileri ve yan etkileri doktor kontrolünde kullanılması gerekli olan ilaçların kozmetik tercih gibi değerlendirilmesi üreticiler açısından sorun yarattı. Örneğin, dişhekimliğinde ağız yaralarında sıkça kullanılan Tantum gargara reçeteli ve KDV oranı yüzde 8, Tanflex gargara ise yüzde 18 KDV ile reçetesiz satılmakta, aynı şekilde Tantum sprey yüzde 8 KDV ile reçetesiz, Benzidan sprey ise yüzde 8 KDV ile reçeteli satılmaktadır. İçerikleri aynı, endikasyonları (kullanım alanları) aynı, kullanım dozları ve şekilleri aynı olan bu tür ilaçların reçeteli ve reçetesiz satılmasındaki koşulların neye göre belirlendiği Sağlık Bakanlığı yetkilileri tarafından açıklığa kavuşturulmadı.

Bürokrasi tarafından kozmetik olarak değerlendirilen bu ilaçlar, doktor kontrolünde alınmadığında, dişlerde renk değişimi ve ağız tabanında çeşitli ağrılı lezyonlar meydana getiriyor. Örneğin Andorex adı verilen ilaç dişhekimliği alanında mikropları öldürücü Antienflamatuar ve Antiseptik özelliği taşıyan bir gargaradır. Bu ilacın reçetesiz olarak sınıflandırılmasına hekimlerde bir anlam verememektedir.


Dentha Haber Ajansı / 2004-04-03Editör Dental Gazete    Tarih 17 Temmuz 2014, 01:39

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84