• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
Rem Ltd. Genel Müdürü H.Yusuf Arpacıoğlu: “Yerli Üretici Desteklenmeli”

Rem Ltd. Genel Müdürü H.Yusuf Arpacıoğlu: “Yerli Üretici Desteklenmeli”

Rem Ltd. Genel Müdürü H. Yusuf Arpacıoğlu, ağız ve diş sağlığı için yaptıkları ünitlerin Avrupa standartlarında olduğunu söyledi. Hükümetin ‘yerli üreticiyi’ desteklemek için haksız rekabeti engellemesi gerektiğini vurgulayan H. Yusuf Arpacıoğlu, halkın diş sağlığı konusunda bilinçsiz olduğunu da sözlerine ekledi.

Sağlık sektöründeki üretime 1969 yılında başlayan Rem Ltd. röntgen cihazlarının aksesuarlarını imal ederek iş alanını büyüttü. Türkiye’nin ilk diş hekimliği koltuğunu da üreten firma zamanla gelişerek, sadece yurt içine değil yurt dışına da ihracat yapmayı başardı. Yılda 1000 ünit üreten Rem Ltd. Rusya, Balkan ülkeleri, Kuzey Afrika ve Arap ülkeleri, Almanya ve Belçika gibi 18 ülkeye ünit, ışınlı cihazlar, diş ve protez cihazları ihracatı yapıyor.

“YERLİ ÜRETİCİ BİLİNÇLİ”

İSO kalitesinde üretim yaptıklarını dile getiren Rem Ltd. Genel Müdürü H. Yusuf Arpacıoğlu, “Kalite açısından bir çok Avrupa ülkesinden iyiyiz. 18 ülkeye ihracat yapan firmaların hepsinde, İZOLESİ Belgesi vardır. Türkiye’de sadece birkaç şirket yurt dışına ihraç yapıyor. Bu firmalar aldıkları belgenin sorumluluğunu taşıyarak bilinçli bir şekilde üretim yapıyor. Avrupa’da ünit üreten ama bu belgeye sahip olmayan ülkeler var. Biz DİŞSİAD, FİDERADE’ye üye olmayı başardık. DİŞSİAD olarak hem ticari hem de üretici olarak Avrupa Birliği’ne Türkiye’den önce girmeyi başaran bir kuruluştur”.

“TÜRKİYE’DE İTHAL ÜRÜN TERCİHİ AYIP NOKTASINA GELDİ”

Üretilen malın ihracatı sırasında gümrüklerde yaşanan sıkıntının 58. Hükümetin yerli üreticiyi destekleyici tavrı sayesinde ortadan kalktığını söyleyen H. Yusuf Arpacıoğlu, ucuz ve düşük faizli kredilerle teşvik edildiklerini bildirdi. Haksız rekabet konusunda da hükümetten ve Sağlık Bakanlığı’ndan destek isteyen Arpacıoğlu; ihalelerinde ithal ürünleri tercih eden fakülte ve kuruluşları yerli üretime darbe vurmakla suçladı.

Arpacıoğlu, “İthal ürün tercihi Türkiye’de ayıp noktasına geldi. Ürettiğimiz malları 18 ülkeye ihraç ediyoruz. Türkiye ünit üretiminde dünya kalitesini yakalamıştır. Gerek fiyatı gerek kalitesi ile hem fakültelerimize hem de dişhekimlerimize hizmet verecek kapasiteye sahiptir. Bunların ışığında yabancı bir malı almak doğru değildir. Yerli sanayiyi teşfik etmek her şeyden önce devlete bağlı kuruluşların işidir. Biz ithal ürün alınmasın demiyoruz. Yalnızca eşit şartlarda, yasal bir rekabet ortamı yaratılsın istiyoruz” dedi.

“ÖNCE SOKAKTAKİ İNSANI BİLİNÇLENDİRİN”

Daha ileriye gitmek için mutlaka desteğe ihtiyaçları olduğunu bildiren Arpacıoğlu, sokaktaki insanı bilinçlendirmenin önemli olduğunu vurguladı. Arpacıoğlu, “Bizde hasta dişini çektirmek için dişhekimine gidiyor. Ağız ve diş sağlığı konusunda halka bilgi vermek gerek. Bu konuda da TDB ve Sağlık Bakanlığı’na çok iş düşüyor. Türkiye’de bir çok dişhekimi işsiz dolaşırken açılan yeni dişhekimliği fakülteleri de sorunu içinden çıkılmaz bir hale sokuyor. Var olan fakültelerde bile yeterli öğretim üyesi bulunmazken, yeni açılacak dişhekimliği fakültelerinde sağlıklı bir eğitim verilebilecek mi? Bilmiyorum. Şahsi görüşüm yeni fakültelerin açılması yerine, var olan fakültelerin kalitesinin yükseltilmesi ve halkın bilinçlendirilmesi bizim sektör için de çok önemli” dedi.

Otuz yıldır ağız ve diş sağlığı sektörüne hizmet verdiklerini anlatan Arpacıoğlu, ünit yapımında Türkiye’nin bir yere gelmesi için çok çalıştıklarını gerekli desteğin alınması halinde, küçük çapta üretim yapan firmaların da adından sıkça söz ettireceğini söyledi. Arpacıoğlu, hükümetin kendilerine gösterdikleri desteğin de devam etmesini istedi.


Dentha Haber Ajansı / 2004-04-22Editör Dental Gazete    Tarih 17 Temmuz 2014, 02:13

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84