• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
Sadece Bir Firma AEK’dan Onaylı

Sadece Bir Firma AEK’dan Onaylı

armara Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Öğretim üyelerinden bir grubun yaptığı araştırma sonucu; Türk Dişhekimliği’nde kullanılan Radiovizualgrafi (RVG) cihazlarının (diş filmi çeken bilgisayar destekli röntgen cihazı) ithalatında sadece bir firma ( DMS ) Türkiye Atom Enerjisi onayını alarak, ürünlerini ülkemiz dişhekimlerinin kullanımına sunuyor.


Dentha Haber Ajansı, Türkiye Atom Enerjisi’nden onaylı Dürr Dental RVG cihazlarını ithal eden DMS’nin yetkilisi İbrahim Belenlioğlu ile görüştü. Konu hakkında Makine Mühendisi İbrahim Belenlioğlu şunları söyledi:

“HAKSIZ REKABETE OLANAK SAĞLANIYOR”

“Öncelikle dişhekimliği alanında sizin şahsınızda DENTHA Haber Ajansı’nın çalışmalarında göstermiş olduğu bu hassasiyete ve sorumluluğa teşekkür ediyorum.

Sağlık alanında gözden kaçan yada yok varsayılan bir çok husus gibi bu konunun da görmezden gelindiği anlaşılıyor. Ne yazık ki kamu yararı gözetilerek çıkarılan yasalara, yönetmeliklere uymama gibi bir tercihle de haksız rekabete olanak sağlanıyor, toplum sağlığı ve ülke ekonomisi olumsuz etkileniyor”.

“Böyle bir ruhsatın alınması için, ithalat aşamasında bizden gümrük mevzuatı gereği talep edildi ve biz bu talep doğrultusunda ülkemiz bürokrasisinin ve maliyetinin ağırlığına rağmen bu sorumluluğumuzu yerine getirdik” diyen İbrahim Belenlioğlu konuşmasına şu şekilde devam etti; “Elbetteki bunun bedeli ağır olup maliyetlerimize yansımıştır. Bu ülkede bu işin başka çözüm yöntemleri de var fakat biz, mesleki sorumluluğumuzun yanı sıra toplum sağlığına ve bu ülkenin kamu yararına olan yasalarına karşı olan sorumluluğumuz gereği bu ve benzeri tercihleri yapmak durumundayız. Ayrıca bir dünya markası olan Dürr Firması ile firmamızı ve Dürr ürünlerini tercih eden dişhekimlerimize de karşı olan sorumluluğumuz elbette bu yaklaşımlarımızın bir gerekçesidir”.

“İDO NİTELİKLİ BİR ÇALIŞMA YAPMIŞ”

Diğer firmaların bu konuda ruhsat aldıklarına dair şu ana kadar ellerine bilgi ulaşmadığını da sözlerine ekleyen Belenlioğlu; “İstanbul Dişhekimleri Odası’nın bu konuda yaptığı çalışma çok nitelikli, RVG’ler hakkında çok aydınlatıcı ve kapsamlı bir bilgi verilmiş, hazırlayanları tebrik ediyoruz. Sektörümüzde mevcut ürünlerin karşılaştırılması da çalışmayı zenginleştirmiş. Dergi yeni dağıtıldığı için henüz şu ana kadar bize bir yansıması olmadı. Ülkemizde meslek odalarının meslektaşlarını bilinçlendirmesi ve haksız rekabeti önleme adına ürün ve hizmetlere yönelik yaptığı bu ve benzeri çalışmaları destekliyor, sizin gibi duyarlı iletişim gruplarının da bu çalışmalara katkılarını taktirle karşılıyoruz” dedi.


Dentha Haber Ajansı / 2004-04-22Editör Dental Gazete    Tarih 17 Temmuz 2014, 02:14

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Teknoloji HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84